MACKOMACKOLİK İNTERNET HİZMETLERİ

🇹🇷 BİST
23.46
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
54/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
48/100
Dalio Risk ?
96/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺18.7
Pahalı
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
88/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (88/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 11 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺84M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+49.6 arttı (₺56M → ₺84M). Kısa vadede olumlu momentum.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-12.9 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %30.9. Her 100₺ satıştan 31₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺20M fazla. Borç riski düşük.
Borç Azalıyor
Toplam borç çeyreklik %-20.4 düştü. Bilanço güçleniyor.
Güçlü Nakit Üretimi
Serbest nakit akışı (₺462M) kârın %548'sini nakit olarak üretiyor. Kâr kalitesi yüksek.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+25.8 arttı (₺122M → ₺154M). Operasyonel verimlilik artıyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 10.9. Makul değerleme aralığında.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 4.4. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %32.4. Sermaye verimli kullanılıyor.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+39.8 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Mevsimsel Toparlanma, Ama Trend Bozuk
Çeyreklik artış (%+49.6) ama yıllık bazda düşüş (%-27.8). Mevsimsel toparlanma var ama uzun vadeli trend zayıf.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-37.0 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-33.0 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%52.5
VaR 95% ?
%5.61
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%7.87
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%7.99
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%51.8
09.12.2025 → 07.10.2026
Çarpıklık ?
0.05
Parametrik%5.61
Historik%5.59
Cornish-Fisher%5.46
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-8.5%
ROIC ?
54.5%
DCF Değer ?
24.16
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+49.6 artarak 84.4M TL oldu
Yıllık net kâr %-27.8 geriledi
Hasılat çeyreklik %+6.9 büyüdü (272.8M TL)
Yıllık hasılat daraldı (%-12.9)
Brüt kâr marjı güçlü: %65.0
Net kâr marjı yüksek: %30.9
FAVÖK çeyreklik %+25.8 büyüdü (154.0M TL)
FAVÖK marjı güçlü: %56.4
Toplam borç %-20.4 azaldı → 45.4M TL
Net nakit pozisyonunda: -20.1M TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.09x
Cari oran: 1.63x — yeterli likidite
Nakit %-18.2 azaldı → 65.5M TL
İşletme nakit akışı pozitif: 479.3M TL
Serbest nakit akışı pozitif: 462.5M TL
ROE: %16.4
ROA güçlü: %9.3 — varlıklar etkin kullanılıyor
Toplam varlıklar %-10.2 küçüldü → 907.0M TL
Özkaynak %-37.0 azaldı → 515.6M TL
İşletme kârı pozitif: 115.5M TL
Faiz karşılama oranı güçlü: 21.6x (Faiz: 7.1M TL)
Ödenmiş sermaye: 100.0M TL
Net işletme sermayesi pozitif: 230.1M TL
İşletme sermayesi değişimi: %-46.0
CAPEX: 16.8M TL (Hasılatın %6.2'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-32.7 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 34.84 TL
Likit varlık ağırlığı yüksek: Dönen varlıklar toplam varlıkların %66'i
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %39.8 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel ROE %65.4 — enflasyon sonrası güçlü getiri
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺84M ₺84M %+39.8 ₺273M ₺273M %65.4
2026/3 %31 ×1.07 ₺56M ₺60M %+20.8 ₺255M ₺273M %27.6
2025/12 %31 ×1.18 ₺42M ₺50M %+23.6 ₺290M ₺341M %24.5
2025/9 %33 ×1.23 ₺33M ₺40M %-73.8 ₺121M ₺148M %20.4
2025/6 %35 ×1.32 ₺117M ₺154M %-8.8 ₺313M ₺414M %89.3
2025/3 %38 ×1.40 ₺121M ₺169M %-1.3 ₺351M ₺492M %79.5
2024/12 %44 ×1.54 ₺111M ₺172M %+77.1 ₺219M ₺337M %75.6
2024/9 %49 ×1.64 ₺59M ₺97M %-25.0 ₺236M ₺387M %71.3
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %30.9
Net kâr marjı %30.9 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +8.8 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %32.4
ROE %32.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %56.4
FAVÖK marjı %56.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %65.0
Hasılat başına brüt kâr %65.0. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %56.5
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %56.5'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Değerleme
F/K Oranı 10.9x Sektör: 8.6x
F/K 10.9x — sektör medyanının (8.6x) %27 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 4.55x Sektör: 1.64x
PD/DD 4.55x — sektör medyanının %177 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 4.4x Sektör: 5.6x
EV/EBITDA 4.4x — sektör medyanı (5.6x) ile uyumlu.
Borçluluk
Cari Oran 1.63x
Cari oran 1.63x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 0.1x
Net Borç/EBITDA 0.1x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.09x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 12.4x
Faiz karşılama 12.4x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %-12.9
Hasılat yıllık %-12.9 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-27.8
Net kâr yıllık %-27.8 gerilemiş (2026/6) — ciddi kâr erimesi.
Sezonsellik Analizi Q2 (Nis-Haz)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q2 (Nis-Haz) (ort. kâr 91.2M). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 46.0M).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
54/100
Orta düzey sağlamlık (54/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-8.5%
Eksi %8.5 beklenen değer (21.46) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 20.52 | PD/DD hedefi: 9.39 | EV/EBITDA hedefi: 29.40 | DCF hedefi: 24.16
Damodaran Değerleme
48/100
Düşük Damodaran skoru (48/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Orta
Dalio Risk Analizi
96/100
Düşük borç riski (96/100). Faiz karşılama oranı 12.4x — güçlü. Borç/EBITDA 0.1x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 98/100 | Borç Servis: 91/100 | Kalite: 96/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%54.5
ROIC (%54.5) sermaye maliyetini 8.9 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %45.6
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
24.16
DCF (24.16) güncel fiyatla (%+3.0) yakın — adil değer bölgesinde.
Mevcut fiyat: 23.46
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: önceki yıl brüt kâr, önceki yıl hasılat verisi eksik → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺18.7
Güncel fiyat Graham değerinin %20.3 üzerinde (₺18.7) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
10.9x vs 8.6x
Sektör medyanının %27 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
4.55x vs 1.64x
Sektörden %177 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
4.4x vs 5.6x
Sektörden %20 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%54.5 vs %45.6 WACC
ROIC 8.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%23.0 vs %55.8 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %23.0
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (23.46), TRAMA-99 çizgisinin %32.7 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Fiyat:: 23.46
TRAMA: 34.84
Fark: %-32.7
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

MACKO — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.