NVSNovus Holdings Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
540.00
ZAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
64/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
Dalio Risk ?
89/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
R12.2
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
73/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (73/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R67M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-0.7 düştü. Şirket daralmada.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R638M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.41x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R137M) kârın %206'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.68. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.5. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Çok Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%55.7
VaR 95% ?
%5.79
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%8.18
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%8.18
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%28.1
31.10.2025 → 08.01.2026
الانحراف ?
0.42
Parametrik%5.79
Historik%6.53
Cornish-Fisher%5.11
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+37.6%
ROIC ?
15.0%
قيمة DCF ?
15.10
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-18.5 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 662.36 ZAR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %6.3
Net kâr marjı %6.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.0
ROE %8.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %10.2
FAVÖK marjı %10.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %32.9
Hasılat başına brüt kâr %32.9. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.0'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 6.4x القطاع: 8.9x
F/K 6.4x — sektör medyanına (8.9x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 0.68x القطاع: 1.79x
PD/DD 0.68x — sektör medyanının (1.79x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.5x القطاع: 3.9x
EV/EBITDA 2.5x — sektör medyanının (3.9x) %35 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 2.41x
Cari oran 2.41x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.15x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %-0.7
Hasılat yıllık %-0.7 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-23.5
Net kâr yıllık %-23.5 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 76.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 71.3M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+37.6%
Artı %37.6 beklenen değer (742.92) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 736.71 | PD/DD hedefi: 1457.82 | EV/EBITDA hedefi: 837.44 | DCF hedefi: 135.00
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%15.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
89/100
Düşük borç riski (89/100). Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%15.0
ROIC (%15.0) sermaye maliyetinin (20.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %20.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
15.10
DCF (15.10) güncel fiyatın %97.2 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 540.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
R12.2
Graham içsel değer: R12.2. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.4x vs 8.9x
Sektör medyanının %28 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.68x vs 1.79x
Sektörden %62 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.5x vs 3.9x
Sektörden %35 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%15.0 vs %20.1 WACC
ROIC 5.1 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.3 vs %10.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (540.00), TRAMA-99 çizgisinin %18.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 540.00
TRAMA: 662.36
الفرق: %-18.5
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
NVS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.