RCLRCL Foods Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
683.00
ZAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
30/100
Dalio Risk ?
73/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R15.0
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
46/100
Lothien Sağlamlık: Orta (46/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R189M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-46.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-4.1 düştü. Şirket daralmada.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (R189M) ama FCF negatif (-R177M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.1. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.57. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 5.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%45.2
VaR 95% ?
%4.80
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.74
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.98
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%43.9
28.10.2025 → 18.09.2026
Çarpıklık ?
0.19
Parametrik%4.80
Historik%4.56
Cornish-Fisher%4.53
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+21.4%
ROIC ?
10.9%
DCF Değer ?
6.04
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (188.9M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr %-46.7 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (6.1B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-4.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %35.5
Net kâr marjı düşük: %3.1
FAVÖK yatay seyrede (334.5M ZAR)
FAVÖK marjı düşük: %5.5
Toplam borç: 2.1B ZAR
Net borç: 1.3B ZAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.19x
Cari oran: 1.67x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 807.5M ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 104.4M ZAR
Serbest nakit akışı negatif: -176.7M ZAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.8
ROA düşük: %1.0
Toplam varlıklar: 18.4B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 10.8B ZAR (%+0.0)
Faiz karşılama oranı güçlü: 11.4x (Faiz: 29.3M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 899.4M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.2B ZAR
CAPEX: 281.1M ZAR (Hasılatın %4.6'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-19.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 850.50 ZAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %3.1
Net kâr marjı %3.1 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.0
ROE %7.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %5.5
FAVÖK marjı %5.5 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %35.5
Hasılat başına brüt kâr %35.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.9'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 8.1x Sektör: 10.3x
F/K 8.1x — sektör medyanına (10.3x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.57x Sektör: 1.44x
PD/DD 0.57x — sektör medyanının (1.44x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 5.5x Sektör: 5.2x
EV/EBITDA 5.5x — sektör medyanının (5.2x) %6 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.67x
Cari oran 1.67x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.6x
Net Borç/EBITDA 1.6x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.19x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11.4x
Faiz karşılama 11.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-4.1
Hasılat yıllık %-4.1 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-46.7
Net kâr yıllık %-46.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 316.5M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 271.7M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+21.4%
Artı %21.4 beklenen değer (829.04) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 841.60 | PD/DD hedefi: 1751.04 | EV/EBITDA hedefi: 645.75 | DCF hedefi: 170.75
Damodaran Değerleme
30/100
Düşük Damodaran skoru (30/100). ROIC (%10.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
73/100
Düşük borç riski (73/100). Faiz karşılama oranı 11.4x — güçlü. Borç/EBITDA 1.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 88/100 | Borç Servis: 92/100 | Kalite: 78/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.9
ROIC (%10.9) sermaye maliyetinin (16.5%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %16.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
6.04
DCF (6.04) güncel fiyatın %99.1 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 683.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: brüt kâr, önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
R15.0
Graham içsel değer: R15.0. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.1x vs 10.3x
Sektör medyanının %21 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.57x vs 1.44x
Sektörden %60 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
5.5x vs 5.2x
Sektörden %6 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.9 vs %16.5 WACC
ROIC 5.6 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%3.1 vs %5.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %3.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (683.00), TRAMA-99 çizgisinin %19.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 683.00
TRAMA: 850.50
Fark: %-19.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
RCL — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.