NCCNational Cement Company (Public Shareholding Co.)

🇦🇪 DFM
4.94
AED
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
23/100
Dalio Risk ?
93/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
AED8.5
Ucuz
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
79/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (79/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 8 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte AED34M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-55.2 geriledi (AED75M → AED34M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+209.9 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+42.3 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %41.0. Her 100AED satıştan 41AED kâr kalıyor.
Güçlü Likidite
Cari oran 10.80x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-51.3 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.2. Makul değerleme aralığında.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.62. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Mevsimsel Etki
Çeyreklik düşüş (%-55.2) ama yıllık bazda artış (%+209.9). Bu muhtemelen mevsimsel bir düşüş.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+19.9 artabilir (AED34M → AED40M).

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%51.7
VaR 95% ?
%5.26
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%7.49
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%7.28
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%23.2
12.01.2026 → 07.04.2026
الانحراف ?
0.70
Parametrik%5.26
Historik%4.95
Cornish-Fisher%4.29
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+24.7%
ROIC ?
1.8%
قيمة DCF ?
1.75
دورة الديون?
Erken Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-55.2 düşerek 33.7M AED oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+209.9
Hasılat çeyreklik %+18.0 büyüdü (82.3M AED)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+42.3)
Brüt kâr marjı: %28.4
Net kâr marjı yüksek: %41.0
FAVÖK çeyreklik %-51.3 düştü (40.4M AED)
FAVÖK marjı güçlü: %49.0
Cari oran güçlü: 10.80x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %-58.0 azaldı → 45.5M AED
İşletme nakit akışı pozitif: 24.9M AED
Serbest nakit akışı pozitif: 24.1M AED
ROE düşük: %1.2
ROA düşük: %1.1
Toplam varlıklar %+9.2 büyüdü → 3.0B AED
Özkaynak %+8.9 arttı → 2.9B AED
İşletme kârı pozitif: 15.7M AED
İşletme kârı büyüme: %+11.6
Faiz karşılama oranı güçlü: 1754.5x (Faiz: 23,000 AED)
Ödenmiş sermaye: 358.8M AED
Net işletme sermayesi pozitif: 243.3M AED
İşletme sermayesi değişimi: %-29.5
CAPEX: 788,000 AED (Hasılatın %1.0'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+47.2 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 3.36 AED
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %9
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %41.0
Net kâr marjı %41.0 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -66.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %5.3
ROE %5.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %49.0
FAVÖK marjı %49.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %28.4
Hasılat başına brüt kâr %28.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %19.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %19.8'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 12.2x القطاع: 10.8x
F/K 12.2x — sektör medyanının (10.8x) %14 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 0.62x القطاع: 1.93x
PD/DD 0.62x — sektör medyanının (1.93x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 10.3x القطاع: 8.7x
EV/EBITDA 10.3x — sektör medyanının (8.7x) %19 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 10.80x
Cari oran 10.80x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Borç / Özkaynak 0.00x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 111.1x
Faiz karşılama 111.1x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+42.3
Hasılat yıllık %42.3 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+209.9
Net kâr yıllık %209.9 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+24.7%
Artı %24.7 beklenen değer (6.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 5.12 | PD/DD hedefi: 14.82 | EV/EBITDA hedefi: 4.15 | DCF hedefi: 1.75
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
93/100
Düşük borç riski (93/100). Faiz karşılama oranı 111.1x — güçlü.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 71/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.8
ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin (15.1%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
1.75
DCF (1.75) güncel fiyatın %64.6 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 4.94
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
AED8.5
Graham içsel değer: AED8.5. Ucuz
Ucuz
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
12.2x vs 10.8x
Sektör medyanının %14 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
0.62x vs 1.93x
Sektörden %68 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.3x vs 8.7x
Sektörden %19 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.8 vs %15.1 WACC
ROIC 13.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%49.2 vs %58.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %49.2
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (4.94), TRAMA-99 çizgisinin %47.2 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
السعر:: 4.94
TRAMA: 3.36
الفرق: %+47.2
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
NCC — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.