RZSBJoint-Stock Company Ryazanenergosbyt

🇷🇺 MOEX
34.36
RUB
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
54/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
₽29.4
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽252M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₽1.3B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽235M) kârın %93'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %61.6. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%25.8
VaR 95% ?
%2.63
daily max loss
VaR 99% ?
%3.74
daily max loss
CVaR 95% ?
%3.96
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%23.2
25.02.2026 → 16.07.2026
Skewness ?
-4.81
Parametrik%2.63
Historik%1.73
Cornish-Fisher%2.50
Return Distribution
Valuation
Potential?
-5.1%
ROIC ?
260.9%
DCF Value ?
17.47
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2023/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (252.0M RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+20.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (3.5B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.2)
Brüt kâr marjı düşük: %13.9
Net kâr marjı: %7.2
FAVÖK yatay seyrede (323.0M RUB)
FAVÖK marjı düşük: %9.2
Toplam borç: 6.8M RUB
Net nakit pozisyonunda: -1.3B RUB (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Cari oran: 1.88x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.3B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 234.5M RUB
ROE: %15.4
ROA güçlü: %9.2 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar: 2.7B RUB (%+0.0)
Özkaynak: 1.6B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 285.6M RUB
Ödenmiş sermaye: 206.9M RUB
Net işletme sermayesi pozitif: 970.2M RUB
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-6.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 36.90 RUB
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %76'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %7.2
Net kâr marjı %7.2 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %61.6
ROE %61.6 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %9.2
FAVÖK marjı %9.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %13.9
Hasılat başına brüt kâr %13.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.7'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 7.1x Sector: 10.1x
F/K 7.1x — sektör medyanının (10.1x) %30 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 4.35x Sector: 1.81x
PD/DD 4.35x — sektör medyanının %140 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 4.5x Sector: 4.9x
EV/EBITDA 4.5x — sektör medyanı (4.9x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 1.88x
Cari oran 1.88x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 1062.4x
Faiz karşılama 1062.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.2
Hasılat yıllık %7.2 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+20.8
Net kâr yıllık %20.8 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 230.3M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 197.0M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
-5.1%
Eksi %5.1 beklenen değer (32.61) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 50.06 | PD/DD hedefi: 16.63 | EV/EBITDA hedefi: 37.41 | DCF hedefi: 17.47
Damodaran Değerleme
54/100
Orta Damodaran skoru (54/100). ROIC (%260.9) – WACC (%47.8) farkı +213.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Faiz karşılama oranı 1062.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 97/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%260.9
ROIC (%260.9) sermaye maliyetini 213.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %47.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
17.47
DCF (17.47) güncel fiyatın %49.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 34.36
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
₽29.4
Graham içsel değer: ₽29.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
7.1x vs 10.1x
Sektör medyanının %30 altında — ucuz
PD/DD Oranı
4.35x vs 1.81x
Sektörden %140 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.5x vs 4.9x
Sektörden %8 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%260.9 vs %47.8 WACC
ROIC 213.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.2 vs %9.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.2
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (34.36), TRAMA-99 çizgisinin %6.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 34.36
TRAMA: 36.90
Difference: %-6.9
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
RZSB — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.