NKENike

🇺🇸 US
Smart Money 38
37.13
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
74/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
57/100
Dalio Risk ?
91/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$21.7
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 4 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $712M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-33.4 geriledi ($1.1B → $712M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-4.3 düştü. Şirket daralmada.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %49.2 → %42.8 (-6.4 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $1.0B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.07x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-46.6 düştü. Bilanço güçleniyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif ($712M) ama FCF negatif (-$64M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+216.9 arttı ($1.5B → $4.8B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 74/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%35.7
VaR 95% ?
%3.91
daily max loss
VaR 99% ?
%5.44
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.12
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%51.4
23.10.2025 → 02.10.2026
Skewness ?
-1.31
Parametrik%3.91
Historik%3.06
Cornish-Fisher%4.27
Return Distribution
Valuation
Potential?
+18.1%
ROIC ?
21.5%
DCF Value ?
30.18
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/8
Yıllık net kâr büyümesi %+36.9
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-0.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %42.8
Net kâr marjı: %6.3
FAVÖK marjı güçlü: %42.8
Toplam borç: 5.9B USD
Net nakit pozisyonunda: -1.0B USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.39x
Cari oran güçlü: 2.07x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 6.9B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 135.0M USD
Serbest nakit akışı negatif: -64.0M USD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.7
ROA düşük: %1.9
Net işletme sermayesi pozitif: 12.3B USD
CAPEX: 199.0M USD (Hasılatın %1.8'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-2.4
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 38.03 USD
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %63'i
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %6.3
Net kâr marjı %6.3 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -3.4 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %11.8
ROE %11.8 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %42.8
FAVÖK marjı %42.8 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %42.8
Hasılat başına brüt kâr %42.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %4.6
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %4.6'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 15.6x Sector: 27.4x
F/K 15.6x — sektör medyanının (27.4x) %43 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 3.65x Sector: 4.40x
PD/DD 3.65x — sektör medyanı (4.40x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 11.9x Sector: 14.5x
EV/EBITDA 11.9x — sektör medyanı (14.5x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 2.07x
Cari oran 2.07x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 1.3x
Net Borç/EBITDA 1.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.39x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.0x
Faiz karşılama 12.0x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-4.3
Hasılat yıllık %-4.3 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-2.1
Net kâr yıllık %-2.1 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
74/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (74/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+18.1%
Artı %18.1 beklenen değer (44.23) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 57.05 | PD/DD hedefi: 47.53 | EV/EBITDA hedefi: 45.82 | DCF hedefi: 30.18
Damodaran Değerleme
57/100
Orta Damodaran skoru (57/100). ROIC (%21.5) – WACC (%9.6) farkı +11.9 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
91/100
Düşük borç riski (91/100). Faiz karşılama oranı 12.0x — güçlü. Borç/EBITDA 1.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 81/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 87/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%21.5
ROIC (%21.5) sermaye maliyetini 11.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
30.18
DCF (30.18) güncel fiyatın %19.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 37.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
$21.7
Güncel fiyat Graham değerinin %42.1 üzerinde ($21.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
15.6x vs 27.4x
Sektör medyanının %43 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.65x vs 4.40x
Sektörden %17 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
11.9x vs 14.5x
Sektörden %18 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%21.5 vs %9.6 WACC
ROIC 11.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.7 vs %10.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (37.13), TRAMA-99 çizgisi (38.03) ile yakın seviyede (%-2.4). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 37.13
TRAMA: 38.03
Difference: %-2.4
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

NKE — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.