SSAATSAAT VE SAAT SANAYI

🇹🇷 BİST
34.78
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
-
Neden bu skor?
Damodaran ?
-
Dalio Risk ?
-
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
ملخص متانة لوذيان
85/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (85/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺402M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+58.3 arttı (₺254M → ₺402M). Kısa vadede olumlu momentum.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺1.1B) kârın %283'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.0. Makul değerleme aralığında.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 6.06. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %43.2. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+48.0 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-55.4 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات لم يُقَس التاريخ ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات لم يُقَس التاريخ
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

التقييم
إمكانية?
-
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+58.3 artarak 402.3M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+5.6)
Hasılat çeyreklik %+17.5 büyüdü (3.9B TL)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+1.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %59.8
Brüt marj değişimi: %+2.6 puan
Net kâr marjı: %10.2
FAVÖK çeyreklik %+22.8 büyüdü (2.4B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %59.8
Toplam borç: 4.4B TL
Net borç: 1.9B TL
Borç/Özkaynak oranı: 1.23x
Cari oran: 1.50x — yeterli likidite
Nakit %+27.1 arttı → 2.5B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 1.2B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 1.1B TL
ROE: %11.3
ROA: %4.3
Toplam varlıklar: 9.4B TL (%-0.4)
Özkaynak: 3.6B TL (%-0.5)
İşletme kârı pozitif: 989.6M TL
İşletme kârı büyüme: %+29.6
Ödenmiş sermaye: 620.2M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.6B TL
CAPEX: 53.5M TL (Hasılatın %1.4'i)
Son 3 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %+0.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 34.78 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %83'i
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %48.0 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %9.8 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 8 çeyrekte %33 eridi — enflasyon karşısında değer kaybı
Reel ROE %45.2 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺402M ₺402M %+48.0 ₺3.9B ₺3.9B %45.2
2026/3 %31 ×1.07 ₺254M ₺272M %-84.9 ₺3.4B ₺3.6B %28.4
2025/12 %31 ×1.18 ₺1.5B ₺1.8B %+126.7 ₺13.0B ₺15.3B %153.8
2025/9 %33 ×1.23 ₺-647M ₺-795M %-257.8 ₺-6.9B ₺-8.4B —
2025/6 %35 ×1.32 ₺381M ₺503M %+35.4 ₺3.9B ₺5.1B —
2025/3 %38 ×1.40 ₺265M ₺372M — ₺3.0B ₺4.2B —
2024/12 %44 ×1.54 — — — — — —
2023/12 %65 ×2.23 ₺2.1B ₺4.7B — ₺10.6B ₺23.5B %350.8
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %10.2
Net kâr marjı %10.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +2.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %43.2
ROE %43.2 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %59.8
FAVÖK marjı %59.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %59.8
Hasılat başına brüt kâr %59.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.2'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 14.0x القطاع: 28.4x
F/K 14.0x — sektör medyanının (28.4x) %51 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 6.06x القطاع: 2.87x
PD/DD 6.06x — sektör medyanının %111 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 2.9x القطاع: 9.4x
EV/EBITDA 2.9x — sektör medyanının (9.4x) %69 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.50x
Cari oran 1.50x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 1.23x
Borç/Özkaynak 1.23x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.7x
Faiz karşılama 5.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+1.9
Hasılat yıllık %1.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+5.6
Net kâr yıllık %5.6 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
-
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Potansiyel
-
Artı %72.0 beklenen değer (59.82) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 104.34 | PD/DD hedefi: 17.28 | EV/EBITDA hedefi: 104.34 | DCF hedefi: 32.27
Damodaran Değerleme
-
Orta Damodaran skoru (51/100). ROIC (%49.8) – WACC (%39.4) farkı +10.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
-
Düşük borç riski (82/100). Faiz karşılama oranı 5.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 81/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%49.8
ROIC (%49.8) sermaye maliyetini 10.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %39.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
32.27
DCF (32.27) güncel fiyatla (%-7.2) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 34.78
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
14.0x vs 28.4x
Sektör medyanının %51 altında — ucuz
PD/DD Oranı
6.06x vs 2.87x
Sektörden %111 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.9x vs 9.4x
Sektörden %69 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%49.8 vs %39.4 WACC
ROIC 10.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.6 vs %59.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (34.78), TRAMA-99 çizgisi (34.78) ile yakın seviyede (%+0.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 34.78
TRAMA: 34.78
الفرق: %+0.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SSAAT — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.