MERSAl Meera Consumer Goods

🇶🇦 QSE
11.94
QAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
50/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
35/100
Dalio Risk ?
61/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
QAR10.4
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 2 | Negatif: 2 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte QAR28M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-28.9 geriledi (QAR40M → QAR28M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (QAR28M) ama FCF negatif (-QAR26M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Düşük
252 days
Annual Volatility ?
%14.8
VaR 95% ?
%1.61
daily max loss
VaR 99% ?
%2.25
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.54
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%22.5
23.02.2026 → 15.10.2026
Skewness ?
-4.30
Parametrik%1.61
Historik%1.25
Cornish-Fisher%1.66
Return Distribution
Valuation
Potential?
-10.7%
ROIC ?
1.8%
DCF Value ?
11.29
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %-28.9 düşerek 28.2M QAR oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%-2.8)
Hasılat çeyreklik %-13.3 düştü (739.4M QAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+2.9)
Brüt kâr marjı: %20.4
Brüt marj değişimi: %+2.5 puan
Net kâr marjı düşük: %3.8
FAVÖK çeyreklik %-13.2 düştü (69.3M QAR)
FAVÖK marjı düşük: %9.4
Toplam borç: 844.9M QAR
Net borç: 648.9M QAR
Borç/Özkaynak oranı: 0.55x
Cari oran < 1: 0.90x — likidite riski
Nakit %-37.4 azaldı → 196.0M QAR
İşletme nakit akışı negatif: -13.8M QAR
Serbest nakit akışı negatif: -25.9M QAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %1.8
ROA düşük: %0.9
Toplam varlıklar: 3.1B QAR (%-3.3)
Özkaynak: 1.5B QAR (%-1.8)
İşletme kârı pozitif: 12.2M QAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 7.2x (Faiz: 9.7M QAR)
Ödenmiş sermaye: 206.0M QAR
Net işletme sermayesi negatif: -77.7M QAR — kısa vadeli baskı
İşletme sermayesi değişimi: %-134.4
CAPEX: 12.1M QAR (Hasılatın %1.6'i)
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-13.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 13.83 QAR
Sabit varlık ağırlıklı bilanço: Dönen varlıklar %22
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %3.8
Net kâr marjı %3.8 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -0.8 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %6.8
ROE %6.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %9.4
FAVÖK marjı %9.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %20.4
Hasılat başına brüt kâr %20.4. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.9
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.9'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Valuation
F/K Oranı 18.4x Sector: 14.6x
F/K 18.4x — sektör medyanının (14.6x) %26 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.67x Sector: 1.34x
PD/DD 1.67x — sektör medyanının (1.34x) %25 üzerinde.
EV/EBITDA 10.7x Sector: 10.2x
EV/EBITDA 10.7x — sektör medyanının (10.2x) %5 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 0.90x
Cari oran 0.90x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA 2.8x
Net Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.55x
Borç/Özkaynak 0.55x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 7.0x
Faiz karşılama 7.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+2.9
Hasılat yıllık %2.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-2.8
Net kâr yıllık %-2.8 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 50.7M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 32.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
50/100
Orta düzey sağlamlık (50/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-10.7%
Eksi %10.7 beklenen değer (10.80) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 9.19 | PD/DD hedefi: 9.87 | EV/EBITDA hedefi: 11.53 | DCF hedefi: 11.29
Damodaran Değerleme
35/100
Düşük Damodaran skoru (35/100). ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
61/100
Orta düzey borç riski (61/100). Faiz karşılama oranı 7.0x — güçlü. Borç/EBITDA 2.8x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 76/100 | Borç Servis: 72/100 | Kalite: 74/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.8
ROIC (%1.8) sermaye maliyetinin (10.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
11.29
DCF (11.29) güncel fiyatla (%-6.7) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 12.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
QAR10.4
Graham içsel değer: QAR10.4. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
18.4x vs 14.6x
Sektör medyanının %26 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.67x vs 1.34x
Sektörden %25 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.7x vs 10.2x
Sektörden %5 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%1.8 vs %10.8 WACC
ROIC 9.0 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%4.4 vs %9.9 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %4.4
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (11.94), TRAMA-99 çizgisinin %13.7 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 11.94
TRAMA: 13.83
Difference: %-13.7
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
MERS — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.