TRMETTR Anadolu Metal Madencilik Isletmeleri A.S.

🇹🇷 BİST
120.00
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
37/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 6 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺597M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+4.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-32.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-38.2 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %54.7 → %62.0 (+7.3 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺7.3B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 4.48x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+55.7 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺597M) ama FCF negatif (-₺3.8B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-30.0 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Reel Hasılat Daralması
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel hasılat %-42.3 düştü. Şirket reel olarak küçülüyor.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
230 أيام
التقلب السنوي ?
%53.1
VaR 95% ?
%5.36
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.63
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.93
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%40.0
27.02.2026 → 21.05.2026
الانحراف ?
-0.22
Parametrik%5.36
Historik%5.57
Cornish-Fisher%5.55
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+19.6%
ROIC ?
25.8%
قيمة DCF ?
89.07
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (597.1M TL, %+4.0)
Yıllık net kâr %-32.4 geriledi
Hasılat çeyreklik %-38.2 düştü (5.5B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+23.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %62.0
Brüt marj değişimi: %+7.3 puan
Net kâr marjı: %10.8
FAVÖK çeyreklik %-30.0 düştü (3.4B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %62.0
Toplam borç %+55.7 arttı → 194.1M TL
Net nakit pozisyonunda: -7.3B TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.01x
Cari oran güçlü: 4.48x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-29.9 azaldı → 7.5B TL
İşletme nakit akışı negatif: -3.5B TL
Serbest nakit akışı negatif: -3.8B TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %2.0
ROA düşük: %0.9
Toplam varlıklar: 65.6B TL (%+4.1)
Özkaynak %+9.0 arttı → 30.1B TL
İşletme kârı pozitif: 1.3B TL
Ödenmiş sermaye: 388.1M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 19.8B TL
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %78.5 (4.3B TL)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-4.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 125.06 TL
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr sabit (%-2.8) — büyüme enflasyonla paralel
Reel hasılat %42.3 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %54.7 → %62.0 (genişledi)
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %48 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺597M ₺597M %-2.8 ₺5.5B ₺5.5B %7.9
2026/3 %31 ×1.07 ₺574M ₺614M %+118.0 ₺9.0B ₺9.6B %8.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺-239M ₺-282M %-117.4 ₺6.8B ₺8.1B %-3.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.3B ₺1.6B %+39.0 ₺3.7B ₺4.6B %21.8
2025/6 %35 ×1.32 ₺883M ₺1.2B %+149.8 ₺4.5B ₺6.0B %16.8
2025/3 %38 ×1.40 ₺334M ₺467M %+169.9 ₺5.8B ₺8.1B %6.9
2024/12 %44 ×1.54 ₺112M ₺173M %-95.1 ₺1.5B ₺2.4B %2.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺-2.1B ₺-3.5B %-3546.0 ₺3.2B ₺5.3B %-55.2
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %10.8
Net kâr marjı %10.8 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +4.4 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.8
ROE %7.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %62.0
FAVÖK marjı %62.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %62.0
Hasılat başına brüt kâr %62.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 20.7x القطاع: 21.9x
F/K 20.7x — sektör medyanına (21.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.55x القطاع: 1.98x
PD/DD 1.55x — sektör medyanı (1.98x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 3.0x القطاع: 6.9x
EV/EBITDA 3.0x — sektör medyanının (6.9x) %57 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 4.48x
Cari oran 4.48x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.01x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 213.7x
Faiz karşılama 213.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+23.0
Hasılat yıllık %23.0 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-32.4
Net kâr yıllık %-32.4 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 474.5M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr -408.1M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+19.6%
Artı %19.6 beklenen değer (143.49) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 85.09 | PD/DD hedefi: 156.00 | EV/EBITDA hedefi: 281.13 | DCF hedefi: 89.07
Damodaran Değerleme
37/100
Düşük Damodaran skoru (37/100). ROIC (%25.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 213.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 58/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.8
ROIC (%25.8) sermaye maliyetinin (42.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
89.07
DCF (89.07) güncel fiyatın %25.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 120.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
20.7x vs 21.9x
Sektör medyanının %6 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.55x vs 1.98x
Sektörden %22 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.0x vs 6.9x
Sektörden %57 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.8 vs %42.4 WACC
ROIC 16.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.0 vs %52.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.0
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (120.00), TRAMA-99 çizgisi (125.06) ile yakın seviyede (%-4.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 120.00
TRAMA: 125.06
الفرق: %-4.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

TRMET — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.