MEKO

NORDIC
70.00
EUR
نتائج التحليل
درجة متانة لوذيان?
64/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
36/100
Dalio Risk ?
53/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
€6.6
Pahalı
مقياس نشط?
4/4
ثقة?
67%
ملخص متانة لوذيان
55/100
Lothien Sağlamlık: Orta (55/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 5 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte €7M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+43.6 arttı (€5M → €7M). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1228.6 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Çok Düşük Net Kâr Marjı
Net kâr marjı sadece %1.7. Küçük bir maliyet artışı şirketi zarara sokabilir.
Orta Seviye Borç
Net borç/özkaynak 0.96x. Yönetilebilir seviyede ama takip edilmeli.
Yüksek F/K Uyarısı
Trailing F/K: 100.0. Piyasa yüksek büyüme bekliyor ya da hisse pahalı. Büyüme gerçekleşmezse düşüş riski yüksek.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 7.14. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 30.8. Pahalı değerleme.
Düşük ROE
ROE: %2.1. Sermaye getirisi yetersiz — enflasyonun altında.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-40.1 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

تاريخ البيانات 2026-10-16 ليست نصيحة استثمارية؛ الأرقام مخرجات نماذج قائمة على قواعد. كيف تُحسب الدرجات

بطاقة تعريف الدرجة
تاريخ البيانات 2026-10-16
وتيرة التحديث تشغيل تحليلي مجدول في أيام العمل الساعة 19:30 بتوقيت إسطنبول؛ لا يُحدَّث كل رمز في كل تشغيل

ملخص المنهجيةدرجة متانة لوذيان (0-100) مزيج مرجّح من درجات فرعية تُحسب وفق قواعد ثابتة من القوائم المالية المنشورة وبيانات الأسعار (تقييم داموداران، ومخاطر داليو، ومؤشر بيوتروسكي F، وجودة الأرباح، والزخم وغيرها). وتُطبَّق القواعد تلقائيًا على كل سهم مشمول، بأوزان تختلف حسب القطاع.

الافتراضاتتستند الحسابات إلى أحدث القوائم المالية التي نشرتها الشركة وإلى بيانات أسعار قد تكون متأخرة. وحين لا تُنشر أربعة أرباع، قد تُقدَّر الأرقام السنوية بالتناسب من الأرباع المتاحة. ومعايير النموذج مثل معدل الفائدة الخالي من المخاطر وعلاوة المخاطر والنمو طويل الأجل افتراضات ثابتة لكل بورصة، ولا تتضمن توقعًا خاصًا بالشركة.

تضارب المصالحلم يُنشر أي بيان بشأن ما إذا كانت شركة MIDAK المشغّلة للوذيان أو فريقها يملكون مراكز في هذه الأسهم. وتُنتَج الأرقام تلقائيًا بالقواعد نفسها ودون اعتبار لأي مركز من هذا النوع.

تحذيرهذه المعلومات لا تندرج ضمن نطاق الاستشارات الاستثمارية وليست نصيحة استثمارية. والأرقام ناتج نماذج قائمة على قواعد، وقد لا تناسب وضعك المالي أو تفضيلاتك في المخاطرة والعائد. واتخاذ قرار استثماري بالاعتماد على هذه المعلومات وحدها قد لا يؤدي إلى نتائج تلبي توقعاتك.

ناتج نموذج؛ ليس نصيحة استثمارية؛ وقد تختلف النماذج فيما بينها. الإبلاغ عن خطأ

تحليل المخاطر (VaR) Orta
252 أيام
التقلب السنوي ?
%30.6
VaR 95% ?
%3.18
أقصى خسارة يومية
VaR 99% ?
%4.49
أقصى خسارة يومية
CVaR 95% ?
%4.06
الخسارة المتوقعة (الذيل)
أقصى تراجع ?
%19.6
13.11.2025 → 03.03.2026
الانحراف ?
0.23
Parametrik%3.18
Historik%2.93
Cornish-Fisher%2.81
توزيع العوائد
التقييم
إمكانية?
+16.4%
ROIC ?
5.1%
قيمة DCF ?
19.73
دورة الديون?
Daralma
تحليل الميزانية العمومية? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+43.6 artarak 7.0M EUR oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+1228.6
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (410.4M EUR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+0.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %43.9
Net kâr marjı düşük: %1.7
FAVÖK çeyreklik %+8.5 büyüdü (39.6M EUR)
FAVÖK marjı düşük: %9.7
Toplam borç %-10.2 azaldı → 565.5M EUR
Net borç hasılatın üzerinde: 518.0M EUR
Borç/Özkaynak oranı: 1.05x
Cari oran: 1.59x — yeterli likidite
Nakit %-61.4 azaldı → 47.5M EUR
İşletme nakit akışı pozitif: 6.5M EUR
Serbest nakit akışı pozitif: 3.9M EUR
ROE düşük: %1.3
ROA düşük: %0.5
Toplam varlıklar %-5.9 küçüldü → 1.5B EUR
Özkaynak: 540.2M EUR (%-0.9)
İşletme kârı pozitif: 17.7M EUR
İşletme kârı büyüme: %+14.9
Faiz karşılama oranı güçlü: 4.8x (Faiz: 8.2M EUR)
Ödenmiş sermaye: 56.3M EUR
Net işletme sermayesi pozitif: 259.7M EUR
İşletme sermayesi değişimi: %-15.1
CAPEX: 2.6M EUR (Hasılatın %0.6'i)
Son 2 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif altında: %-3.9
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 72.87 EUR
التحليل الأساسي والفني
الربحية
Net Kâr Marjı %1.7
Net kâr marjı %1.7 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +0.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %2.1
ROE %2.1 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %9.7
FAVÖK marjı %9.7 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %43.9
Hasılat başına brüt kâr %43.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %5.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %5.4'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
التقييم
F/K Oranı 100.0x القطاع: 83.2x
F/K 100.0x — sektör medyanının (83.2x) %20 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 7.14x القطاع: 9.66x
PD/DD 7.14x — sektör medyanı (9.66x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 30.8x القطاع: 132.5x
EV/EBITDA 30.8x — sektör medyanının (132.5x) %77 altında. EBITDA’ya göre ucuz.
المديونية
Cari Oran 1.59x
Cari oran 1.59x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 4.0x
Net Borç/EBITDA 4.0x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak 1.05x
Borç/Özkaynak 1.05x — orta düzey finansal kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 4.4x
Faiz karşılama 4.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
النمو
Hasılat Büyümesi (YoY) %+0.9
Hasılat yıllık %0.9 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1228.6
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/6). Önemli iyileşme.
شرح النتائج
Lothien Sağlamlık
64/100
İyi sağlamlık (64/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+16.4%
Artı %16.4 beklenen değer (81.46) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %67.
Bileşenler: FK hedefi: 22.72 | PD/DD hedefi: 95.35 | EV/EBITDA hedefi: 210.00 | DCF hedefi: 19.73
Damodaran Değerleme
36/100
Düşük Damodaran skoru (36/100). ROIC (%5.1) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
53/100
Orta düzey borç riski (53/100). Faiz karşılama oranı 4.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 4.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 62/100 | Borç Servis: 80/100 | Kalite: 43/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%5.1
ROIC (%5.1) sermaye maliyetinin (10.3%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %10.3
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
19.73
DCF (19.73) güncel fiyatın %71.8 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 70.00
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
€6.6
Güncel fiyat Graham değerinin %90.6 üzerinde (€6.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ مقارنة القطاع
F/K Oranı
100.0x vs 83.2x
Sektör medyanının %20 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
7.14x vs 9.66x
Sektörden %26 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
30.8x vs 132.5x
Sektörden %77 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%5.1 vs %10.3 WACC
ROIC 5.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%0.7 vs %8.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %0.7
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (70.00), TRAMA-99 çizgisi (72.87) ile yakın seviyede (%-3.9). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
السعر:: 70.00
TRAMA: 72.87
الفرق: %-3.9
الرسوم البيانية
المؤشرات
انحراف بولينجر ?
عتبات RSI ?

مخطط الأسعار ?
مؤشر القوة النسبية (14) ?
نطاقات بولينجر ?
MACD ?
السعر على أساس الذهب + TRAMA (السهم / غرام ذهب) ?
نسبة السعر/الأرباح ?
نسبة السعر/القيمة الدفترية ?
الأرباح قبل الفوائد والضرائب والاستهلاك ?
صافي رأس المال العامل ?
النسبة الجارية ?
MEKO — التوافق مع التمويل التشاركي
جارٍ التحميل…
درجات صحة لوذيان والتحليلات في هذه الصفحة لأغراض إعلامية فقط. لا تشكل نصيحة استثمارية.