NEMNewmont

🇺🇸 US
Smart Money 57
118.60
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
83/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
71/100
Dalio Risk ?
98/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
$78.0
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
70/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (70/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 8 | Negatif: 4 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $2.2B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-32.5 geriledi ($3.3B → $2.2B). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-16.3 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %64.8 → %56.0 (-8.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %36.0. Her 100$ satıştan 36$ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından $3.4B fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.55x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı ($2.2B) kârın %100'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-30.8 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 14.4. Makul değerleme aralığında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 83/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+44.7 artabilir ($2.2B → $3.2B).

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%50.0
VaR 95% ?
%5.03
daily max loss
VaR 99% ?
%7.18
daily max loss
CVaR 95% ?
%7.23
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.4
28.01.2026 → 20.07.2026
Skewness ?
-0.37
Parametrik%5.03
Historik%5.47
Cornish-Fisher%5.32
Return Distribution
Valuation
Potential?
+53.9%
ROIC ?
30.4%
DCF Value ?
205.22
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-32.5 düşerek 2.2B USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+6.8)
Hasılat çeyreklik %-16.3 düştü (6.1B USD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+15.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %56.0
Brüt marj değişimi: %-8.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %36.0
FAVÖK çeyreklik %-30.8 düştü (3.6B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %59.5
Toplam borç: 5.6B USD
Net nakit pozisyonunda: -3.4B USD (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.16x
Cari oran güçlü: 2.55x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 9.0B USD
İşletme nakit akışı pozitif: 2.9B USD
Serbest nakit akışı pozitif: 2.2B USD
ROE düşük: %6.2
ROA: %3.8
Toplam varlıklar: 57.6B USD (%-0.1)
Özkaynak: 35.2B USD (%+0.9)
İşletme kârı pozitif: 3.2B USD
Faiz karşılama oranı güçlü: 103.9x (Faiz: 35.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 1.1B USD
Net işletme sermayesi pozitif: 8.1B USD
CAPEX: 719.0M USD (Hasılatın %11.8'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.5
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 115.73 USD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %23
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %36.0
Net kâr marjı %36.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -8.6 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %24.5
ROE %24.5 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %59.5
FAVÖK marjı %59.5 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %56.0
Hasılat başına brüt kâr %56.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %37.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %37.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 14.4x Sector: 23.9x
F/K 14.4x — sektör medyanının (23.9x) %40 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 3.52x Sector: 3.69x
PD/DD 3.52x — sektör medyanı (3.69x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 7.5x Sector: 15.2x
EV/EBITDA 7.5x — sektör medyanının (15.2x) %51 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Indebtedness
Cari Oran 2.55x
Cari oran 2.55x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.3x
Net Borç/EBITDA 0.3x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.16x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 100.9x
Faiz karşılama 100.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+15.1
Hasılat yıllık %15.1 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+6.8
Net kâr yıllık %6.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 1.8B). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 1.4B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
83/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (83/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+53.9%
Artı %53.9 beklenen değer (181.10) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 226.19 | PD/DD hedefi: 134.74 | EV/EBITDA hedefi: 238.67 | DCF hedefi: 205.22
Damodaran Değerleme
71/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (71/100). ROIC (%30.4) sermaye maliyetini aşıyor, şirket değer yaratıyor.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
98/100
Düşük borç riski (98/100). Faiz karşılama oranı 100.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.3x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 96/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%30.4
ROIC (%30.4) sermaye maliyetini 20.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.5
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
205.22
DCF modeli 205.22 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %74.4 ucuz.
Mevcut fiyat: 117.65
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
$78.0
Güncel fiyat Graham değerinin %33.7 üzerinde ($78.0) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
14.4x vs 23.9x
Sektör medyanının %40 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.52x vs 3.69x
Sektörden %5 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
7.5x vs 15.2x
Sektörden %51 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%30.4 vs %9.5 WACC
ROIC 20.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%33.4 vs %62.2 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %33.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (118.60), TRAMA-99 çizgisi (115.73) ile yakın seviyede (%+2.5). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 118.60
TRAMA: 115.73
Difference: %+2.5
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

NEM — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.