MCARDMETROPAL KURUMSAL HIZMETLER

🇹🇷 BİST
93.65
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
57/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
23/100
Dalio Risk ?
86/100
Piotroski ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham ?
-
Bilanço dosyası bulunamadı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
65/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (65/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺158M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+2.7). İstikrarlı seyir.
Yıllık Kâr Geriledi
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %-56.3 düştü. Uzun vadede endişe verici.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+67.5 arttı. Şirket büyüyor.
Brüt Marj Daraldı
Brüt kâr marjı %36.8 → %33.0 (-3.8 puan). Maliyet baskısı veya rekabet artıyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %17.4. Her 100₺ satıştan 17₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺175M fazla. Borç riski düşük.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (₺158M) ama FCF negatif (-₺436M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Makul F/K
Trailing F/K: 12.0. Makul değerleme aralığında.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %25.7. Sermaye verimli kullanılıyor.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Çok Yüksek
149 gün
Yıllık Volatilite ?
%84.8
VaR 95% ?
%8.60
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%12.24
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%9.97
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%60.9
02.06.2026 → 30.09.2026
Çarpıklık ?
0.30
Parametrik%8.60
Historik%9.51
Cornish-Fisher%8.18
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
+0.7%
ROIC ?
10.8%
DCF Değer ?
30.24
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (158.0M TL, %+2.7)
Yıllık net kâr %-56.3 geriledi
Hasılat çeyreklik %+3.6 büyüdü (907.6M TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+67.5)
Brüt kâr marjı: %33.0
Brüt marj değişimi: %-3.8 puan
Net kâr marjı yüksek: %17.4
FAVÖK çeyreklik %-7.1 düştü (299.5M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %33.0
Toplam borç: 640.8M TL
Net nakit pozisyonunda: -175.4M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.23x
Cari oran: 1.17x — yeterli likidite
Nakit %-25.4 azaldı → 816.2M TL
İşletme nakit akışı negatif: -154.1M TL
Serbest nakit akışı negatif: -436.3M TL — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %5.8
ROA düşük: %1.8
Toplam varlıklar: 9.0B TL (%+4.2)
Özkaynak %-5.2 azaldı → 2.7B TL
İşletme kârı pozitif: 596.7M TL
İşletme kârı büyüme: %+606.2
Ödenmiş sermaye: 92.6M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 1.0B TL
İşletme sermayesi değişimi: %-28.4
Yoğun yatırım dönemi: CAPEX/Hasılat %31.1 (282.2M TL)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-34.1 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 142.12 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %76'i
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr sabit (%-4.0) — büyüme enflasyonla paralel
Reel brüt kâr marjı %36.8 → %33.0 (daraldı)
Reel ROE %23.1 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺158M ₺158M %-4.0 ₺908M ₺908M %23.1
2026/3 %31 ×1.07 ₺154M ₺165M %-54.6 ₺876M ₺938M %21.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺308M ₺363M %+189.3 ₺1.2B ₺1.5B %64.4
2025/9 %33 ×1.23 ₺102M ₺125M %-73.8 ₺255M ₺314M %29.1
2025/6 %35 ×1.32 ₺362M ₺478M %+266.0 ₺542M ₺716M —
2025/3 %38 ×1.40 ₺93M ₺131M %-63.2 ₺828M ₺1.2B —
2024/12 %44 ×1.54 ₺230M ₺355M %-59.4 ₺709M ₺1.1B %58.6
2024/9 %49 ×1.64 ₺533M ₺873M %+3.7 ₺1.4B ₺2.4B —
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %17.4
Net kâr marjı %17.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -0.1 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %25.7
ROE %25.7 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %33.0
FAVÖK marjı %33.0 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %33.0
Hasılat başına brüt kâr %33.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-28.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-28.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 12.0x Sektör: 21.9x
F/K 12.0x — sektör medyanının (21.9x) %45 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 3.17x Sektör: 1.98x
PD/DD 3.17x — sektör medyanının %60 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 8.3x Sektör: 6.9x
EV/EBITDA 8.3x — sektör medyanının (6.9x) %20 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.17x
Cari oran 1.17x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 0.6x
Net Borç/EBITDA 0.6x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.23x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 5.0x
Faiz karşılama 5.0x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+67.5
Hasılat yıllık %67.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-56.3
Net kâr yıllık %-56.3 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 317.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 123.5M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
57/100
İyi sağlamlık (57/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+0.7%
Artı %0.7 beklenen değer (94.32) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 178.99 | PD/DD hedefi: 61.23 | EV/EBITDA hedefi: 78.10 | DCF hedefi: 30.24
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%10.8) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
86/100
Düşük borç riski (86/100). Faiz karşılama oranı 5.0x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 0.6x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 93/100 | Borç Servis: 73/100 | Kalite: 82/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%10.8
ROIC (%10.8) sermaye maliyetinin (42.6%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %42.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
30.24
DCF (30.24) güncel fiyatın %67.7 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 93.65
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
—
Bilanço dosyası bulunamadı
Graham İçsel Değer
—
Bilanço dosyası bulunamadı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
12.0x vs 21.9x
Sektör medyanının %45 altında — ucuz
PD/DD Oranı
3.17x vs 1.98x
Sektörden %60 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
8.3x vs 6.9x
Sektörden %20 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%10.8 vs %42.6 WACC
ROIC 31.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%22.0 vs %31.1 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %22.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (93.65), TRAMA-99 çizgisinin %34.1 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 93.65
TRAMA: 142.12
Fark: %-34.1
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MCARD — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.