TXTTextron

🇺🇸 US
Smart Money 32
75.93
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
79/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
56/100
Dalio Risk ?
73/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$75.8
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
72/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (72/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $248M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+12.7). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($209M) kârın %84'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.9. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 79/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%26.8
VaR 95% ?
%2.79
daily max loss
VaR 99% ?
%3.94
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.07
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%27.5
20.02.2026 → 07.10.2026
Skewness ?
-0.56
Parametrik%2.79
Historik%2.63
Cornish-Fisher%2.95
Return Distribution
Valuation
Potential?
+75.5%
ROIC ?
8.2%
DCF Value ?
102.75
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+12.7 artarak 248.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+1.2)
Hasılat çeyreklik %+3.6 büyüdü (3.8B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+3.0)
Brüt kâr marjı düşük: %18.1
Net kâr marjı: %6.5
FAVÖK çeyreklik %+8.6 büyüdü (431.0M USD)
FAVÖK marjı düşük: %11.3
Toplam borç: 3.8B USD
Net borç: 2.2B USD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.47x
Cari oran: 1.86x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.6B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 304.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 209.0M USD
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 18.1B USD (%-0.0)
Özkaynak: 8.1B USD (%+0.6)
İşletme kârı pozitif: 267.0M USD
İşletme kârı büyüme: %+15.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.1x (Faiz: 33.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 171.9M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 4.0B USD
CAPEX: 95.0M USD (Hasılatın %2.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-9.6 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 84.01 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %6.5
Net kâr marjı %6.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.7
ROE %11.7 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %11.3
FAVÖK marjı %11.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %18.1
Hasılat başına brüt kâr %18.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 13.9x Sector: 26.5x
F/K 13.9x — sektör medyanının (26.5x) %47 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.62x Sector: 4.51x
PD/DD 1.62x — sektör medyanının (4.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 9.0x Sector: 15.8x
EV/EBITDA 9.0x — sektör medyanının (15.8x) %43 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 1.86x
Cari oran 1.86x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.2x
Net Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.47x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.8x
Faiz karşılama 12.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+3.0
Hasılat yıllık %3.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1.2
Net kâr yıllık %1.2 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 250.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 188.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
79/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (79/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+75.5%
Artı %75.5 beklenen değer (133.04) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 146.17 | PD/DD hedefi: 217.52 | EV/EBITDA hedefi: 133.33 | DCF hedefi: 102.75
Damodaran Değerleme
56/100
Orta Damodaran skoru (56/100). ROIC (%8.2) – WACC (%8.6) farkı -0.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Faiz karşılama oranı 12.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.2x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 80/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 78/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%8.2
ROIC (%8.2) sermaye maliyetinin (8.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
102.75
DCF modeli 102.75 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %35.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 75.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
$75.8
Graham değeri ($75.8) güncel fiyata yakın (%+0.0). Adil fiyat bölgesinde.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
13.9x vs 26.5x
Sektör medyanının %47 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.62x vs 4.51x
Sektörden %64 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.0x vs 15.8x
Sektörden %43 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%8.2 vs %8.6 WACC
ROIC 0.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.1 vs %11.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.1
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (75.93), TRAMA-99 çizgisinin %9.6 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 75.93
TRAMA: 84.01
Difference: %-9.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

TXT — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.