SUMASSUMAŞ SUNİ TAHTA VE MOBİLYA

🇹🇷 BİST
235.00
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
29/100
Zayıf
Neden bu skor?
Damodaran ?
16/100
Dalio Risk ?
83/100
Piotroski ?
8/9
Güçlü
Graham ?
₺66.5
Pahalı
Active Metric?
3/4
Confidence?
69%
Lothien Robustness Summary
32/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (32/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 8 | Nötr: 0
Net Zarar
Son çeyrekte -₺34M zarar açıklandı. Yatırımcı dikkatli olmalı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-1263.4 geriledi (-₺2M → -₺34M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-249.8 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+92.2 arttı (₺153M → ₺294M). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+124.2 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %22.6 → %15.0 (-7.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺160M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.98x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-22.2 düştü. Bilanço güçleniyor.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+345.3 arttı (₺10M → ₺44M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 29.6. Pahalı değerleme.
Negatif ROE
ROE: %-7.8. Şirket özsermayesini eritiyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 29/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı zayıf görünüyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-1257.8 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Reel Hasılat Büyümesi
Reel hasılat %+63.2 arttı. Gerçek büyüme var.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+80.0 artabilir (-₺34M → -₺7M).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%54.7
VaR 95% ?
%5.70
daily max loss
VaR 99% ?
%8.05
daily max loss
CVaR 95% ?
%6.99
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%55.0
08.05.2026 → 30.09.2026
Skewness ?
0.59
Parametrik%5.70
Historik%4.68
Cornish-Fisher%4.99
Return Distribution
Valuation
Potential?
-47.7%
ROIC ?
15.6%
DCF Value ?
72.00
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Yıllık net kâr %-249.8 geriledi
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+124.2)
Brüt kâr marjı düşük: %15.0
Net kâr marjı negatif: %-11.4 — zarar ediyor
FAVÖK marjı: %15.0
Toplam borç: 17.1M TL
Net nakit pozisyonunda: -160.4M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.03x
Cari oran güçlü: 2.98x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 177.5M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 8.3M TL
Serbest nakit akışı negatif: -19.4M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE negatif: %-6.5 — zarar var
ROA düşük: %-5.0
İşletme kârı pozitif: 13.5M TL
Ödenmiş sermaye: 6.2M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 222.7M TL
CAPEX: 27.7M TL (Hasılatın %9.4'i)
Son 3 çeyrek ardışık zarar
Fiyat TRAMA-99 altında: %-24.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 310.76 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %1257.8 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %63.2 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel brüt kâr marjı %22.6 → %15.0 (daraldı)
Reel özkaynak son 32 çeyrekte %555 arttı — gerçek sermaye birikimi
Reel ROE %-25.9 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺-34M ₺-34M %-1257.8 ₺294M ₺294M %-25.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺-2M ₺-3M %-195.8 ₺153M ₺180M %-2.1
2025/9 %33 ×1.23 ₺-2M ₺-3M %-110.2 ₺153M ₺188M %-2.1
2025/6 %35 ×1.32 ₺22M ₺30M %+758.3 ₺131M ₺173M %20.4
2025/3 %38 ×1.40 ₺-2M ₺-3M %-132.8 ₺153M ₺214M %-2.1
2024/12 %44 ×1.54 ₺7M ₺11M %-5.9 ₺165M ₺255M %5.5
2024/9 %49 ×1.64 ₺7M ₺11M %+218.3 ₺165M ₺271M %5.5
2024/6 %72 ×1.78 ₺-2M ₺-4M %-126.6 ₺111M ₺198M %-2.4
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %-11.4
Net kâr marjı %-11.4 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -9.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-7.8
ROE %-7.8 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %15.0
FAVÖK marjı %15.0 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %15.0
Hasılat başına brüt kâr %15.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
PD/DD Oranı 2.82x Sector: 1.05x
PD/DD 2.82x — sektör medyanının %169 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 29.6x Sector: 6.7x
EV/EBITDA 29.6x — sektör medyanının (6.7x) %340 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 2.98x
Cari oran 2.98x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.03x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 87.1x
Faiz karşılama 87.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+124.2
Hasılat yıllık %124.2 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-249.8
Net kâr yıllık %-249.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 2.2M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr -4.4M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
29/100
Zayıf sağlamlık (29/100). Değerleme metrikleri ve/veya borç profili olumsuz; dikkatli olmak gerekiyor.
Zayıf
Potansiyel
-47.7%
Eksi %47.7 beklenen değer (122.88) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 86.68 | EV/EBITDA hedefi: 58.75 | DCF hedefi: 72.00
Damodaran Değerleme
16/100
Düşük Damodaran skoru (16/100). ROIC (%15.6) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
83/100
Düşük borç riski (83/100). Faiz karşılama oranı 87.1x — güçlü. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 35/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.6
ROIC (%15.6) sermaye maliyetinin (46.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %46.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
72.00
DCF (72.00) güncel fiyatın %69.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 235.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
8/9
Güçlü Piotroski F-Score (8/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺66.5
Güncel fiyat Graham değerinin %71.7 üzerinde (₺66.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
PD/DD Oranı
2.82x vs 1.05x
Sektörden %169 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
29.6x vs 6.7x
Sektörden %340 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.6 vs %46.0 WACC
ROIC 30.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%-2.2 vs %6.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %-2.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (235.00), TRAMA-99 çizgisinin %24.4 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 235.00
TRAMA: 310.76
Difference: %-24.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SUMAS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.