POSTÖsterreichische Post AG

🇦🇹 Avusturya Borsası
31.15
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
72/100
Dalio Risk ?
81/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€15.6
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
75%
ملخص متانة لوذيان
30/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (30/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumsuz | Pozitif: 4 | Negatif: 7 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-53.7 geriledi (€15M → €7M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-76.1 düştü. Uzun vadede endişe verici.
4 Çeyrek Üst Üste Düşüş
Son 4 çeyrek üst üste kâr düşüyor. Aşağı trend endişe verici. Sonraki çeyreğe dikkat.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %0.9. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından €314M fazla. Borç riski düşük.
Likidite Riski
Cari oran 0.67x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (€7M) ama FCF negatif (-€154M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.0. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-16.7 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+159.8 artabilir (€7M → €18M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Düşük
252 أيام
التقلب السنوي ?
%19.1
VaR 95% ?
%1.95
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%2.78
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.20
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%15.6
09.04.2026 → 01.10.2026
الانحراف ?
-1.34
Parametrik%1.95
Historik%1.71
Cornish-Fisher%2.24
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+3.8%
ROIC ?
39.0%
قيمة DCF ?
69.83
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-53.7 düşerek 6.9M EUR oldu
Yıllık net kâr %-76.1 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (773.3M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.7)
Brüt kâr marjı düşük: %15.1
Net kâr marjı düşük: %0.9
FAVÖK yatay seyrede (97.5M EUR)
FAVÖK marjı: %12.6
Toplam borç: 232.3M EUR
Net nakit pozisyonunda: -313.5M EUR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.41x
Cari oran < 1: 0.67x — likidite riski
Nakit %-27.1 azaldı → 545.8M EUR
İşletme nakit akışı negatif: -126.8M EUR
Serbest nakit akışı negatif: -154.1M EUR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.2
ROA düşük: %0.1
Toplam varlıklar: 6.4B EUR (%-2.7)
Özkaynak %-16.7 azaldı → 564.4M EUR
İşletme kârı pozitif: 46.1M EUR
Faiz karşılama oranı güçlü: 23.2x (Faiz: 4.2M EUR)
Ödenmiş sermaye: 67.6M EUR
Net işletme sermayesi negatif: -1.6B EUR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-23.3
CAPEX: 27.3M EUR (Hasılatın %3.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.3
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 32.20 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %0.9
Net kâr marjı %0.9 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.0
ROE %14.0 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %12.6
FAVÖK marjı %12.6 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %15.1
Hasılat başına brüt kâr %15.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 24.1x القطاع: 14.6x
F/K 24.1x — sektör medyanının (14.6x) %65 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 3.73x القطاع: 1.24x
PD/DD 3.73x — sektör medyanının %201 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 4.0x القطاع: 5.7x
EV/EBITDA 4.0x — sektör medyanı (5.7x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 0.67x
Cari oran 0.67x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.5x
Net Borç/EBITDA 0.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.41x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 15.4x
Faiz karşılama 15.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.7
Hasılat yıllık %6.7 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-76.1
Net kâr yıllık %-76.1 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 37.4M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 17.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+3.8%
Artı %3.8 beklenen değer (32.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 16.62 | PD/DD hedefi: 10.66 | EV/EBITDA hedefi: 44.38 | DCF hedefi: 69.83
Damodaran Değerleme
72/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (72/100). ROIC (%39.0) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
81/100
Düşük borç riski (81/100). Faiz karşılama oranı 15.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 67/100 | Kalite: 76/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%39.0
ROIC (%39.0) sermaye maliyetini 29.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
69.83
DCF modeli 69.83 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %124.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 31.15
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€15.6
Güncel fiyat Graham değerinin %49.9 üzerinde (€15.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
24.1x vs 14.6x
Sektör medyanının %65 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
3.73x vs 1.24x
Sektörden %201 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.0x vs 5.7x
Sektörden %30 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%39.0 vs %9.1 WACC
ROIC 29.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.8 vs %14.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.8
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (31.15), TRAMA-99 çizgisi (32.20) ile yakın seviyede (%-3.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 31.15
TRAMA: 32.20
الفرق: %-3.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
POST — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.