ROPRoper Technologies

🇺🇸 US
382.71
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
72/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
52/100
Dalio Risk ?
60/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
$328.2
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
78/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (78/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $1.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+129.6 arttı ($509M → $1.2B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+208.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
5 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 5 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %55.4. Her 100$ satıştan 55$ kâr kalıyor.
Likidite Riski
Cari oran 0.55x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+71.0 arttı ($965M → $1.6B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 72/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-51.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%29.9
VaR 95% ?
%3.19
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%4.47
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.61
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%38.7
21.10.2025 → 17.02.2026
Çarpıklık ?
-0.48
Parametrik%3.19
Historik%2.96
Cornish-Fisher%3.32
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+58.7%
ROIC ?
7.0%
DCF Değer ?
558.65
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+129.6 artarak 1.2B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+208.9
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (2.1B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+8.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %69.7
Net kâr marjı yüksek: %55.4
FAVÖK çeyreklik %+71.0 büyüdü (1.6B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %78.2
Toplam borç: 11.3B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 11.0B USD
Borç/Özkaynak oranı: 0.61x
Cari oran < 1: 0.55x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 364.9M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 469.5M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 443.0M USD
ROE düşük: %6.2
ROA: %3.3
Toplam varlıklar: 35.2B USD (%+1.8)
Özkaynak: 18.7B USD (%-0.6)
İşletme kârı pozitif: 584.7M USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 14.8x (Faiz: 111.4M USD)
Ödenmiş sermaye: 98.9M USD
Net işletme sermayesi negatif: -1.6B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+6.8
CAPEX: 26.5M USD (Hasılatın %1.3'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+6.4 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 359.77 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %5
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %55.4
Net kâr marjı %55.4 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +31.1 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %13.3
ROE %13.3 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %78.2
FAVÖK marjı %78.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %69.7
Hasılat başına brüt kâr %69.7. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %30.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %30.9'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 15.0x Sektör: 26.5x
F/K 15.0x — sektör medyanının (26.5x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.01x Sektör: 4.51x
PD/DD 2.01x — sektör medyanının (4.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 11.3x Sektör: 15.8x
EV/EBITDA 11.3x — sektör medyanı (15.8x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.55x
Cari oran 0.55x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.6x
Net Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.61x
Borç/Özkaynak 0.61x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 10.9x
Faiz karşılama 10.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+8.5
Hasılat yıllık %8.5 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+208.9
Net kâr yıllık %208.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 445.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -3.3B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+58.7%
Artı %58.7 beklenen değer (603.86) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 714.78 | PD/DD hedefi: 877.92 | EV/EBITDA hedefi: 530.52 | DCF hedefi: 558.65
Damodaran Değerleme
52/100
Orta Damodaran skoru (52/100). ROIC (%7.0) – WACC (%8.7) farkı -1.7 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
60/100
Orta düzey borç riski (60/100). Faiz karşılama oranı 10.9x — güçlü. Borç/EBITDA 2.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 64/100 | Kalite: 86/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%7.0
ROIC (%7.0) sermaye maliyetinin (8.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %8.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
558.65
DCF modeli 558.65 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %46.8 ucuz.
Mevcut fiyat: 380.62
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
$328.2
Güncel fiyat Graham değerinin %13.8 üzerinde ($328.2) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
15.0x vs 26.5x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.01x vs 4.51x
Sektörden %55 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.3x vs 15.8x
Sektörden %28 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%7.0 vs %8.7 WACC
ROIC 1.7 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%30.2 vs %51.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %30.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (382.71), TRAMA-99 çizgisinin %6.4 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 382.71
TRAMA: 359.77
Fark: %+6.4
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ROP — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.