Reel net kâr %86.8 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %2.3 → %11.1 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺1.7B |
₺1.8B |
%-86.8 |
₺16.1B |
₺17.3B |
%4.0 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-11.9B |
₺-14.0B |
%-202.4 |
₺14.4B |
₺17.0B |
%-30.8 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-10.3B |
₺-13.7B |
%-624.6 |
₺12.8B |
₺16.9B |
%-31.6 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺1.9B |
₺2.6B |
%+70.5 |
₺11.8B |
₺16.6B |
%5.7 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺991M |
₺1.5B |
%-69.8 |
₺13.0B |
₺20.0B |
%2.5 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺3.1B |
₺5.1B |
%+1.5 |
— |
— |
%11.3 |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺2.8B |
₺5.0B |
— |
— |
— |
%11.1 |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (2.26), TRAMA-99 çizgisinin %19.0 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 2.26
TRAMA: 2.7914
Difference: %-19.0
Net Kâr Marjı
%10.7
Net kâr marjı %10.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +93.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-6.2
ROE %-6.2 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%43.2
FAVÖK marjı %43.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%11.1
Hasılat başına brüt kâr %11.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-13.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-13.7'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.58x
Sector: 1.74x
PD/DD 0.58x — sektör medyanının (1.74x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
41.9x
Sector: 11.1x
EV/EBITDA 41.9x — sektör medyanının (11.1x) %278 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.63x
Cari oran 0.63x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
25.7x
Net Borç/EBITDA 25.7x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak
0.87x
Borç/Özkaynak 0.87x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı
0.6x
Faiz karşılama 0.6x — kritik seviye. Faiz ödemelerinde zorluk riski var.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+36.2
Hasılat yıllık %36.2 büyüdü (2026/3) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-7.3
Net kâr yıllık %-7.3 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
46/100
Orta düzey sağlamlık (46/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+31.7%
Artı %31.7 beklenen değer (2.99) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 6.77 | EV/EBITDA hedefi: 0.60
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
23/100
Yüksek borç riski (23/100). Faiz karşılama oranı 0.6x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 25.7x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 36/100 | Borç Servis: 23/100 | Kalite: 32/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%0.1
ROIC (%0.1) sermaye maliyetinin (18.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %18.9
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.4254 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %67 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %278 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 18.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
SASA — Participation Finance Compliance
Loading…