STSBPPublichnoye aktsionernoye obshchestvo "Stavropol'energosbyt"

🇷🇺 MOEX
3.88
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
73/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
₽4.0
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
69/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (69/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 5 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽133M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+78.4 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.4. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽213M) kârın %160'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.2. Makul değerleme aralığında.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %30.8. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+22.7 artabilir (₽133M → ₽163M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%57.6
VaR 95% ?
%5.95
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%8.42
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%8.88
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%59.1
13.02.2026 → 17.07.2026
الانحراف ?
0.52
Parametrik%5.95
Historik%4.71
Cornish-Fisher%4.72
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-7.7%
ROIC ?
24.1%
قيمة DCF ?
2.12
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2022/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (132.9M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+78.4
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (5.6B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+5.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %46.8
Net kâr marjı düşük: %2.4
FAVÖK yatay seyrede (188.2M RUB)
FAVÖK marjı düşük: %3.4
Toplam borç: 606.1M RUB
Net borç: 417.8M RUB
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.35x
Cari oran: 1.11x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 188.2M RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 213.1M RUB
ROE düşük: %7.7
ROA: %3.3
Toplam varlıklar: 4.0B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 1.7B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 158.1M RUB
Ödenmiş sermaye: 1.1B RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 181.8M RUB
CAPEX: 39.5M RUB (Hasılatın %0.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 4.48 RUB
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.4
Net kâr marjı %2.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %30.8
ROE %30.8 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %3.4
FAVÖK marjı %3.4 — düşük ancak pozitif.
Brüt Kâr Marjı %46.8
Hasılat başına brüt kâr %46.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.8'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 8.2x القطاع: 10.1x
F/K 8.2x — sektör medyanına (10.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 2.52x القطاع: 1.81x
PD/DD 2.52x — sektör medyanının (1.81x) %39 üzerinde.
EV/EBITDA 6.3x القطاع: 4.9x
EV/EBITDA 6.3x — sektör medyanının (4.9x) %29 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.11x
Cari oran 1.11x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 0.8x
Net Borç/EBITDA 0.8x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.35x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+5.3
Hasılat yıllık %5.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+78.4
Net kâr yıllık %78.4 artmış (2022/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-7.7%
Eksi %7.7 beklenen değer (3.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 5.08 | PD/DD hedefi: 3.05 | EV/EBITDA hedefi: 3.01 | DCF hedefi: 2.12
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%24.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Borç/EBITDA 0.8x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 91/100 | Borç Servis: 55/100 | Kalite: 85/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%24.1
ROIC (%24.1) sermaye maliyetinin (44.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %44.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
2.12
DCF (2.12) güncel fiyatın %45.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 3.88
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₽4.0
Graham içsel değer: ₽4.0. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
8.2x vs 10.1x
Sektör medyanının %19 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.52x vs 1.81x
Sektörden %39 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
6.3x vs 4.9x
Sektörden %29 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%24.1 vs %44.6 WACC
ROIC 20.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.4 vs %3.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (3.88), TRAMA-99 çizgisinin %13.4 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 3.88
TRAMA: 4.48
الفرق: %-13.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
STSBP — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.