MNDRSMENDERES TEKSTİL

🇹🇷 BİST
8.75
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
70/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
31/100
DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik)
Dalio Risk ?
64/100
Piotroski ?
7/9
Güçlü
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺48.1
Ucuz
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
93/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (93/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 11 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺140M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+224.3 arttı (-₺113M → ₺140M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+149.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-15.5 düştü. Şirket daralmada.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.14x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺181M) kârın %129'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 5.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.14. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 2.2. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.6. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Lothien Sağlamlık Skoru: 70/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+16.1 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-15.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%37.0
VaR 95% ?
%4.00
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.59
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.92
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%46.3
18.02.2026 → 16.10.2026
Çarpıklık ?
0.33
Parametrik%4.00
Historik%4.03
Cornish-Fisher%3.67
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+97.4%
ROIC ?
-1.4%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+224.3 artarak 140.1M TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+149.8
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (2.0B TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-15.5)
Brüt kâr marjı düşük: %-4.1
Brüt marj değişimi: %+2.2 puan
Net kâr marjı: %6.8
FAVÖK çeyreklik %-11.6 düştü (166.4M TL)
FAVÖK marjı düşük: %8.1
Toplam borç %+20.6 arttı → 4.0B TL
Net borç: 924.5M TL
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.23x
Cari oran güçlü: 2.14x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit %+34.0 arttı → 3.1B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 211.1M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 180.7M TL
ROE düşük: %0.8
ROA düşük: %0.6
Toplam varlıklar %+6.4 büyüdü → 25.2B TL
Özkaynak %+7.9 arttı → 17.6B TL
İşletme kârı negatif: -246.5M TL — faaliyet zararı
Faiz karşılama oranı: 1.9x (Faiz: 89.5M TL)
Ödenmiş sermaye: 277.3M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 4.3B TL
CAPEX: 30.3M TL (Hasılatın %1.5'i)
Fiyat TRAMA-99 altında: %-27.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 12.00 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %16.1 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %7.7 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %264 arttı — gerçek sermaye birikimi
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺140M ₺140M %+16.1 ₺2.0B ₺2.0B %3.2
2026/3 %31 ×1.07 ₺-113M ₺-121M %-170.1 ₺2.1B ₺2.2B %-2.8
2025/12 %31 ×1.18 ₺146M ₺172M %-49.2 ₺2.5B ₺3.0B %3.9
2025/9 %33 ×1.23 ₺276M ₺339M %-8.8 ₺2.1B ₺2.6B %7.6
2025/6 %35 ×1.32 ₺-281M ₺-371M %-302.1 ₺2.4B ₺3.2B %-8.5
2025/3 %38 ×1.40 ₺131M ₺184M %+4.2 ₺2.5B ₺3.5B %4.2
2024/12 %44 ×1.54 ₺114M ₺176M %-61.0 ₺2.5B ₺3.8B %3.1
2024/9 %49 ×1.64 ₺-276M ₺-452M %-124.7 ₺2.7B ₺4.4B %-10.4
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %6.8
Net kâr marjı %6.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +12.3 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.6
ROE %2.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %8.1
FAVÖK marjı %8.1 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %-4.1
Hasılat başına brüt kâr %-4.1. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %11.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %11.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 5.4x Sektör: 12.0x
F/K 5.4x — sektör medyanının (12.0x) %55 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.14x Sektör: 1.26x
PD/DD 0.14x — sektör medyanının (1.26x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 2.2x Sektör: 6.7x
EV/EBITDA 2.2x — sektör medyanının (6.7x) %67 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 2.14x
Cari oran 2.14x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 2.7x
Net Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.23x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.1x
Faiz karşılama 5.1x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-15.5
Hasılat yıllık %-15.5 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+149.8
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 294.8M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr -282.4M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
70/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (70/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+97.4%
Artı %97.4 beklenen değer (17.27) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 12.59 | PD/DD hedefi: 26.25 | EV/EBITDA hedefi: 26.14
Damodaran Değerleme
31/100
Düşük Damodaran skoru (31/100). ROIC (%-1.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
64/100
Orta düzey borç riski (64/100). Faiz karşılama oranı 5.1x — güçlü. Borç/EBITDA 2.7x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 74/100 | Borç Servis: 94/100 | Kalite: 33/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-1.4
ROIC (%-1.4) sermaye maliyetinin (19.9%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %19.9
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
7/9
Güçlü Piotroski F-Score (7/9). Karlılık, kaldıraç ve operasyonel verimlilik kriterleri büyük ölçüde karşılanmış. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Güçlü
Graham İçsel Değer
₺48.1
Graham değeri (₺48.1) güncel fiyatın %449.7 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
5.4x vs 12.0x
Sektör medyanının %55 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.14x vs 1.26x
Sektörden %89 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
2.2x vs 6.7x
Sektörden %67 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%-1.4 vs %19.9 WACC
ROIC 21.3 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.1 vs %17.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.1
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (8.75), TRAMA-99 çizgisinin %27.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 8.75
TRAMA: 12.00
Fark: %-27.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MNDRS — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.