OTISOtis Worldwide

🇺🇸 US
Smart Money 43
71.33
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
62/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
67/100
Dalio Risk ?
58/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 1 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $428M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+25.9 arttı ($340M → $428M). Kısa vadede olumlu momentum.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-17.3 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Orta
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%22.3
VaR 95% ?
%2.40
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%3.36
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%2.89
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%31.6
02.03.2026 → 02.10.2026
Çarpıklık ?
-0.20
Parametrik%2.40
Historik%2.19
Cornish-Fisher%2.45
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+20.7%
ROIC ?
85.3%
DCF Değer ?
89.48
Borç Döngüsü?
Geç Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+25.9 artarak 428.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+14.4
Hasılat çeyreklik %+8.2 büyüdü (3.9B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+4.6)
Brüt kâr marjı: %29.4
Net kâr marjı: %11.1
FAVÖK çeyreklik %+6.4 büyüdü (617.0M USD)
FAVÖK marjı: %16.0
Toplam borç: 8.8B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 8.0B USD
Cari oran < 1: 0.83x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 813.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 267.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 223.0M USD
ROA: %3.8
Toplam varlıklar %+5.8 büyüdü → 11.2B USD
Özkaynak: -5.7B USD (%-1.2)
İşletme kârı pozitif: 575.0M USD
Ödenmiş sermaye: 380.7M USD
Net işletme sermayesi negatif: -1.4B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-10.0
CAPEX: 44.0M USD (Hasılatın %1.1'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-0.5
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 71.66 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %61'i
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %11.1
Net kâr marjı %11.1 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +1.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-20.0
ROE %-20.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %16.0
FAVÖK marjı %16.0 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %29.4
Hasılat başına brüt kâr %29.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %11.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %11.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 17.8x Sektör: 26.5x
F/K 17.8x — sektör medyanının (26.5x) %33 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
EV/EBITDA 13.8x Sektör: 15.8x
EV/EBITDA 13.8x — sektör medyanı (15.8x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 0.83x
Cari oran 0.83x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 3.5x
Net Borç/EBITDA 3.5x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7.3
Hasılat yıllık %7.3 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+8.9
Net kâr yıllık %8.9 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 457.0M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 291.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
62/100
İyi sağlamlık (62/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+20.7%
Artı %20.7 beklenen değer (86.01) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 104.02 | EV/EBITDA hedefi: 81.48 | DCF hedefi: 89.48
Damodaran Değerleme
67/100
Orta Damodaran skoru (67/100). ROIC (%85.3) – WACC (%9.1) farkı +76.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
58/100
Orta düzey borç riski (58/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 57/100 | Borç Servis: 61/100 | Kalite: 95/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%85.3
ROIC (%85.3) sermaye maliyetini 76.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
89.48
DCF modeli 89.48 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %25.5 ucuz.
Mevcut fiyat: 71.28
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: önceki yıl brüt kâr verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
17.8x vs 26.5x
Sektör medyanının %33 altında — ucuz
EV/EBITDA
13.8x vs 15.8x
Sektörden %13 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%85.3 vs %9.1 WACC
ROIC 76.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.2 vs %17.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.2
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (71.33), TRAMA-99 çizgisi (71.66) ile yakın seviyede (%-0.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Fiyat:: 71.33
TRAMA: 71.66
Fark: %-0.5
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

OTIS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.