QIAQiagen

🇩🇪 Xetra
41.03
EUR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
60/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
42/100
Dalio Risk ?
78/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€23.8
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
81/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (81/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €91M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+52.0 arttı (€60M → €91M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %19.3. Her 100€ satıştan 19€ kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.85x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€139M) kârın %152'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+30.1 arttı (€131M → €170M). Operasyonel verimlilik artıyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%32.5
VaR 95% ?
%3.37
daily max loss
VaR 99% ?
%4.77
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.18
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%39.4
26.01.2026 → 08.05.2026
Skewness ?
0.97
Parametrik%3.37
Historik%2.96
Cornish-Fisher%2.35
Return Distribution
Valuation
Potential?
-6.3%
ROIC ?
9.9%
DCF Value ?
38.63
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+52.0 artarak 91.4M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+7.4)
Hasılat çeyreklik %+8.7 büyüdü (473.1M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.3)
Brüt kâr marjı güçlü: %63.6
Net kâr marjı yüksek: %19.3
FAVÖK çeyreklik %+30.1 büyüdü (170.4M EUR)
FAVÖK marjı güçlü: %36.0
Toplam borç: 1.5B EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 773.8M EUR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.49x
Cari oran güçlü: 2.85x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+18.9 arttı → 679.5M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 177.5M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 139.1M EUR
ROE düşük: %3.1
ROA düşük: %1.8
Toplam varlıklar: 5.2B EUR (%+1.9)
Özkaynak: 3.0B EUR (%+0.8)
İşletme kârı pozitif: 124.5M EUR
İşletme kârı büyüme: %+20.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 19.2x (Faiz: 8.9M EUR)
Ödenmiş sermaye: 206.5M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 950.7M EUR
CAPEX: 38.3M EUR (Hasılatın %8.1'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+16.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 35.34 EUR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %19.3
Net kâr marjı %19.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +5.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %12.2
ROE %12.2 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %36.0
FAVÖK marjı %36.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %63.6
Hasılat başına brüt kâr %63.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %21.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %21.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 23.4x Sector: 21.7x
F/K 23.4x — sektör medyanının (21.7x) %8 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.85x Sector: 2.67x
PD/DD 2.85x — sektör medyanının (2.67x) %7 üzerinde.
EV/EBITDA 14.9x Sector: 13.2x
EV/EBITDA 14.9x — sektör medyanının (13.2x) %13 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 2.85x
Cari oran 2.85x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.3x
Net Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.49x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 17.8x
Faiz karşılama 17.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.3
Hasılat yıllık %0.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+7.4
Net kâr yıllık %7.4 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
60/100
İyi sağlamlık (60/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-6.3%
Eksi %6.3 beklenen değer (38.45) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 36.09 | PD/DD hedefi: 39.70 | EV/EBITDA hedefi: 36.42 | DCF hedefi: 38.63
Damodaran Değerleme
42/100
Düşük Damodaran skoru (42/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
78/100
Düşük borç riski (78/100). Faiz karşılama oranı 17.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.3x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 64/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 91/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.9
ROIC (%9.9) sermaye maliyetini hafifçe (1.1 puan) aşıyor.
WACC: %8.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
38.63
DCF (38.63) güncel fiyatla (%-5.8) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 41.03
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€23.8
Güncel fiyat Graham değerinin %42.0 üzerinde (€23.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
23.4x vs 21.7x
Sektör medyanının %8 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.85x vs 2.67x
Sektörden %7 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
14.9x vs 13.2x
Sektörden %13 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.9 vs %8.8 WACC
ROIC 1.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%19.5 vs %33.5 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %19.5
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (41.03), TRAMA-99 çizgisinin %16.1 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Price:: 41.03
TRAMA: 35.34
Difference: %+16.1
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
QIA — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.