MINMineral Resources Limited

🇦🇺 Avustralya Borsası
44.67
AUD
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
77/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
68/100
Dalio Risk ?
66/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Graham ?
A$51.8
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
75%
Lothien Sağlamlık Özeti
77/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (77/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 0 | Nötr: 3
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte A$265M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+748.8 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %16.4. Her 100A$ satıştan 16A$ kâr kalıyor.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.98x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (A$216M) kârın %81'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
Makul F/K
Trailing F/K: 8.3. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Lothien Sağlamlık Skoru: 77/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+26.8 artabilir (A$265M → A$336M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%47.8
VaR 95% ?
%4.87
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%6.92
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%5.77
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%40.3
01.06.2026 → 15.10.2026
Çarpıklık ?
0.45
Parametrik%4.87
Historik%4.61
Cornish-Fisher%4.40
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+78.4%
ROIC ?
16.3%
DCF Değer ?
97.03
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (265.2M AUD, %+0.0)
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (1.6B AUD)
Brüt kâr marjı güçlü: %83.8
Net kâr marjı yüksek: %16.4
FAVÖK yatay seyrede (758.8M AUD)
FAVÖK marjı güçlü: %47.0
Toplam borç: 5.8B AUD
Net borç hasılatın üzerinde: 4.3B AUD
Borç/Özkaynak oranı: 1.34x
Cari oran: 1.61x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 1.6B AUD
Serbest nakit akışı pozitif: 215.5M AUD
ROE düşük: %6.1
ROA: %2.1
Toplam varlıklar: 12.9B AUD (%+0.0)
Özkaynak: 4.3B AUD (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 463.8M AUD
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.5x (Faiz: 101.5M AUD)
Ödenmiş sermaye: 196.7M AUD
Net işletme sermayesi pozitif: 1.2B AUD
CAPEX: 305.5M AUD (Hasılatın %18.9'i)
Son 4 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-27.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 61.26 AUD
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %25
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %16.4
Net kâr marjı %16.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %24.4
ROE %24.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %47.0
FAVÖK marjı %47.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %83.8
Hasılat başına brüt kâr %83.8. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %13.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %13.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 8.3x Sektör: 19.6x
F/K 8.3x — sektör medyanının (19.6x) %58 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 2.02x Sektör: 2.41x
PD/DD 2.02x — sektör medyanı (2.41x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 4.3x Sektör: 9.2x
EV/EBITDA 4.3x — sektör medyanının (9.2x) %53 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
Borçluluk
Cari Oran 1.61x
Cari oran 1.61x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.9x
Net Borç/EBITDA 1.9x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 1.34x
Borç/Özkaynak 1.34x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.5x
Faiz karşılama 7.5x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+22.9
Hasılat yıllık %22.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+748.8
Net kâr yıllık %748.8 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
77/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (77/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+78.4%
Artı %78.4 beklenen değer (79.69) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 112.86 | PD/DD hedefi: 57.38 | EV/EBITDA hedefi: 95.02 | DCF hedefi: 97.03
Damodaran Değerleme
68/100
Orta Damodaran skoru (68/100). ROIC (%16.3) – WACC (%9.7) farkı +6.6 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
66/100
Orta düzey borç riski (66/100). Faiz karşılama oranı 7.5x — güçlü. Borç/EBITDA 1.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 64/100 | Borç Servis: 90/100 | Kalite: 90/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%16.3
ROIC (%16.3) sermaye maliyetini 6.6 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.7
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
97.03
DCF modeli 97.03 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %117.2 ucuz.
Mevcut fiyat: 44.67
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Faaliyet nakit akışı verisi yok (C3, C4)
Nötr
Graham İçsel Değer
A$51.8
Graham içsel değer: A$51.8. Makul
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
8.3x vs 19.6x
Sektör medyanının %58 altında — ucuz
PD/DD Oranı
2.02x vs 2.41x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.3x vs 9.2x
Sektörden %53 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%16.3 vs %9.7 WACC
ROIC 6.6 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%16.4 vs %47.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %16.4
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (44.67), TRAMA-99 çizgisinin %27.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 44.67
TRAMA: 61.26
Fark: %-27.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
MIN — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.