Reel net kâr %437.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %13.5 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %31.7 → %86.8 (genişledi)
Reel ROE %-26.7 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-224M |
₺-264M |
%-437.9 |
₺559M |
₺658M |
%-26.7 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺63M |
₺78M |
%+2360.3 |
₺472M |
₺580M |
%7.8 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺2M |
₺3M |
%-91.6 |
₺439M |
₺580M |
%0.3 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺27M |
₺38M |
%+70.4 |
₺422M |
₺591M |
%4.2 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺14M |
₺22M |
%-26.4 |
₺397M |
₺612M |
%1.9 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-18M |
₺-30M |
%-117.8 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺95M |
₺169M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (3.81), TRAMA-99 çizgisinin %14.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 3.81
TRAMA: 4.4371
Difference: %-14.1
Net Kâr Marjı
%-40.1
Net kâr marjı %-40.1 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -53.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-4.8
ROE %-4.8 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%-73.0
FAVÖK marjı %-73.0 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%86.8
Hasılat başına brüt kâr %86.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-141.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-141.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.41x
Sector: 2.15x
PD/DD 0.41x — sektör medyanının (2.15x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
Cari Oran
1.40x
Cari oran 1.40x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Borç / Özkaynak
0.86x
Borç/Özkaynak 0.86x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
-0.2x
Faiz karşılama -0.2x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+40.8
Hasılat yıllık %40.8 büyüdü (2025/12) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-1653.4
Net kâr yıllık %-1653.4 gerilemiş (2025/12) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+51.2%
Artı %51.2 beklenen değer (5.79) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 11.49 | DCF hedefi: 2.89
Damodaran Değerleme
38/100
Düşük Damodaran skoru (38/100). ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı -0.2x — zayıf, kırılgan.
Kaldıraç: 71/100 | Borç Servis: 70/100 | Kalite: 53/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin (21.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %21.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.89
DCF (2.89) güncel fiyatın %24.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 3.83
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.3638 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %81 daha ucuz (defter değerine göre)
ROIC 14.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
TUCLK — Participation Finance Compliance
Loading…