SBPSabvest Capital Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
14050.00
ZAR
Оценки анализа
Оценка надежности Lothien?
83/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
77/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
76/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R329.0
Pahalı
Активная метрика?
4/4
Уверенность?
75%
Сводка надежности Lothien
94/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (94/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 13 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R1.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+300.0 arttı (R281M → R1.1B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+300.0 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+890.8 arttı (R114M → R1.1B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+890.8 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %982.9 → %99.2 (-883.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %99.2. Her 100R satıştan 99R kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R24,000 fazla. Borç riski düşük.
Likidite Riski
Cari oran 0.01x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+292.7 arttı (R286M → R1.1B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 2.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.83. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %27.1. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 83/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-62.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Дата данных 2026-10-16 Не является инвестиционной рекомендацией; цифры — результат расчёта по правилам модели. Как рассчитываются оценки

Паспорт оценки
Дата данных 2026-10-16
Периодичность обновления Плановый расчёт в рабочие дни в 19:30 по стамбульскому времени; не каждый символ обновляется при каждом запуске

Кратко о методикеОценка надёжности Lothien (0–100) — взвешенное сочетание частных оценок, рассчитанных по фиксированным правилам на основе опубликованной финансовой отчётности и ценовых данных (оценка по Дамодарану, риск по Далио, F-показатель Пиотроски, качество прибыли, моментум и другие). Правила применяются автоматически к каждой охваченной акции с весами, которые зависят от сектора.

ДопущенияРасчёты опираются на последнюю опубликованную компанией финансовую отчётность и на ценовые данные, которые могут поступать с задержкой. Если отчётность за четыре квартала не опубликована, годовые показатели могут масштабироваться по имеющимся кварталам. Параметры модели — безрисковая ставка, премия за риск и долгосрочный рост — фиксированные допущения для каждой биржи и не содержат ожиданий по конкретной компании.

Конфликт интересовЗаявление о том, владеют ли MIDAK, оператор Lothien, или его команда позициями в этих акциях, не публиковалось. Показатели рассчитываются автоматически по одним и тем же правилам без учёта таких позиций.

ПредупреждениеЭта информация не относится к инвестиционному консультированию и не является инвестиционной рекомендацией. Показатели — результат работы моделей, основанных на правилах, и могут не соответствовать вашему финансовому положению или вашим предпочтениям по риску и доходности. Решение об инвестициях, принятое только на основе этой информации, может не привести к ожидаемым результатам.

Результат модели; не является инвестиционной рекомендацией; разные модели могут расходиться. Сообщить об ошибке

Анализ рисков (VaR) Yüksek
252 дней
Годовая волатильность ?
%35.8
VaR 95% ?
%3.62
макс. дневной убыток
VaR 99% ?
%5.15
макс. дневной убыток
CVaR 95% ?
%4.74
ожидаемый убыток (хвост)
Макс. просадка ?
%16.6
24.03.2026 → 12.08.2026
Асимметрия ?
0.85
Parametrik%3.62
Historik%3.35
Cornish-Fisher%2.73
Распределение доходности
Оценка стоимости
Потенциал?
+73.3%
Значение DCF ?
297.07
Долговой цикл?
Geç Genişleme
Анализ баланса? Q2026/6
Yıllık net kâr büyümesi %+300.0
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+890.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %99.2
Net kâr marjı yüksek: %99.2
FAVÖK marjı güçlü: %99.3
Toplam borç: 0 ZAR
Net nakit pozisyonunda: -24,000 ZAR (borçsuz)
Cari oran < 1: 0.01x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 24,000 ZAR
İşletme nakit akışı negatif: -9.2M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 703.1M ZAR
ROE: %17.6
ROA güçlü: %17.6 — varlıklar etkin kullanılıyor
Ödenmiş sermaye: 37.6M ZAR
Net işletme sermayesi negatif: -2.5M ZAR — kısa vadeli baskı
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.1
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 13767.12 ZAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %0
Фундаментальный и технический анализ
Рентабельность
Net Kâr Marjı %99.2
Net kâr marjı %99.2 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -146.5 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %27.1
ROE %27.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %99.3
FAVÖK marjı %99.3 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %99.2
Hasılat başına brüt kâr %99.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %45.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %45.1'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Оценка
F/K Oranı 2.4x Сектор: 9.0x
F/K 2.4x — sektör medyanının (9.0x) %74 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.83x Сектор: 1.37x
PD/DD 0.83x — sektör medyanının (1.37x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.7x Сектор: 6.2x
EV/EBITDA 2.7x — sektör medyanının (6.2x) %57 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Задолженность
Cari Oran 0.01x
Cari oran 0.01x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 75.3x
Faiz karşılama 75.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Рост
Hasılat Büyümesi (YoY) %+890.8
Hasılat yıllık %890.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+300.0
Net kâr yıllık %300.0 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 542.9M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 252.8M).
Пояснения к оценкам
Lothien Sağlamlık
83/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (83/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+73.3%
Artı %73.3 beklenen değer (24345.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 42150.00 | PD/DD hedefi: 24754.73 | EV/EBITDA hedefi: 32965.61 | DCF hedefi: 3512.50
Damodaran Değerleme
77/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (77/100). ROIC sermaye maliyetini karşılıyor, şirket değer yaratıyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
76/100
Düşük borç riski (76/100). Faiz karşılama oranı 75.3x — güçlü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 50/100 | Kalite: 90/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
297.07
DCF (297.07) güncel fiyatın %97.9 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 14050.00
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5); brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R329.0
Graham içsel değer: R329.0. Pahalı
Pahalı
⚖️ Сравнение секторов
F/K Oranı
2.4x vs 9.0x
Sektör medyanının %74 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.83x vs 1.37x
Sektörden %39 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.7x vs 6.2x
Sektörden %57 daha düşük EV/EBITDA
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (14050.00), TRAMA-99 çizgisi (13767.12) ile yakın seviyede (%+2.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Цена:: 14050.00
TRAMA: 13767.12
Разница: %+2.1
Графики
Индикаторы
Отклонение BB ?
Пороги RSI ?

График цен ?
RSI (14) ?
Полосы Боллинджера ?
MACD ?
Цена на базе золота + TRAMA (Акция / Грамм золота) ?
Коэффициент P/E ?
Коэффициент P/B ?
EBITDA ?
Чистый оборотный капитал ?
Коэффициент текущей ликвидности ?
SBP — Соответствие нормам исламских финансов
Загрузка…
Баллы надёжности Lothien и анализы на этой странице предназначены только для информационных целей. Они не являются инвестиционной рекомендацией. Перед принятием инвестиционных решений проконсультируйтесь с лицензированным инвестиционным консультантом.