SURSpur Corporation Ltd

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
4150.00
ZAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
41/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
43/100
Dalio Risk ?
93/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Graham ?
R21.6
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
53/100
Lothien Sağlamlık: Orta (53/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R43M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-36.4 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R343M fazla. Borç riski düşük.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%30.4
VaR 95% ?
%3.07
daily max loss
VaR 99% ?
%4.38
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.80
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%11.4
25.05.2026 → 24.06.2026
Skewness ?
0.47
Parametrik%3.07
Historik%3.24
Cornish-Fisher%2.76
Return Distribution
Valuation
Potential?
-40.8%
ROIC ?
56.8%
DCF Value ?
11.77
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (43.4M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr %-36.4 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.0B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.5)
Brüt kâr marjı: %32.2
Net kâr marjı düşük: %4.1
FAVÖK yatay seyrede (91.7M ZAR)
FAVÖK marjı düşük: %8.8
Toplam borç: 151.1M ZAR
Net nakit pozisyonunda: -342.8M ZAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.19x
Cari oran: 1.46x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 493.8M ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 26.6M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 20.4M ZAR
ROE düşük: %5.5
ROA: %2.8
Toplam varlıklar: 1.5B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 785.1M ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 104.7M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 33.5x (Faiz: 2.7M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 81.1M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 274.5M ZAR
CAPEX: 6.2M ZAR (Hasılatın %0.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+25.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 3314.10 ZAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %4.1
Net kâr marjı %4.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %22.1
ROE %22.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %8.8
FAVÖK marjı %8.8 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %32.2
Hasılat başına brüt kâr %32.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %2.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %2.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 19.2x Sector: 10.3x
F/K 19.2x — sektör medyanının (10.3x) %87 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 4.25x Sector: 1.44x
PD/DD 4.25x — sektör medyanının %195 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 8.2x Sector: 5.2x
EV/EBITDA 8.2x — sektör medyanının (5.2x) %56 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.46x
Cari oran 1.46x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 33.5x
Faiz karşılama 33.5x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.5
Hasılat yıllık %8.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-36.4
Net kâr yıllık %-36.4 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 56.7M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 55.8M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
41/100
Orta düzey sağlamlık (41/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-40.8%
Eksi %40.8 beklenen değer (2458.93) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 2173.67 | PD/DD hedefi: 1478.83 | EV/EBITDA hedefi: 2663.72 | DCF hedefi: 1037.50
Damodaran Değerleme
43/100
Düşük Damodaran skoru (43/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
93/100
Düşük borç riski (93/100). Faiz karşılama oranı 33.5x — güçlü. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%56.8
ROIC (%56.8) sermaye maliyetini 36.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %20.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.77
DCF (11.77) güncel fiyatın %99.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 4150.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Zayıf
Graham İçsel Değer
R21.6
Graham içsel değer: R21.6. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
19.2x vs 10.3x
Sektör medyanının %87 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.25x vs 1.44x
Sektörden %195 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.2x vs 5.2x
Sektörden %56 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%56.8 vs %20.1 WACC
ROIC 36.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.1 vs %8.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (4150.00), TRAMA-99 çizgisinin %25.2 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Price:: 4150.00
TRAMA: 3314.10
Difference: %+25.2
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
SUR — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.