SBUXStarbucks

🇺🇸 US
Smart Money 49
97.52
USD
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
42/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
49/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
64/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (64/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 5 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.0B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+104.6 arttı ($511M → $1.0B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+87.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.4 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %20.1 → %24.6 (+4.6 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.76x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($1.4B) kârın %129'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+55.0 arttı ($1.3B → $1.9B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 55.8. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 24.5. Pahalı değerleme.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-45.2 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%27.5
VaR 95% ?
%2.77
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.95
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.14
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%16.4
13.08.2026 → 09.10.2026
الانحراف ?
0.61
Parametrik%2.77
Historik%2.52
Cornish-Fisher%2.39
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-23.6%
ROIC ?
25.2%
قيمة DCF ?
70.11
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+104.6 artarak 1.0B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+87.2
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (9.3B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.4)
Brüt kâr marjı: %24.6
Brüt marj değişimi: %+4.6 puan
Net kâr marjı: %11.2
FAVÖK çeyreklik %+55.0 büyüdü (1.9B USD)
FAVÖK marjı: %20.8
Toplam borç: 22.4B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 19.0B USD
Cari oran < 1: 0.76x — likidite riski
Nakit %+125.2 arttı → 3.4B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 1.6B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 1.4B USD
ROA: %3.7
Toplam varlıklar %-7.4 küçüldü → 28.3B USD
Özkaynak %+9.3 arttı → -7.7B USD
İşletme kârı pozitif: 1.2B USD
İşletme kârı büyüme: %+50.1
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.6x (Faiz: 143.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 1.1B USD
Net işletme sermayesi negatif: -2.4B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-167.7
CAPEX: 291.4M USD (Hasılatın %3.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 99.52 USD
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %11.2
Net kâr marjı %11.2 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +5.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-24.6
ROE %-24.6 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %20.8
FAVÖK marjı %20.8 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %24.6
Hasılat başına brüt kâr %24.6. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %9.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %9.5'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 55.8x القطاع: 27.4x
F/K 55.8x — sektör medyanının (27.4x) %103 üzerinde. Pahalı bölge.
EV/EBITDA 24.5x القطاع: 14.5x
EV/EBITDA 24.5x — sektör medyanının (14.5x) %68 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 0.76x
Cari oran 0.76x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 4.2x
Net Borç/EBITDA 4.2x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Faiz Karşılama Oranı 8.1x
Faiz karşılama 8.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.4
Hasılat yıllık %-1.4 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+87.2
Net kâr yıllık %87.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 886.1M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 521.2M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
42/100
Orta düzey sağlamlık (42/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-23.6%
Eksi %23.6 beklenen değer (74.10) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 58.26 | EV/EBITDA hedefi: 57.64 | DCF hedefi: 70.11
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
49/100
Yüksek borç riski (49/100). Faiz karşılama oranı 8.1x — güçlü. Borç/EBITDA 4.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 15/100 | Borç Servis: 69/100 | Kalite: 81/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%25.2
ROIC (%25.2) sermaye maliyetini 16.5 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
70.11
DCF (70.11) güncel fiyatın %27.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 97.01
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
55.8x vs 27.4x
Sektör medyanının %103 üzerinde — pahalı
EV/EBITDA
24.5x vs 14.5x
Sektörden %68 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%25.2 vs %8.8 WACC
ROIC 16.5 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.2 vs %13.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (97.52), TRAMA-99 çizgisi (99.52) ile yakın seviyede (%-2.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 97.52
TRAMA: 99.52
الفرق: %-2.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

SBUX — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.