S32South32

🇬🇧 LSE
240.80
GBp
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
86/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
p2.5
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
75/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (75/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte p201M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+410.3 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.7. Her 100p satıştan 19p kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından p206M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.44x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.4. Makul değerleme aralığında.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+27.1 artabilir (p201M → p255M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%40.2
VaR 95% ?
%3.96
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.69
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.56
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%22.8
02.06.2026 → 08.07.2026
Çarpıklık ?
0.81
Parametrik%3.96
Historik%3.76
Cornish-Fisher%3.20
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+24.9%
ROIC ?
7.1%
DCF Değer ?
0.99
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (200.9M GBp, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+410.3
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.1B GBp)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %43.7
Net kâr marjı yüksek: %18.7
FAVÖK yatay seyrede (371.8M GBp)
FAVÖK marjı güçlü: %34.6
Toplam borç: 1.4B GBp
Net nakit pozisyonunda: -205.5M GBp (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.19x
Cari oran güçlü: 2.44x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.6B GBp
İşletme nakit akışı pozitif: 302.0M GBp
Serbest nakit akışı pozitif: 92.4M GBp
ROE düşük: %2.8
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 10.7B GBp (%+0.0)
Özkaynak: 7.2B GBp (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 163.9M GBp
Faiz karşılama oranı güçlü: 18.3x (Faiz: 20.3M GBp)
Ödenmiş sermaye: 4.5B GBp
Net işletme sermayesi pozitif: 1.7B GBp
CAPEX: 209.6M GBp (Hasılatın %19.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.6
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 247.21 GBp
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %18.7
Net kâr marjı %18.7 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.2
ROE %11.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %34.6
FAVÖK marjı %34.6 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %43.7
Hasılat başına brüt kâr %43.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %8.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %8.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 13.4x Sektör: 21.4x
F/K 13.4x — sektör medyanının (21.4x) %37 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.50x Sektör: 2.66x
PD/DD 1.50x — sektör medyanının (2.66x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 7.1x Sektör: 9.3x
EV/EBITDA 7.1x — sektör medyanı (9.3x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 2.44x
Cari oran 2.44x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 18.3x
Faiz karşılama 18.3x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.6
Hasılat yıllık %0.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+410.3
Net kâr yıllık %410.3 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 120.1M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 67.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+24.9%
Artı %24.9 beklenen değer (300.71) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 409.61 | PD/DD hedefi: 441.00 | EV/EBITDA hedefi: 315.34 | DCF hedefi: 60.20
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%7.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
86/100
Düşük borç riski (86/100). Faiz karşılama oranı 18.3x — güçlü. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 90/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 78/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.1
ROIC (%7.1) sermaye maliyetinin (14.2%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %14.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
0.99
DCF (0.99) güncel fiyatın %99.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 240.80
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
p2.5
Graham içsel değer: p2.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
13.4x vs 21.4x
Sektör medyanının %37 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.50x vs 2.66x
Sektörden %43 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.1x vs 9.3x
Sektörden %24 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.1 vs %14.2 WACC
ROIC 7.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%18.7 vs %34.6 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %18.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (240.80), TRAMA-99 çizgisi (247.21) ile yakın seviyede (%-2.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 240.80
TRAMA: 247.21
Fark: %-2.6
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
S32 — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.