NVONovo Nordisk A/S

🇺🇸 US
Smart Money 40
38.83
USD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
-
Neden bu skor?
Damodaran ?
-
Dalio Risk ?
-
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$25.8
Pahalı
Lothien Sağlamlık Özeti
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $3.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-56.8 geriledi ($7.3B → $3.1B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-18.9 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %86.0 → %78.2 (-7.7 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %26.7. Her 100$ satıştan 27$ kâr kalıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($6.4B) kârın %202'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-59.0 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.9. Makul değerleme aralığında.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 5.24. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %54.9. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 76/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+15.8 artabilir ($3.1B → $3.6B).

Veri tarihi tarih ölçülemedi Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi tarih ölçülemedi
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%45.7
VaR 95% ?
%4.85
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.81
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.13
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%44.8
26.01.2026 → 30.03.2026
Çarpıklık ?
-0.89
Parametrik%4.85
Historik%3.10
Cornish-Fisher%5.13
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-56.8 düşerek 3.1B USD oldu
Yıllık net kâr %-20.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %-18.9 düştü (11.8B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %78.2
Brüt marj değişimi: %-7.7 puan
Net kâr marjı yüksek: %26.7
FAVÖK çeyreklik %-59.0 düştü (4.3B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %36.2
Toplam borç: 21.0B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 14.3B USD
Borç/Özkaynak oranı: 0.63x
Cari oran < 1: 0.87x — likidite riski
Nakit %+110.5 arttı → 6.7B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 8.3B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 6.4B USD
ROE: %9.5
ROA: %3.5
Toplam varlıklar %+6.4 büyüdü → 89.1B USD
Özkaynak %+9.0 arttı → 33.1B USD
İşletme kârı pozitif: 4.1B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 15.6x (Faiz: 272.3M USD)
Ödenmiş sermaye: 4.4B USD
Net işletme sermayesi negatif: -4.6B USD — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %+36.5
CAPEX: 1.9B USD (Hasılatın %16.3'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 46.31 USD
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %26.7
Net kâr marjı %26.7 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -23.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %54.9
ROE %54.9 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %36.2
FAVÖK marjı %36.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %78.2
Hasılat başına brüt kâr %78.2. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 9.9x Sektör: 29.9x
F/K 9.9x — sektör medyanının (29.9x) %67 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 5.24x Sektör: 4.37x
PD/DD 5.24x — sektör medyanının (4.37x) %20 üzerinde.
EV/EBITDA 7.8x Sektör: 17.7x
EV/EBITDA 7.8x — sektör medyanının (17.7x) %56 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 0.87x
Cari oran 0.87x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.63x
Borç/Özkaynak 0.63x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 38.0x
Faiz karşılama 38.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.1
Hasılat yıllık %2.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-20.8
Net kâr yıllık %-20.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
-
Çok güçlü sağlamlık skoru (76/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Potansiyel
-
Artı %66.0 beklenen değer (65.12) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 117.66 | PD/DD hedefi: 36.35 | EV/EBITDA hedefi: 88.94 | DCF hedefi: 35.64
Damodaran Değerleme
-
Orta Damodaran skoru (67/100). ROIC (%43.4) – WACC (%9.1) farkı +34.3 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
-
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı 38.0x — güçlü. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 87/100 | Borç Servis: 72/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%43.4
ROIC (%43.4) sermaye maliyetini 34.3 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
35.64
DCF (35.64) güncel fiyatla (%-9.1) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 39.22
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$25.8
Güncel fiyat Graham değerinin %34.2 üzerinde ($25.8) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
9.9x vs 29.9x
Sektör medyanının %67 altında — ucuz
PD/DD Oranı
5.24x vs 4.37x
Sektörden %20 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.8x vs 17.7x
Sektörden %56 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%43.4 vs %9.1 WACC
ROIC 34.3 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%35.3 vs %48.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %35.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (38.83), TRAMA-99 çizgisinin %16.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 38.83
TRAMA: 46.31
Fark: %-16.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

NVO — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.