SPKSpark New Zealand Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
1.53
AUD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
82/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
64/100
Dalio Risk ?
66/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$1.8
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
83/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (83/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$100M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+91.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.06x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$134M) kârın %134'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.2. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %30.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 82/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+25.8 artabilir (A$100M → A$126M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%22.5
VaR 95% ?
%2.45
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.41
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.06
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%32.6
03.11.2025 → 24.06.2026
الانحراف ?
0.43
Parametrik%2.45
Historik%2.39
Cornish-Fisher%2.17
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+101.3%
ROIC ?
10.8%
قيمة DCF ?
5.07
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (100.3M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+91.9
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (731.0M AUD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.4)
Brüt kâr marjı güçlü: %48.6
Net kâr marjı: %13.7
FAVÖK yatay seyrede (247.2M AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %33.8
Toplam borç: 1.5B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 1.4B AUD
Borç/Özkaynak oranı: 1.15x
Cari oran: 1.37x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 126.2M AUD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.0B AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 134.5M AUD
ROE düşük: %7.6
ROA: %2.9
Toplam varlıklar: 3.5B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 1.3B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 83.8M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 10.0x (Faiz: 24.7M AUD)
Ödenmiş sermaye: 1.9B AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 277.4M AUD
CAPEX: 75.4M AUD (Hasılatın %10.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-6.4 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 1.64 AUD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %13.7
Net kâr marjı %13.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %30.3
ROE %30.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %33.8
FAVÖK marjı %33.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %48.6
Hasılat başına brüt kâr %48.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %18.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %18.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 7.2x القطاع: 30.8x
F/K 7.2x — sektör medyanının (30.8x) %77 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.18x القطاع: 2.25x
PD/DD 2.18x — sektör medyanı (2.25x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.3x القطاع: 9.9x
EV/EBITDA 4.3x — sektör medyanının (9.9x) %56 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.37x
Cari oran 1.37x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.15x
Borç/Özkaynak 1.15x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 10.0x
Faiz karşılama 10.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.4
Hasılat yıllık %0.4 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+91.9
Net kâr yıllık %91.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 76.3M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 72.0M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
82/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (82/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+101.3%
Artı %101.3 beklenen değer (3.08) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 4.59 | PD/DD hedefi: 1.73 | EV/EBITDA hedefi: 3.50 | DCF hedefi: 4.59
Damodaran Değerleme
64/100
Orta Damodaran skoru (64/100). ROIC (%10.8) – WACC (%10.5) farkı +0.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
66/100
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 10.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 84/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.8
ROIC (%10.8) sermaye maliyetini hafifçe (0.2 puan) aşıyor.
WACC: %10.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.07
DCF modeli 5.07 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %231.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 1.53
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$1.8
Graham içsel değer: A$1.8. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
7.2x vs 30.8x
Sektör medyanının %77 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.18x vs 2.25x
Sektörden %3 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.3x vs 9.9x
Sektörden %56 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.8 vs %10.5 WACC
ROIC 0.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%13.7 vs %33.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %13.7
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (1.53), TRAMA-99 çizgisinin %6.4 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 1.53
TRAMA: 1.64
الفرق: %-6.4
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
SPK — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.