RYSASREYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK

🇹🇷 BİST
25.94
TRY
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
43/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
65/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺22.5
Pahalı
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
69%
ملخص متانة لوذيان
38/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (38/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺94M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-76.1 geriledi (₺395M → ₺94M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-72.8 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Brüt Marj Genişliyor
Brüt kâr marjı %30.0 → %36.8 (+6.7 puan). Fiyatlama gücü artıyor veya maliyetler düşüyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Borç Hızla Artıyor
Toplam borç çeyreklik %+75.4 arttı. Finansman maliyetleri yükselir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺94M) ama FCF negatif (-₺4.6B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-36.8 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Reel Kâr Eriyor
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel kâr %-77.7 düştü. Nominal artış enflasyonu karşılamıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+230.5 artabilir (₺94M → ₺312M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%57.1
VaR 95% ?
%5.61
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%8.06
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%6.39
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%27.6
05.06.2026 → 24.07.2026
الانحراف ?
0.61
Parametrik%5.61
Historik%5.23
Cornish-Fisher%4.91
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-16.3%
ROIC ?
9.1%
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-76.1 düşerek 94.4M TL oldu
Yıllık net kâr %-72.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %+9.4 büyüdü (3.7B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+32.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %36.8
Brüt marj değişimi: %+6.7 puan
Net kâr marjı düşük: %2.6
FAVÖK çeyreklik %-36.8 düştü (1.4B TL)
FAVÖK marjı güçlü: %36.8
Toplam borç %+75.4 arttı → 16.5B TL
Net borç hasılatın üzerinde: 10.1B TL
Borç/Özkaynak oranı: 0.57x
Cari oran: 1.20x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 6.3B TL
İşletme nakit akışı negatif: -3.3B TL
Serbest nakit akışı negatif: -4.6B TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.3
ROA düşük: %0.2
Toplam varlıklar %+18.6 büyüdü → 59.1B TL
Özkaynak %+6.4 arttı → 28.8B TL
İşletme kârı pozitif: 1.2B TL
İşletme kârı büyüme: %+43.0
Ödenmiş sermaye: 2.0B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 2.4B TL
İşletme sermayesi değişimi: %+46.1
CAPEX: 200.1M TL (Hasılatın %5.4'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+20.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 21.56 TL
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %24
البيانات المعدلة حسب التضخم?
Reel net kâr %77.7 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel brüt kâr marjı %30.0 → %36.8 (genişledi)
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %1154 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
ربع سنوي مؤشر أسعار المستهلك سنوياً Deflator صافي الربح الاسمي صافي الربح الحقيقي نمو حقيقي الإيرادات الاسمية الإيرادات الحقيقية Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺94M ₺94M %-77.7 ₺3.7B ₺3.7B %1.3
2026/3 %31 ×1.07 ₺395M ₺423M %-82.2 ₺3.4B ₺3.6B %5.8
2025/12 %31 ×1.18 ₺2.0B ₺2.4B %+240.1 ₺3.7B ₺4.3B %33.3
2025/9 %33 ×1.23 ₺569M ₺699M %+52.2 ₺3.1B ₺3.8B %11.0
2025/6 %35 ×1.32 ₺348M ₺459M %+283.5 ₺2.8B ₺3.7B %7.4
2025/3 %38 ×1.40 ₺-86M ₺-120M %-104.3 ₺3.1B ₺4.3B %-1.9
2024/12 %44 ×1.54 ₺-1.8B ₺-2.8B %-121.9 ₺3.5B ₺5.3B %-76.3
2024/9 %49 ×1.64 ₺7.8B ₺12.8B %+768.0 ₺4.1B ₺6.7B %585.0
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.6
Net kâr marjı %2.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -9.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.0
ROE %11.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %36.8
FAVÖK marjı %36.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %36.8
Hasılat başına brüt kâr %36.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 16.9x القطاع: 10.2x
F/K 16.9x — sektör medyanının (10.2x) %65 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 1.80x القطاع: 1.07x
PD/DD 1.80x — sektör medyanının %68 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 7.0x القطاع: 6.6x
EV/EBITDA 7.0x — sektör medyanının (6.6x) %5 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.20x
Cari oran 1.20x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.57x
Borç/Özkaynak 0.57x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 3.8x
Faiz karşılama 3.8x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+32.0
Hasılat yıllık %32.0 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-72.8
Net kâr yıllık %-72.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 4.2B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 101.1M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
43/100
Orta düzey sağlamlık (43/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-16.3%
Eksi %16.3 beklenen değer (21.71) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 14.44 | PD/DD hedefi: 15.58 | EV/EBITDA hedefi: 24.68
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%9.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
65/100
Orta düzey borç riski (65/100). Faiz karşılama oranı 3.8x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 66/100 | Kalite: 59/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.1
ROIC (%9.1) sermaye maliyetinin (35.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %35.7
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺22.5
Güncel fiyat Graham değerinin %13.3 üzerinde (₺22.5) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
16.9x vs 10.2x
Sektör medyanının %65 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.80x vs 1.07x
Sektörden %68 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.0x vs 6.6x
Sektörden %5 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.1 vs %35.7 WACC
ROIC 26.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.2 vs %64.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (25.94), TRAMA-99 çizgisinin %20.3 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 25.94
TRAMA: 21.56
الفرق: %+20.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

RYSAS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.