SOBAAT&T Inc.

🇩🇪 Xetra
21.11
EUR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
68/100
Dalio Risk ?
56/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€29.8
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
83/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (83/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €4.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+20.8 arttı (€3.4B → €4.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.32x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€4.6B) kârın %112'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.6. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%28.8
VaR 95% ?
%2.99
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.23
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.21
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%30.4
30.03.2026 → 02.07.2026
Çarpıklık ?
-0.65
Parametrik%2.99
Historik%2.60
Cornish-Fisher%3.19
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+76.4%
ROIC ?
9.0%
DCF Değer ?
67.44
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+20.8 artarak 4.1B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+2.8)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (27.9B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %61.8
Brüt marj değişimi: %+1.7 puan
Net kâr marjı: %14.7
FAVÖK yatay seyrede (11.2B EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %40.2
Toplam borç: 144.0B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 128.5B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.47x
Cari oran < 1: 0.97x — likidite riski
Nakit %+46.9 arttı → 15.5B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 9.6B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 4.6B EUR
ROE düşük: %4.2
ROA düşük: %1.1
Toplam varlıklar: 378.8B EUR (%+1.7)
Özkaynak: 97.7B EUR (%+0.7)
İşletme kârı pozitif: 6.5B EUR
İşletme kârı büyüme: %+10.0
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.0x (Faiz: 1.6B EUR)
Ödenmiş sermaye: 6.9B EUR
Net işletme sermayesi negatif: -1.4B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+62.6
CAPEX: 5.0B EUR (Hasılatın %18.1'i)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 21.62 EUR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %14.7
Net kâr marjı %14.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +2.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %19.6
ROE %19.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %40.2
FAVÖK marjı %40.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %61.8
Hasılat başına brüt kâr %61.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 7.6x Sektör: 16.1x
F/K 7.6x — sektör medyanının (16.1x) %53 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.49x Sektör: 2.47x
PD/DD 1.49x — sektör medyanının (2.47x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.8x Sektör: 10.8x
EV/EBITDA 5.8x — sektör medyanının (10.8x) %47 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.97x
Cari oran 0.97x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.47x
Borç/Özkaynak 1.47x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.3x
Faiz karşılama 7.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.3
Hasılat yıllık %2.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+2.8
Net kâr yıllık %2.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+76.4%
Artı %76.4 beklenen değer (37.23) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 36.25 | PD/DD hedefi: 36.71 | EV/EBITDA hedefi: 39.51 | DCF hedefi: 63.33
Damodaran Değerleme
68/100
Orta Damodaran skoru (68/100). ROIC (%9.0) – WACC (%6.8) farkı +2.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
56/100
Orta düzey borç riski (56/100). Faiz karşılama oranı 7.3x — güçlü. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 63/100 | Borç Servis: 74/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.0
ROIC (%9.0) sermaye maliyetini hafifçe (2.2 puan) aşıyor.
WACC: %6.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
67.44
DCF modeli 67.44 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %219.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 21.11
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€29.8
Graham değeri (€29.8) güncel fiyatın %41.2 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
7.6x vs 16.1x
Sektör medyanının %53 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.49x vs 2.47x
Sektörden %40 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.8x vs 10.8x
Sektörden %47 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.0 vs %6.8 WACC
ROIC 2.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.9 vs %42.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.9
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (21.11), TRAMA-99 çizgisi (21.62) ile yakın seviyede (%-2.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 21.11
TRAMA: 21.62
Fark: %-2.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
SOBA — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.