SISETÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI

🇹🇷 BİST
36.16
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
58/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
52/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺85.7
Ucuz
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
59%
ملخص متانة لوذيان
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺3.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+77.8 arttı (₺1.9B → ₺3.3B). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-12.4 düştü. Şirket daralmada.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺3.3B) ama FCF negatif (-₺11.2B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.0. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.40. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.6. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %4.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+66.2 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-23.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%40.5
VaR 95% ?
%4.14
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.88
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.11
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.9
11.05.2026 → 16.10.2026
الانحراف ?
0.68
Parametrik%4.14
Historik%3.40
Cornish-Fisher%3.45
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+26.4%
ROIC ?
-0.7%
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+77.8 artarak 3.3B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-4.4)
Hasılat çeyreklik %+5.8 büyüdü (60.8B TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-12.4)
Brüt kâr marjı: %25.8
Brüt marj değişimi: %-2.0 puan
Net kâr marjı: %5.5
FAVÖK çeyreklik %-11.8 düştü (13.7B TL)
FAVÖK marjı: %22.6
Toplam borç: 171.6B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 150.0B TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.64x
Cari oran: 1.81x — yeterli likidite
Nakit %-49.1 azaldı → 21.6B TL
İşletme nakit akışı negatif: -4.6B TL
Serbest nakit akışı negatif: -11.2B TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.2
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar: 542.9B TL (%+0.9)
Özkaynak %+5.0 arttı → 270.1B TL
İşletme kârı negatif: -2.0B TL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 3.1x (Faiz: 4.4B TL)
Ödenmiş sermaye: 3.0B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 67.7B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+5.5
CAPEX: 6.6B TL (Hasılatın %10.9'i)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 41.67 TL
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %66.2 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %130 arttı — gerçek sermaye birikimi
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺3.3B ₺3.3B %+66.2 ₺60.8B ₺60.8B %5.0
2026/3 %31 ×1.07 ₺1.9B ₺2.0B %-58.6 ₺57.5B ₺61.5B %2.9
2025/12 %31 ×1.18 ₺4.1B ₺4.9B %+170.8 ₺62.2B ₺73.3B %6.8
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.5B ₺1.8B %-61.2 ₺53.9B ₺66.3B %2.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺3.5B ₺4.6B %+101.3 ₺69.5B ₺91.8B %6.5
2025/3 %38 ×1.40 ₺1.6B ₺2.3B %+30.7 ₺59.5B ₺83.3B %3.2
2024/12 %44 ×1.54 ₺-1.1B ₺-1.8B %-199.6 ₺49.3B ₺76.0B %-1.9
2024/9 %49 ×1.64 ₺1.1B ₺1.8B %-68.3 ₺65.8B ₺107.8B %2.4
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %5.5
Net kâr marjı %5.5 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +2.2 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %4.1
ROE %4.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %22.6
FAVÖK marjı %22.6 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %25.8
Hasılat başına brüt kâr %25.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-5.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-5.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
التقييم
F/K Oranı 10.0x القطاع: 8.2x
F/K 10.0x — sektör medyanının (8.2x) %22 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.40x القطاع: 0.87x
PD/DD 0.40x — sektör medyanının (0.87x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.6x القطاع: 6.3x
EV/EBITDA 4.6x — sektör medyanı (6.3x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.81x
Cari oran 1.81x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.1x
Net Borç/EBITDA 3.1x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 0.64x
Borç/Özkaynak 0.64x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.3x
Faiz karşılama 3.3x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-12.4
Hasılat yıllık %-12.4 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-4.4
Net kâr yıllık %-4.4 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 3.3B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.3B).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
58/100
İyi sağlamlık (58/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+26.4%
Artı %26.4 beklenen değer (45.71) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %59.
Bileşenler: FK hedefi: 32.57 | PD/DD hedefi: 78.94 | EV/EBITDA hedefi: 49.47
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%-0.7) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
52/100
Orta düzey borç riski (52/100). Faiz karşılama oranı 3.3x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.1x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 64/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 56/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.7
ROIC (%-0.7) sermaye maliyetinin (20.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %20.2
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺85.7
Graham değeri (₺85.7) güncel fiyatın %137.0 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
10.0x vs 8.2x
Sektör medyanının %22 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.40x vs 0.87x
Sektörden %54 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.6x vs 6.3x
Sektörden %27 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-0.7 vs %20.2 WACC
ROIC 20.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.6 vs %24.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.6
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (36.16), TRAMA-99 çizgisinin %13.2 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 36.16
TRAMA: 41.67
الفرق: %-13.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SISE — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.