UCAYMUcay Muhendislik Enerji Ve Iklimlendirme Teknolojileri A.S.

🇹🇷 BİST
13.22
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
42/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
41/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (41/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 6 | Nötr: 0
Net Zarar
Son çeyrekte -₺133M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-236.5 geriledi (₺98M → -₺133M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-434.6 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+20.4 arttı (₺806M → ₺970M). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %29.4 → %22.5 (-6.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺70M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.69x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+74.7 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-227.6 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+101.4 artabilir (-₺133M → ₺2M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
183 gün
Yıllık Volatilite ?
%71.4
VaR 95% ?
%7.52
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%10.58
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%8.93
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%66.9
01.06.2026 → 16.10.2026
Çarpıklık ?
0.38
Parametrik%7.52
Historik%7.58
Cornish-Fisher%6.99
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+22.3%
ROIC ?
21.5%
DCF Değer ?
18.63
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-236.5 düşerek -133.4M TL oldu
Yıllık net kâr %-434.6 geriledi
Hasılat çeyreklik %+20.4 büyüdü (970.4M TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.9)
Brüt kâr marjı: %22.5
Brüt marj değişimi: %-6.8 puan
Net kâr marjı negatif: %-13.7 — zarar ediyor
FAVÖK çeyreklik %-7.6 düştü (218.5M TL)
FAVÖK marjı: %22.5
Toplam borç %+74.7 arttı → 261.5M TL
Net nakit pozisyonunda: -69.7M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.12x
Cari oran güçlü: 2.69x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+76.2 arttı → 331.2M TL
İşletme nakit akışı negatif: -165.5M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 57.4M TL
ROE negatif: %-6.1 — zarar var
ROA düşük: %-3.9
Toplam varlıklar: 3.4B TL (%+3.2)
Özkaynak: 2.2B TL (%+2.1)
İşletme kârı pozitif: 79.8M TL
Ödenmiş sermaye: 225.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 1.6B TL
İşletme sermayesi değişimi: %-6.5
CAPEX: 94.0M TL (Hasılatın %9.7'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-52.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 27.81 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %74'i
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %227.6 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %12.5 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %29.4 → %22.5 (daraldı)
Reel ROE %-24.3 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺-133M ₺-133M %-227.6 ₺970M ₺970M %-24.3
2026/3 %31 ×1.07 ₺98M ₺105M %+44.4 ₺806M ₺862M %18.2
2025/12 %31 ×1.18 ₺62M ₺72M %-48.2 ₺1.4B ₺1.6B %19.2
2025/9 %33 ×1.23 ₺114M ₺140M %+165.7 ₺401M ₺493M %45.4
2025/6 %35 ×1.32 ₺40M ₺53M %-63.4 ₺908M ₺1.2B —
2025/3 %38 ×1.40 ₺-103M ₺-144M %-691.8 ₺630M ₺883M —
2024/12 %44 ×1.54 ₺16M ₺24M %-87.3 ₺1.2B ₺1.9B %6.4
2024/9 %49 ×1.64 ₺117M ₺192M — ₺2.7B ₺4.3B —
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %-13.7
Net kâr marjı %-13.7 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -25.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.4
ROE %6.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %22.5
FAVÖK marjı %22.5 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %22.5
Hasılat başına brüt kâr %22.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-27.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-27.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 21.3x Sektör: 21.9x
F/K 21.3x — sektör medyanına (21.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.35x Sektör: 1.98x
PD/DD 1.35x — sektör medyanının (1.98x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.9x Sektör: 6.9x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (6.9x) %58 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 2.69x
Cari oran 2.69x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.12x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.8x
Faiz karşılama 11.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.9
Hasılat yıllık %6.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-434.6
Net kâr yıllık %-434.6 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 115.4M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -46.8M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+22.3%
Artı %22.3 beklenen değer (16.17) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 3.31 | PD/DD hedefi: 19.30 | EV/EBITDA hedefi: 31.12 | DCF hedefi: 18.63
Damodaran Değerleme
42/100
Düşük Damodaran skoru (42/100). ROIC (%21.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 11.8x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 97/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 55/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.5
ROIC (%21.5) sermaye maliyetinin (44.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %44.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
18.63
DCF modeli 18.63 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %40.9 ucuz.
Mevcut fiyat: 13.22
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
21.3x vs 21.9x
Sektör medyanının %3 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.35x vs 1.98x
Sektörden %32 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.9x vs 6.9x
Sektörden %58 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.5 vs %44.2 WACC
ROIC 22.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.9 vs %27.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.9
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (13.22), TRAMA-99 çizgisinin %52.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 13.22
TRAMA: 27.81
Fark: %-52.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

UCAYM — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.