RRURolls-Royce Holdings plc

🇩🇪 Xetra
16.10
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
63/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
58/100
Dalio Risk ?
84/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
€2.6
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
74/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (74/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 6 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €1.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+131.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %27.5. Her 100€ satıştan 28€ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €2.1B fazla. Borç riski düşük.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 39.96. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %104.7. Sermaye verimli kullanılıyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+17.6 artabilir (€1.7B → €2.0B).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%37.2
VaR 95% ?
%3.73
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.33
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.29
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%20.2
26.02.2026 → 29.04.2026
الانحراف ?
0.74
Parametrik%3.73
Historik%3.57
Cornish-Fisher%3.11
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+2.6%
ROIC ?
528.5%
قيمة DCF ?
9.98
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Toplam borç: 5.0B EUR
Net nakit pozisyonunda: -2.5B EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.51x
Cari oran: 1.24x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 7.6B EUR
Ödenmiş sermaye: 8.3B EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 5.5B EUR
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-1.0
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 16.26 EUR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %62'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %27.5
Net kâr marjı %27.5 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %107.1
ROE %107.1 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %38.4
FAVÖK marjı %38.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %29.1
Hasılat başına brüt kâr %29.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %16.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %16.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 19.5x القطاع: 27.4x
F/K 19.5x — sektör medyanına (27.4x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 39.96x القطاع: 4.04x
PD/DD 39.96x — sektör medyanının %889 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 13.7x القطاع: 19.6x
EV/EBITDA 13.7x — sektör medyanı (19.6x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 1.24x
Cari oran 1.24x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 1.51x
Borç/Özkaynak 1.51x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 32.0x
Faiz karşılama 32.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+12.2
Hasılat yıllık %12.2 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+131.7
Net kâr yıllık %131.7 artmış (2025/12) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
63/100
İyi sağlamlık (63/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+2.6%
Artı %2.6 beklenen değer (16.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 23.57 | PD/DD hedefi: 4.03 | EV/EBITDA hedefi: 22.99 | DCF hedefi: 9.98
Damodaran Değerleme
58/100
Orta Damodaran skoru (58/100). ROIC (%528.5) – WACC (%10.6) farkı +518.0 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
84/100
Düşük borç riski (84/100). Faiz karşılama oranı 32.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 57/100 | Borç Servis: 81/100 | Kalite: 98/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%528.5
ROIC (%528.5) sermaye maliyetini 518.0 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %10.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
9.98
DCF (9.98) güncel fiyatın %38.0 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 16.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
€2.6
Güncel fiyat Graham değerinin %83.9 üzerinde (€2.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
19.5x vs 27.4x
Sektör medyanının %29 altında — ucuz
PD/DD Oranı
39.96x vs 4.04x
Sektörden %889 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
13.7x vs 19.6x
Sektörden %30 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%528.5 vs %10.6 WACC
ROIC 518.0 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%27.5 vs %38.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %27.5
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (16.10), TRAMA-99 çizgisi (16.26) ile yakın seviyede (%-1.0). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 16.10
TRAMA: 16.26
الفرق: %-1.0
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
RRU — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.