TUREXTUREKS TURİZM TAŞIMACILIK

🇹🇷 BİST
5.58
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
27/100
Dalio Risk ?
88/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
₺8.3
Ucuz
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 10 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺214M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+234.7 arttı (₺64M → ₺214M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-34.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-3.8 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %15.9 → %24.8 (+8.9 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺177M) kârın %83'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+85.3 arttı (₺318M → ₺588M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.1. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.67. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+212.7 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+234.7) ama yıllık bazda düşüş (%-34.4). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+15.3 artabilir (₺214M → ₺247M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%47.4
VaR 95% ?
%5.01
daily max loss
VaR 99% ?
%7.04
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.98
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%49.1
11.05.2026 → 21.09.2026
Skewness ?
1.01
Parametrik%5.01
Historik%4.22
Cornish-Fisher%3.93
Return Distribution
Valuation
Potential?
-2.9%
ROIC ?
17.2%
DCF Value ?
2.35
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+234.7 artarak 214.3M TL oldu
Yıllık net kâr %-34.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %+18.6 büyüdü (2.4B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-3.8)
Brüt kâr marjı: %24.8
Brüt marj değişimi: %+8.9 puan
Net kâr marjı: %9.0
FAVÖK çeyreklik %+85.3 büyüdü (588.3M TL)
FAVÖK marjı: %24.8
Toplam borç %-13.8 azaldı → 625.0M TL
Net borç: 176.2M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.07x
Cari oran: 1.64x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 448.9M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 663.4M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 177.3M TL
ROE düşük: %2.4
ROA düşük: %1.6
Toplam varlıklar %+9.3 büyüdü → 13.6B TL
Özkaynak %+9.6 arttı → 9.0B TL
İşletme kârı pozitif: 349.9M TL
İşletme kârı büyüme: %+77.6
Ödenmiş sermaye: 1.1B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 1.5B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+34.5
CAPEX: 78.3M TL (Hasılatın %3.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-17.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 6.74 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %212.7 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %10.9 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %15.9 → %24.8 (genişledi)
Reel özkaynak son 28 çeyrekte %1094 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺214M ₺214M %+212.7 ₺2.4B ₺2.4B %9.6
2026/3 %31 ×1.07 ₺64M ₺69M %-47.1 ₺2.0B ₺2.1B %3.1
2025/12 %31 ×1.18 ₺110M ₺129M %-61.4 ₺3.2B ₺3.7B %5.1
2025/9 %33 ×1.23 ₺273M ₺336M %-22.2 ₺2.3B ₺2.8B %15.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺327M ₺432M %+489.9 ₺2.5B ₺3.3B %21.1
2025/3 %38 ×1.40 ₺52M ₺73M %+48.1 ₺1.8B ₺2.6B %3.7
2024/12 %44 ×1.54 ₺32M ₺49M %-82.2 ₺4.9B ₺7.6B %1.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺170M ₺278M %+1651.5 ₺-902M ₺-1.5B %13.2
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %9.0
Net kâr marjı %9.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +5.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.7
ROE %7.7 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %24.8
FAVÖK marjı %24.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %24.8
Hasılat başına brüt kâr %24.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 9.1x Sector: 9.1x
F/K 9.1x — sektör medyanının (9.1x) %0 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.67x Sector: 1.45x
PD/DD 0.67x — sektör medyanının (1.45x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.5x Sector: 6.3x
EV/EBITDA 5.5x — sektör medyanı (6.3x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.64x
Cari oran 1.64x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.07x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.1x
Faiz karşılama 12.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-3.8
Hasılat yıllık %-3.8 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-34.4
Net kâr yıllık %-34.4 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 221.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 63.2M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-2.9%
Eksi %2.9 beklenen değer (5.42) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 5.35 | PD/DD hedefi: 12.32 | EV/EBITDA hedefi: 6.36 | DCF hedefi: 2.35
Damodaran Değerleme
27/100
Düşük Damodaran skoru (27/100). ROIC (%17.2) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
88/100
Düşük borç riski (88/100). Faiz karşılama oranı 12.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 91/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%17.2
ROIC (%17.2) sermaye maliyetinin (42.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.9
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.35
DCF (2.35) güncel fiyatın %57.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 5.58
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺8.3
Graham değeri (₺8.3) güncel fiyatın %48.7 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
9.1x vs 9.1x
Sektör medyanının %0 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.67x vs 1.45x
Sektörden %54 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.5x vs 6.3x
Sektörden %12 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%17.2 vs %42.9 WACC
ROIC 25.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.7 vs %11.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.7
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (5.58), TRAMA-99 çizgisinin %17.2 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 5.58
TRAMA: 6.74
Difference: %-17.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

TUREX — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.