TMGHTalaat Moustafa Group

🇪🇬 EGX
84.75
EGP
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
53/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
27/100
Dalio Risk ?
79/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
E£86.7
Makul
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
64%
Lothien Sağlamlık Özeti
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte E£3.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-20.2 geriledi (E£4.2B → E£3.3B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+31.0 arttı (E£13.1B → E£17.1B). Talep güçlü.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %35.4 → %29.9 (-5.6 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %19.4. Her 100E£ satıştan 19E£ kâr kalıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (E£3.3B) ama FCF negatif (-E£11.2B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 11.2. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-20.2) ama yıllık bazda artış (%+22.3). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+39.2 artabilir (E£3.3B → E£4.6B).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%31.7
VaR 95% ?
%3.12
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.48
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.43
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%23.4
18.02.2026 → 16.03.2026
Çarpıklık ?
0.92
Parametrik%3.12
Historik%2.39
Cornish-Fisher%2.46
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-8.1%
ROIC ?
15.5%
DCF Değer ?
27.14
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-20.2 düşerek 3.3B EGP oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+22.3
Hasılat çeyreklik %+31.0 büyüdü (17.1B EGP)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+14.4)
Brüt kâr marjı: %29.9
Brüt marj değişimi: %-5.6 puan
Net kâr marjı yüksek: %19.4
FAVÖK çeyreklik %-15.2 düştü (6.7B EGP)
FAVÖK marjı güçlü: %38.9
Toplam borç %+21.2 arttı → 47.8B EGP
Net borç: 667.1M EGP
Borç/Özkaynak oranı: 0.52x
Cari oran: 1.37x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 47.1B EGP
İşletme nakit akışı negatif: -7.7B EGP
Serbest nakit akışı negatif: -11.2B EGP — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %3.6
ROA düşük: %0.7
Toplam varlıklar: 477.9B EGP (%+0.6)
Özkaynak: 91.7B EGP (%-3.8)
İşletme kârı pozitif: 4.2B EGP
İşletme kârı büyüme: %+17.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 18.5x (Faiz: 360.0M EGP)
Ödenmiş sermaye: 2.1B EGP
Net işletme sermayesi pozitif: 89.5B EGP
İşletme sermayesi değişimi: %+11.0
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %20.5 (3.5B EGP)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 91.22 EGP
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %19.4
Net kâr marjı %19.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -12.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %16.5
ROE %16.5 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %38.9
FAVÖK marjı %38.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.9
Hasılat başına brüt kâr %29.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-5.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-5.5'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 11.2x Sektör: 9.8x
F/K 11.2x — sektör medyanının (9.8x) %14 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.89x Sektör: 2.12x
PD/DD 1.89x — sektör medyanı (2.12x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 5.5x Sektör: 6.2x
EV/EBITDA 5.5x — sektör medyanı (6.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.37x
Cari oran 1.37x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.52x
Borç/Özkaynak 0.52x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.4x
Faiz karşılama 7.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+14.4
Hasılat yıllık %14.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+22.3
Net kâr yıllık %22.3 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 4.1B). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 1.9B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
53/100
Orta düzey sağlamlık (53/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-8.1%
Eksi %8.1 beklenen değer (77.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 99.17 | EV/EBITDA hedefi: 96.11 | DCF hedefi: 27.14
Damodaran Değerleme
27/100
Düşük Damodaran skoru (27/100). ROIC (%15.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
79/100
Düşük borç riski (79/100). Faiz karşılama oranı 7.4x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.5
ROIC (%15.5) sermaye maliyetinin (29.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %29.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
27.14
DCF (27.14) güncel fiyatın %67.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 83.94
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
E£86.7
Graham içsel değer: E£86.7. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
11.2x vs 9.8x
Sektör medyanının %14 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.89x vs 2.12x
Sektörden %11 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.5x vs 6.2x
Sektörden %13 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.5 vs %29.8 WACC
ROIC 14.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.6 vs %46.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.6
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (84.75), TRAMA-99 çizgisinin %7.1 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 84.75
TRAMA: 91.22
Fark: %-7.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
TMGH — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.