SIESiemens

🇩🇪 Xetra
270.65
EUR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
47/100
Dalio Risk ?
67/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
€142.7
Pahalı
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
72%
Сводка надежности Lothien
51/100
Lothien Sağlamlık: Orta (51/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €2.3B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+12.0). İstikrarlı seyir.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€4.1B) kârın %183'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Orta
252 дней
Годовая волатильность ?
%32.4
VaR 95% ?
%3.29
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%4.68
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%4.78
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%22.2
13.01.2026 → 20.03.2026
Асимметрия ?
-0.15
Parametrik%3.29
Historik%3.04
Cornish-Fisher%3.20
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+9.4%
ROIC ?
7.4%
Значение DCF ?
350.17
Долговой цикл?
Erken Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+12.0 artarak 2.3B EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+10.9
Hasılat çeyreklik %+5.3 büyüdü (20.8B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.9
Brüt marj değişimi: %+2.0 puan
Net kâr marjı: %10.9
FAVÖK çeyreklik %+16.0 büyüdü (4.7B EUR)
FAVÖK marjı: %22.7
Toplam borç: 49.9B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 39.0B EUR
Borç/Özkaynak oranı: 0.73x
Cari oran: 1.44x — yeterli likidite
Nakit %+26.2 arttı → 10.9B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 4.8B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 4.1B EUR
ROE düşük: %3.3
ROA düşük: %1.4
Toplam varlıklar: 167.5B EUR (%-0.3)
Özkaynak %+6.0 arttı → 68.3B EUR
İşletme kârı pozitif: 3.1B EUR
İşletme kârı büyüme: %+15.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 10.8x (Faiz: 439.0M EUR)
Ödenmiş sermaye: 774.0M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 20.0B EUR
CAPEX: 636.0M EUR (Hasılatın %3.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.4
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 261.87 EUR
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %10.9
Net kâr marjı %10.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.7 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.0
ROE %12.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %22.7
FAVÖK marjı %22.7 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %40.9
Hasılat başına brüt kâr %40.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.6'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 26.0x Сектор: 23.6x
F/K 26.0x — sektör medyanının (23.6x) %10 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 3.02x Сектор: 4.04x
PD/DD 3.02x — sektör medyanı (4.04x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 14.6x Сектор: 14.3x
EV/EBITDA 14.6x — sektör medyanının (14.3x) %2 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Задолженность
Cari Oran 1.44x
Cari oran 1.44x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 3.0x
Net Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.73x
Borç/Özkaynak 0.73x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 9.7x
Faiz karşılama 9.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.3
Hasılat yıllık %7.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+10.9
Net kâr yıllık %10.9 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 2.9B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.8B).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+9.4%
Artı %9.4 beklenen değer (296.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 255.93 | PD/DD hedefi: 371.73 | EV/EBITDA hedefi: 265.34 | DCF hedefi: 350.17
Damodaran Değerleme
47/100
Düşük Damodaran skoru (47/100). ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
67/100
Orta düzey borç riski (67/100). Faiz karşılama oranı 9.7x — güçlü. Borç/EBITDA 3.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 72/100 | Borç Servis: 86/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.4
ROIC (%7.4) sermaye maliyetinin (8.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
350.17
DCF modeli 350.17 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %29.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 270.65
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
€142.7
Güncel fiyat Graham değerinin %47.3 üzerinde (€142.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
26.0x vs 23.6x
Sektör medyanının %10 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.02x vs 4.04x
Sektörden %25 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.6x vs 14.3x
Sektörden %2 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.4 vs %8.3 WACC
ROIC 0.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.8 vs %20.7 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (270.65), TRAMA-99 çizgisi (261.87) ile yakın seviyede (%+3.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 270.65
TRAMA: 261.87
Разница: %+3.4
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
SIE — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.