QISIQatar Islamic Insurance Group Q.P.S.C.

🇶🇦 QSE
6.78
QAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
78/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
77/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6); brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8); Banka/finans: kaldıraç/cari-oran/marj kriterleri uygulanamaz, skor kalan kriterlere göre normalize edildi
Graham ?
QAR8.7
Makul
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR22M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-41.5 geriledi (QAR38M → QAR22M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-42.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-77.7 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-66.0 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %56.7. Her 100QAR satıştan 57QAR kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından QAR476M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (QAR35M) kârın %158'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.4. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 0.9. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 78/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+25.9 artabilir (QAR22M → QAR28M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%14.3
VaR 95% ?
%1.57
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.19
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%2.05
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%26.3
11.12.2025 → 15.10.2026
الانحراف ?
0.62
Parametrik%1.57
Historik%1.33
Cornish-Fisher%1.32
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+53.3%
ROIC ?
50.5%
قيمة DCF ?
12.76
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-41.5 düşerek 22.1M QAR oldu
Yıllık net kâr %-42.7 geriledi
Hasılat çeyreklik %-77.7 düştü (38.9M QAR)
Yıllık hasılat daraldı (%-66.0)
Brüt kâr marjı güçlü: %118.4
Net kâr marjı yüksek: %56.7
FAVÖK marjı güçlü: %369.1
Toplam borç: 1.8M QAR
Net nakit pozisyonunda: -476.2M QAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.00x
Nakit ve benzerleri: 478.0M QAR
İşletme nakit akışı pozitif: 35.1M QAR
Serbest nakit akışı pozitif: 34.7M QAR
ROE düşük: %3.3
ROA düşük: %1.7
Toplam varlıklar %+7.5 büyüdü → 1.3B QAR
Özkaynak: 676.7M QAR (%+1.4)
Faiz karşılama oranı güçlü: 7382.2x (Faiz: 19,445 QAR)
Ödenmiş sermaye: 150.0M QAR
CAPEX: 324,154 QAR (Hasılatın %0.8'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-12.9 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 7.79 QAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %56.7
Net kâr marjı %56.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +35.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.9
ROE %10.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %369.1
FAVÖK marjı %369.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %118.4
Hasılat başına brüt kâr %118.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %34.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %34.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 10.4x القطاع: 12.2x
F/K 10.4x — sektör medyanına (12.2x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.50x القطاع: 1.29x
PD/DD 1.50x — sektör medyanının (1.29x) %17 üzerinde.
EV/EBITDA 0.9x القطاع: 9.0x
EV/EBITDA 0.9x — sektör medyanının (9.0x) %90 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Net Borç / EBITDA 0.0x
Net Borç/EBITDA 0.0x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 11433.4x
Faiz karşılama 11433.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-66.0
Hasılat yıllık %-66.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-42.7
Net kâr yıllık %-42.7 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
78/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (78/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.3%
Artı %53.3 beklenen değer (10.40) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 8.19 | PD/DD hedefi: 6.04 | EV/EBITDA hedefi: 20.35 | DCF hedefi: 12.76
Damodaran Değerleme
77/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (77/100). ROIC (%50.5) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 11433.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.0x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%50.5
ROIC (%50.5) sermaye maliyetini 35.7 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %14.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
12.76
DCF modeli 12.76 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %88.1 ucuz.
Mevcut fiyat: 6.78
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Cari oran verisi eksik (C6)
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR8.7
Graham içsel değer: QAR8.7. Makul
Makul
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
10.4x vs 12.2x
Sektör medyanının %14 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.50x vs 1.29x
Sektörden %17 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
0.9x vs 9.0x
Sektörden %90 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%50.5 vs %14.8 WACC
ROIC 35.7 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (6.78), TRAMA-99 çizgisinin %12.9 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
السعر:: 6.78
TRAMA: 7.79
الفرق: %-12.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
QISI — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.