MDIMaster Drilling Group Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
1450.00
ZAR
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
66/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
38/100
Dalio Risk ?
75/100
Piotroski ?
5/9
Nötr
Graham ?
R42.7
Pahalı
Aktif Metrik?
3/4
Güven?
69%
Lothien Sağlamlık Özeti
41/100
Lothien Sağlamlık: Zayıf (41/100)
Olumsuz göstergeler ağır basıyor. Finansal yapıda zayıflıklar mevcut. | Kısa Vade: Olumsuz | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 5 | Negatif: 6 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R30M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Düşüşü
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %-76.5 geriledi (R126M → R30M). Kısa vadede olumsuz sinyal.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-76.5 düştü. Uzun vadede endişe verici.
Hasılat Geriledi
Satış gelirleri çeyreklik %-74.0 düştü. Talep zayıflıyor veya mevsimsel etki var.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-74.0 düştü. Şirket daralmada.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (R30M) ama FCF negatif (-R2M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Düşüşü
FAVÖK çeyreklik %-79.9 düştü. Operasyonel performans zayıflıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 5.8. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Defter Değerinin Altında
PD/DD: 0.58. Hisse defter değerinin altında işlem görüyor. Değer tuzağı mı yoksa fırsat mı iyi analiz edilmeli.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.3. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Sonraki Çeyrek: Artış Beklentisi
Pusla tahminine göre bir sonraki çeyrekte kâr %+231.2 artabilir (R30M → R98M).

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%61.0
VaR 95% ?
%6.28
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%8.90
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%8.44
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%31.2
02.02.2026 → 08.07.2026
Çarpıklık ?
0.36
Parametrik%6.28
Historik%6.02
Cornish-Fisher%5.28
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+70.9%
ROIC ?
9.4%
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Yıllık net kâr %-76.5 geriledi
Yıllık hasılat daraldı (%-74.0)
Brüt kâr marjı: %28.2
Net kâr marjı: %9.4
FAVÖK marjı: %17.4
Toplam borç: 1.3B ZAR
Net borç hasılatın üzerinde: 675.8M ZAR
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.34x
Cari oran: 1.92x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 617.2M ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 806,517 ZAR
Serbest nakit akışı negatif: -2.1M ZAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %0.8
ROA düşük: %0.4
Ödenmiş sermaye: 150.5M ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 1.6B ZAR
Son 7 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+5.3 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 1376.96 ZAR
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %9.4
Net kâr marjı %9.4 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre -1.0 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %7.6
ROE %7.6 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %17.4
FAVÖK marjı %17.4 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı %28.2
Hasılat başına brüt kâr %28.2. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %0.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %0.0'i. Orta FCF — yatırım harcamaları operasyonel kârı kısıyor.
Değerleme
F/K Oranı 5.8x Sektör: 10.4x
F/K 5.8x — sektör medyanının (10.4x) %44 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 0.58x Sektör: 1.93x
PD/DD 0.58x — sektör medyanının (1.93x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA 3.3x Sektör: 4.3x
EV/EBITDA 3.3x — sektör medyanı (4.3x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.92x
Cari oran 1.92x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 1.5x
Net Borç/EBITDA 1.5x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.34x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 8.9x
Faiz karşılama 8.9x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-74.0
Hasılat yıllık %-74.0 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-76.5
Net kâr yıllık %-76.5 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 98.6M). En zayıf çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 75.6M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
66/100
İyi sağlamlık (66/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+70.9%
Artı %70.9 beklenen değer (2478.57) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %69.
Bileşenler: FK hedefi: 2627.44 | PD/DD hedefi: 4350.00 | EV/EBITDA hedefi: 1907.26
Damodaran Değerleme
38/100
Düşük Damodaran skoru (38/100). ROIC (%9.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
75/100
Düşük borç riski (75/100). Faiz karşılama oranı 8.9x — güçlü. Borç/EBITDA 1.5x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 84/100 | Borç Servis: 98/100 | Kalite: 83/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%9.4
ROIC (%9.4) sermaye maliyetinin (15.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %15.6
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
5/9
Orta Piotroski (5/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
R42.7
Graham içsel değer: R42.7. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
5.8x vs 10.4x
Sektör medyanının %44 altında — ucuz
PD/DD Oranı
0.58x vs 1.93x
Sektörden %70 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.3x vs 4.3x
Sektörden %24 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%9.4 vs %15.6 WACC
ROIC 6.2 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%10.4 vs %22.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %10.4
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (1450.00), TRAMA-99 çizgisinin %5.3 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 1450.00
TRAMA: 1376.96
Fark: %+5.3
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
MDI — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.