MLB1MercadoLibre, Inc.

🇩🇪 Xetra
1643.40
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
56/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
55/100
Dalio Risk ?
59/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€317.4
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
72%
ملخص متانة لوذيان
58/100
Lothien Sağlamlık: Orta (58/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 4 | Negatif: 2 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €414M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+11.8). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+49.8 arttı. Şirket büyüyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 1.22x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (€2.9B) kârın %691'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 50.4. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 11.98. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 27.2. Pahalı değerleme.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Yüksek
252 أيام
التقلب السنوي ?
%39.3
VaR 95% ?
%4.06
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%5.75
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%5.71
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%37.5
30.10.2025 → 13.05.2026
الانحراف ?
-0.27
Parametrik%4.06
Historik%3.74
Cornish-Fisher%4.08
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
-1.1%
ROIC ?
13.3%
قيمة DCF ?
5,745.17
دورة الديون?
Geç Genişleme
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+11.8 artarak 413.8M EUR oldu
Yıllık net kâr %-10.9 geriledi
Hasılat çeyreklik %+15.0 büyüdü (9.0B EUR)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+49.8)
Brüt kâr marjı güçlü: %40.9
Brüt marj değişimi: %-2.8 puan
Net kâr marjı düşük: %4.6
FAVÖK çeyreklik %+7.9 büyüdü (852.5M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %9.4
Toplam borç: 11.7B EUR
Net borç: 8.5B EUR
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 1.68x
Cari oran: 1.12x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 3.2B EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 3.3B EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 2.9B EUR
ROE düşük: %5.9
ROA düşük: %0.9
Toplam varlıklar %+9.4 büyüdü → 45.6B EUR
Özkaynak %+7.6 arttı → 7.0B EUR
İşletme kârı pozitif: 606.5M EUR
İşletme kârı büyüme: %+11.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 15.5x (Faiz: 55.1M EUR)
Ödenmiş sermaye: 50.7M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 3.9B EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-14.4
CAPEX: 391.6M EUR (Hasılatın %4.3'i)
Son 6 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+2.8
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 1598.29 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %4.6
Net kâr marjı %4.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %24.7
ROE %24.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %9.4
FAVÖK marjı %9.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %40.9
Hasılat başına brüt kâr %40.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %35.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %35.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
التقييم
F/K Oranı 50.4x القطاع: 24.3x
F/K 50.4x — sektör medyanının (24.3x) %107 üzerinde. Pahalı bölge.
PD/DD Oranı 11.98x القطاع: 4.04x
PD/DD 11.98x — sektör medyanının %196 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 27.2x القطاع: 16.2x
EV/EBITDA 27.2x — sektör medyanının (16.2x) %68 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
المديونية
Cari Oran 1.12x
Cari oran 1.12x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 3.5x
Net Borç/EBITDA 3.5x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.68x
Borç/Özkaynak 1.68x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 17.9x
Faiz karşılama 17.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+49.8
Hasılat yıllık %49.8 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-10.9
Net kâr yıllık %-10.9 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
56/100
İyi sağlamlık (56/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-1.1%
Eksi %1.1 beklenen değer (1625.50) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 805.27 | PD/DD hedefi: 585.55 | EV/EBITDA hedefi: 978.13 | DCF hedefi: 4930.20
Damodaran Değerleme
55/100
Orta Damodaran skoru (55/100). ROIC (%13.3) – WACC (%8.1) farkı +5.2 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
59/100
Orta düzey borç riski (59/100). Faiz karşılama oranı 17.9x — güçlü. Borç/EBITDA 3.5x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 43/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 89/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%13.3
ROIC (%13.3) sermaye maliyetini 5.2 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %8.1
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
5,745.17
DCF modeli 5745.17 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %249.6 ucuz.
Mevcut fiyat: 1643.40
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€317.4
Güncel fiyat Graham değerinin %80.7 üzerinde (€317.4) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
50.4x vs 24.3x
Sektör medyanının %107 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
11.98x vs 4.04x
Sektörden %196 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
27.2x vs 16.2x
Sektörden %68 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%13.3 vs %8.1 WACC
ROIC 5.2 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%5.3 vs %10.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %5.3
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (1643.40), TRAMA-99 çizgisi (1598.29) ile yakın seviyede (%+2.8). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 1643.40
TRAMA: 1598.29
الفرق: %+2.8
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
MLB1 — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.