NSTNorthern Star Resources Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
25.11
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
55/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
33/100
Dalio Risk ?
90/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$17.0
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
56/100
Lothien Sağlamlık: Orta (56/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 0 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$416M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.8. Her 100A$ satıştan 22A$ kâr kalıyor.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %28. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%56.0
VaR 95% ?
%5.74
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.14
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%8.34
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%45.8
02.03.2026 → 23.03.2026
Çarpıklık ?
-0.43
Parametrik%5.74
Historik%5.50
Cornish-Fisher%5.89
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-10.1%
ROIC ?
10.5%
DCF Değer ?
5.83
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (416.1M AUD, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+24.2
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.9B AUD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+18.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %58.6
Net kâr marjı yüksek: %21.8
FAVÖK yatay seyrede (1.0B AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %54.1
Toplam borç: 1.7B AUD
Net borç: 706.6M AUD
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.11x
Cari oran: 1.55x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.0B AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 117.7M AUD
ROE düşük: %2.7
ROA düşük: %1.9
Toplam varlıklar: 21.5B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 15.7B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 624.0M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 44.4x (Faiz: 23.2M AUD)
Ödenmiş sermaye: 1.4B AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 850.5M AUD
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %35.6 (678.2M AUD)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+14.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 22.01 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %11
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %21.8
Net kâr marjı %21.8 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %10.6
ROE %10.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %54.1
FAVÖK marjı %54.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %58.6
Hasılat başına brüt kâr %58.6. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %6.2
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %6.2'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 21.5x Sektör: 19.6x
F/K 21.5x — sektör medyanının (19.6x) %9 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 2.28x Sektör: 2.41x
PD/DD 2.28x — sektör medyanı (2.41x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 8.8x Sektör: 9.2x
EV/EBITDA 8.8x — sektör medyanı (9.2x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.55x
Cari oran 1.55x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.11x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 44.4x
Faiz karşılama 44.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+18.8
Hasılat yıllık %18.8 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+24.2
Net kâr yıllık %24.2 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 375.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 303.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-10.1%
Eksi %10.1 beklenen değer (22.57) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 23.31 | PD/DD hedefi: 27.34 | EV/EBITDA hedefi: 26.00 | DCF hedefi: 6.28
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%10.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
90/100
Düşük borç riski (90/100). Faiz karşılama oranı 44.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 89/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.5
ROIC (%10.5) sermaye maliyetinin (11.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %11.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5.83
DCF (5.83) güncel fiyatın %76.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 25.11
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$17.0
Graham içsel değer: A$17.0. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
21.5x vs 19.6x
Sektör medyanının %9 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
2.28x vs 2.41x
Sektörden %5 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.8x vs 9.2x
Sektörden %3 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.5 vs %11.3 WACC
ROIC 0.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%21.8 vs %54.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %21.8
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (25.11), TRAMA-99 çizgisinin %14.1 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 25.11
TRAMA: 22.01
Fark: %+14.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
NST — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.