MTSSMTS (Mobile TeleSystems)

🇷🇺 MOEX
173.85
RUB
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
60/100
Dalio Risk ?
54/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
Veri Yetersiz
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
مقياس نشط?
3/4
ثقة?
64%
ملخص متانة لوذيان
49/100
Lothien Sağlamlık: Orta (49/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 3 | Negatif: 2 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₽8.1B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-48.7 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Likidite Riski
Cari oran 0.55x — kısa vadeli borçları karşılama kapasitesi düşük. Nakit sıkışıklığı riski var.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₽19.5B) kârın %239'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 9.0. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%28.5
VaR 95% ?
%3.00
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.22
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.68
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%30.2
20.02.2026 → 17.07.2026
الانحراف ?
-2.11
Parametrik%3.00
Historik%2.11
Cornish-Fisher%3.23
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+26.4%
ROIC ?
14.1%
قيمة DCF ?
603.07
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2022/12
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (8.1B RUB, %+0.0)
Yıllık net kâr %-48.7 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (135.4B RUB)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.6)
Brüt kâr marjı güçlü: %64.4
Net kâr marjı: %6.0
FAVÖK yatay seyrede (55.6B RUB)
FAVÖK marjı güçlü: %41.1
Toplam borç: 629.6B RUB
Net borç hasılatın üzerinde: 551.4B RUB
Cari oran < 1: 0.55x — likidite riski
Nakit ve benzerleri: 78.3B RUB
İşletme nakit akışı pozitif: 47.6B RUB
Serbest nakit akışı pozitif: 19.5B RUB
ROA düşük: %0.8
Toplam varlıklar: 1,082.9B RUB (%+0.0)
Özkaynak: -9.4B RUB (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 26.3B RUB
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.0x (Faiz: 13.8B RUB)
Ödenmiş sermaye: 1.7B RUB
Net işletme sermayesi negatif: -250.5B RUB — kısa vadeli baskı
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %20.8 (28.1B RUB)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-16.3 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 207.77 RUB
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %6.0
Net kâr marjı %6.0 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %-347.8
ROE %-347.8 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %41.1
FAVÖK marjı %41.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %64.4
Hasılat başına brüt kâr %64.4. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %14.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %14.4'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 9.0x القطاع: 6.1x
F/K 9.0x — sektör medyanının (6.1x) %47 üzerinde. Pahalı bölge.
EV/EBITDA 3.8x القطاع: 4.0x
EV/EBITDA 3.8x — sektör medyanı (4.0x) ile uyumlu.
المديونية
Cari Oran 0.55x
Cari oran 0.55x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.8x
Net Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Faiz Karşılama Oranı 4.0x
Faiz karşılama 4.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.6
Hasılat yıllık %2.6 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-48.7
Net kâr yıllık %-48.7 gerilemiş (2022/12) — ciddi kâr erimesi.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+26.4%
Artı %26.4 beklenen değer (219.67) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 114.32 | EV/EBITDA hedefi: 181.92 | DCF hedefi: 521.55
Damodaran Değerleme
60/100
Orta Damodaran skoru (60/100). ROIC (%14.1) – WACC (%15.7) farkı -1.5 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
54/100
Orta düzey borç riski (54/100). Faiz karşılama oranı 4.0x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 69/100 | Borç Servis: 51/100 | Kalite: 99/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%14.1
ROIC (%14.1) sermaye maliyetinin (15.7%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
603.07
DCF modeli 603.07 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %246.9 ucuz.
Mevcut fiyat: 173.85
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
—
Özkaynaklar negatif veya sıfır — Graham formülü pozitif defter değeri gerektirir
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
9.0x vs 6.1x
Sektör medyanının %47 üzerinde — pahalı
EV/EBITDA
3.8x vs 4.0x
Sektörden %4 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%14.1 vs %15.7 WACC
ROIC 1.5 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%6.0 vs %41.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %6.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (173.85), TRAMA-99 çizgisinin %16.3 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
السعر:: 173.85
TRAMA: 207.77
الفرق: %-16.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
MTSS — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.