RBORainbow Chicken Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
540.00
ZAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
76/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
49/100
Dalio Risk ?
99/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
R14.5
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
88/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (88/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 9 | Negatif: 0 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R335M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+134.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R2.1B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.10x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 3.6. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.86. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 1.2. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+27.9 artabilir (R335M → R429M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%41.6
VaR 95% ?
%4.18
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.97
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.96
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%34.1
02.03.2026 → 07.10.2026
Çarpıklık ?
-2.23
Parametrik%4.18
Historik%3.13
Cornish-Fisher%4.52
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+75.6%
ROIC ?
347.2%
DCF Değer ?
8.56
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (335.3M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+134.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (4.3B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+7.7)
Brüt kâr marjı güçlü: %50.1
Net kâr marjı: %7.9
FAVÖK yatay seyrede (570.2M ZAR)
FAVÖK marjı: %13.4
Toplam borç: 306.8M ZAR
Net nakit pozisyonunda: -2.1B ZAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.05x
Cari oran güçlü: 2.10x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 2.4B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 324.3M ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 174.5M ZAR
ROE düşük: %5.9
ROA: %3.3
Toplam varlıklar: 10.1B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 5.6B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 4.2B ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 147.7x (Faiz: 3.9M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 898.7M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.9B ZAR
CAPEX: 149.8M ZAR (Hasılatın %3.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.2 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 615.01 ZAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %73'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %7.9
Net kâr marjı %7.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %23.8
ROE %23.8 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %13.4
FAVÖK marjı %13.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %50.1
Hasılat başına brüt kâr %50.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.1'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 3.6x Sektör: 12.6x
F/K 3.6x — sektör medyanının (12.6x) %71 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.86x Sektör: 1.12x
PD/DD 0.86x — sektör medyanı (1.12x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 1.2x Sektör: 3.8x
EV/EBITDA 1.2x — sektör medyanının (3.8x) %69 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 2.10x
Cari oran 2.10x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.05x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 147.7x
Faiz karşılama 147.7x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.7
Hasılat yıllık %7.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+134.8
Net kâr yıllık %134.8 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 239.1M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 174.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
76/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+75.6%
Artı %75.6 beklenen değer (948.12) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 1620.00 | PD/DD hedefi: 755.35 | EV/EBITDA hedefi: 1620.00 | DCF hedefi: 135.00
Damodaran Değerleme
49/100
Düşük Damodaran skoru (49/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
99/100
Düşük borç riski (99/100). Faiz karşılama oranı 147.7x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 98/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%347.2
ROIC (%347.2) sermaye maliyetini 327.8 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %19.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.56
DCF (8.56) güncel fiyatın %98.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 540.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
R14.5
Graham içsel değer: R14.5. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
3.6x vs 12.6x
Sektör medyanının %71 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.86x vs 1.12x
Sektörden %23 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
1.2x vs 3.8x
Sektörden %69 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%347.2 vs %19.4 WACC
ROIC 327.8 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%7.9 vs %13.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %7.9
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (540.00), TRAMA-99 çizgisinin %12.2 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Fiyat:: 540.00
TRAMA: 615.01
Fark: %-12.2
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
RBO — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.