SYYSysco

🇺🇸 US
Smart Money 45
82.22
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
59/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
$21.4
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
52/100
Lothien Sağlamlık: Orta (52/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $551M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+62.1 arttı ($340M → $551M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.5. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 4.94x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($936M) kârın %170'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+34.8 arttı ($903M → $1.2B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 15.07. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %70.8. Sermaye verimli kullanılıyor.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+16.1 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%27.2
VaR 95% ?
%2.79
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.96
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%3.73
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%24.0
27.02.2026 → 30.03.2026
Çarpıklık ?
-1.84
Parametrik%2.79
Historik%2.11
Cornish-Fisher%2.54
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-0.6%
ROIC ?
14.9%
DCF Değer ?
112.28
Borç Döngüsü?
Daralma
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+62.1 artarak 551.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+3.8)
Hasılat çeyreklik %+7.8 büyüdü (22.1B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.7)
Brüt kâr marjı düşük: %18.7
Net kâr marjı düşük: %2.5
FAVÖK çeyreklik %+34.8 büyüdü (1.2B USD)
FAVÖK marjı düşük: %5.5
Toplam borç: 15.0B USD
Net borç: 13.2B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 5.61x
Cari oran: 1.28x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.8B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.2B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 936.0M USD
ROE yüksek: %20.7 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 28.4B USD (%+1.5)
Özkaynak %+16.1 arttı → 2.7B USD
İşletme kârı pozitif: 983.0M USD
İşletme kârı büyüme: %+58.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 8.2x (Faiz: 149.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 478.5M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 2.9B USD
İşletme sermayesi değişimi: %-12.1
CAPEX: 239.0M USD (Hasılatın %1.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 77.74 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %2.5
Net kâr marjı %2.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %70.8
ROE %70.8 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %5.5
FAVÖK marjı %5.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %18.7
Hasılat başına brüt kâr %18.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 22.9x Sektör: 25.4x
F/K 22.9x — sektör medyanına (25.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 15.07x Sektör: 3.78x
PD/DD 15.07x — sektör medyanının %299 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 12.9x Sektör: 15.1x
EV/EBITDA 12.9x — sektör medyanı (15.1x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.28x
Cari oran 1.28x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 5.61x
Borç/Özkaynak 5.61x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 6.2x
Faiz karşılama 6.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+4.7
Hasılat yıllık %4.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+3.8
Net kâr yıllık %3.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 564.7M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 388.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-0.6%
Eksi %0.6 beklenen değer (81.14) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 94.98 | PD/DD hedefi: 24.76 | EV/EBITDA hedefi: 95.17 | DCF hedefi: 112.28
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%14.9) – WACC (%7.2) farkı +7.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
59/100
Orta düzey borç riski (59/100). Faiz karşılama oranı 6.2x — güçlü. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 20/100 | Borç Servis: 82/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%14.9
ROIC (%14.9) sermaye maliyetini 7.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %7.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
112.28
DCF modeli 112.28 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %37.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 81.67
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
$21.4
Güncel fiyat Graham değerinin %73.8 üzerinde ($21.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
22.9x vs 25.4x
Sektör medyanının %10 altında — ucuz
PD/DD Oranı
15.07x vs 3.78x
Sektörden %299 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
12.9x vs 15.1x
Sektörden %14 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%14.9 vs %7.2 WACC
ROIC 7.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.1 vs %4.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.1
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (82.22), TRAMA-99 çizgisinin %5.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 82.22
TRAMA: 77.74
Fark: %+5.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SYY — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.