MTHMotus Holdings Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
11273.00
ZAR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
67/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
63/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
Graham ?
R221.1
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R728M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %2.6. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.08x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (R950M) kârın %131'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.3. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.92. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.8. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%26.3
VaR 95% ?
%2.69
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%3.82
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%3.33
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%26.1
27.02.2026 → 05.06.2026
الانحراف ?
0.40
Parametrik%2.69
Historik%2.38
Cornish-Fisher%2.44
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+24.8%
ROIC ?
9.5%
قيمة DCF ?
364.36
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (728.0M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr büyümesi %+18.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (28.4B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.8)
Brüt kâr marjı: %21.4
Net kâr marjı düşük: %2.6
FAVÖK yatay seyrede (2.1B ZAR)
FAVÖK marjı düşük: %7.3
Toplam borç: 23.2B ZAR
Net borç: 21.5B ZAR
Borç/Özkaynak oranı: 1.16x
Cari oran: 1.37x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.7B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 1.2B ZAR
Serbest nakit akışı pozitif: 950.2M ZAR
ROE düşük: %3.7
ROA düşük: %1.2
Toplam varlıklar: 59.5B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 19.9B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 1.3B ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 5.2x (Faiz: 400.5M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 163.4M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 10.8B ZAR
CAPEX: 207.8M ZAR (Hasılatın %0.7'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+3.3
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 10912.02 ZAR
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %67'i
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %2.6
Net kâr marjı %2.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %14.6
ROE %14.6 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %7.3
FAVÖK marjı %7.3 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %21.4
Hasılat başına brüt kâr %21.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %3.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %3.3'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 6.3x القطاع: 13.1x
F/K 6.3x — sektör medyanının (13.1x) %52 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.92x القطاع: 1.51x
PD/DD 0.92x — sektör medyanının (1.51x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 4.8x القطاع: 4.6x
EV/EBITDA 4.8x — sektör medyanının (4.6x) %4 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.37x
Cari oran 1.37x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.8x
Net Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.16x
Borç/Özkaynak 1.16x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.8
Hasılat yıllık %0.8 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+18.8
Net kâr yıllık %18.8 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 670.4M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 649.9M).
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
67/100
İyi sağlamlık (67/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+24.8%
Artı %24.8 beklenen değer (14066.50) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 23609.54 | PD/DD hedefi: 19141.88 | EV/EBITDA hedefi: 10883.51 | DCF hedefi: 2818.25
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%9.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü. Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 68/100 | Borç Servis: 79/100 | Kalite: 77/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.5
ROIC (%9.5) sermaye maliyetinin (11.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %11.4
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
364.36
DCF (364.36) güncel fiyatın %96.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 11273.00
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Güçlü
Graham İçsel Değer
R221.1
Graham içsel değer: R221.1. Pahalı
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
6.3x vs 13.1x
Sektör medyanının %52 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.92x vs 1.51x
Sektörden %39 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.8x vs 4.6x
Sektörden %4 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.5 vs %11.4 WACC
ROIC 1.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%2.6 vs %7.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %2.6
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (11273.00), TRAMA-99 çizgisi (10912.02) ile yakın seviyede (%+3.3). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 11273.00
TRAMA: 10912.02
الفرق: %+3.3
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
MTH — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.