Reel net kâr %123.5 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %20.9 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %35.1 → %21.5 (daraldı)
Reel ROE %-4.0 — enflasyon düzeltmesinden sonra zarar
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺-12M |
₺-13M |
%-123.5 |
₺366M |
₺392M |
%-4.0 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺48M |
₺56M |
%-37.3 |
₺421M |
₺496M |
%16.9 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-68M |
₺-89M |
%-1120.8 |
₺270M |
₺356M |
%-29.4 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺6M |
₺9M |
%-87.8 |
₺329M |
₺461M |
%2.7 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺-47M |
₺-72M |
%-186.1 |
₺262M |
₺404M |
%-16.7 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺51M |
₺83M |
%+7.0 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺44M |
₺78M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (14.99), TRAMA-99 çizgisinin %18.8 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 14.99
TRAMA: 18.4651
Difference: %-18.8
Net Kâr Marjı
%-3.4
Net kâr marjı %-3.4 — zarar dönemi. Bir önceki çeyreğe göre -14.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%3.0
ROE %3.0 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%10.4
FAVÖK marjı %10.4 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı
%21.5
Hasılat başına brüt kâr %21.5. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-4.8
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-4.8'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
1.38x
Sector: 2.18x
PD/DD 1.38x — sektör medyanının (2.18x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
14.0x
Sector: 10.3x
EV/EBITDA 14.0x — sektör medyanının (10.3x) %35 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
1.67x
Cari oran 1.67x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA
3.6x
Net Borç/EBITDA 3.6x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.39x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
2.8x
Faiz karşılama 2.8x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+11.4
Hasılat yıllık %11.4 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-297.0
Net kâr yıllık %-297.0 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
47/100
Orta düzey sağlamlık (47/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
+9.1%
Artı %9.1 beklenen değer (16.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %56.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 24.10 | EV/EBITDA hedefi: 11.24
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). ROIC (%3.5) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
63/100
Orta düzey borç riski (63/100). Faiz karşılama oranı 2.8x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 3.6x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 68/100 | Borç Servis: 72/100 | Kalite: 37/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.5
ROIC (%3.5) sermaye maliyetinin (38.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %38.0
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.2338 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %37 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %35 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 34.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
MAKIM — Participation Finance Compliance
Loading…