ITWIllinois Tool Works

🇺🇸 US
Smart Money 58
272.28
USD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
56/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
55/100
Dalio Risk ?
67/100
Piotroski ?
6/9
Nötr
Graham ?
$50.6
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
54/100
Lothien Sağlamlık: Orta (54/100)
Karışık sinyaller. Hem olumlu hem olumsuz göstergeler mevcut. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 4 | Negatif: 3 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte $815M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+6.1). İstikrarlı seyir.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %18.9. Her 100$ satıştan 19$ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 3.06x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Yüksek PD/DD
PD/DD: 26.87. Piyasa defter değerinin çok üstünde fiyatlıyor. Büyüme beklentisi primli.
Yüksek EV/EBITDA
EV/EBITDA: 18.0. Pahalı değerleme.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %104.3. Sermaye verimli kullanılıyor.
Özkaynak Eriyor
Özkaynak çeyreklik %-10.4 düştü. Zarar veya temettü ile sermaye eriyor.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Orta
252 days
Annual Volatility ?
%21.9
VaR 95% ?
%2.22
daily max loss
VaR 99% ?
%3.16
daily max loss
CVaR 95% ?
%2.97
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%18.0
13.02.2026 → 01.06.2026
Skewness ?
0.16
Parametrik%2.22
Historik%2.22
Cornish-Fisher%2.12
Return Distribution
Valuation
Potential?
-17.8%
ROIC ?
28.1%
DCF Value ?
217.06
Debt Cycle?
Geç Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+6.1 artarak 815.0M USD oldu
Yıllık net kâr büyümesi sınırlı (%+7.9)
Hasılat çeyreklik %+7.1 büyüdü (4.3B USD)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%+6.1)
Brüt kâr marjı güçlü: %44.1
Net kâr marjı yüksek: %18.9
FAVÖK çeyreklik %+10.4 büyüdü (1.3B USD)
FAVÖK marjı güçlü: %29.2
Toplam borç: 9.7B USD
Net borç hasılatın üzerinde: 8.9B USD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 3.35x
Cari oran: 1.11x — yeterli likidite
Nakit ve benzerleri: 839.0M USD
İşletme nakit akışı pozitif: 723.0M USD
Serbest nakit akışı pozitif: 631.0M USD
ROE yüksek: %28.2 — özkaynak verimli kullanılıyor
ROA: %4.9
Toplam varlıklar: 16.5B USD (%+1.4)
Özkaynak %-10.4 azaldı → 2.9B USD
İşletme kârı pozitif: 1.1B USD
İşletme kârı büyüme: %+12.5
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.7x (Faiz: 130.0M USD)
Ödenmiş sermaye: 284.8M USD
Net işletme sermayesi pozitif: 647.0M USD
İşletme sermayesi değişimi: %-35.6
CAPEX: 92.0M USD (Hasılatın %2.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 hafif üzerinde: %+4.6
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 260.32 USD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %18.9
Net kâr marjı %18.9 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -0.2 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %104.3
ROE %104.3 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %29.2
FAVÖK marjı %29.2 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %44.1
Hasılat başına brüt kâr %44.1. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %17.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %17.7'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
Valuation
F/K Oranı 24.3x Sector: 26.5x
F/K 24.3x — sektör medyanına (26.5x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 26.87x Sector: 4.51x
PD/DD 26.87x — sektör medyanının %496 üzerinde. Pahalı defter değeri.
EV/EBITDA 18.0x Sector: 15.8x
EV/EBITDA 18.0x — sektör medyanının (15.8x) %14 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.11x
Cari oran 1.11x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 2.0x
Net Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 3.35x
Borç/Özkaynak 3.35x — çok yüksek kaldıraç.
Faiz Karşılama Oranı 16.8x
Faiz karşılama 16.8x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+6.1
Hasılat yıllık %6.1 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+7.9
Net kâr yıllık %7.9 artmış — pozitif ancak ılımlı büyüme.
Sezonsellik Analizi Q3 (Tem-Eyl)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 990.5M). En zayıf çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 762.3M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
56/100
İyi sağlamlık (56/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-17.8%
Eksi %17.8 beklenen değer (224.52) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 292.98 | PD/DD hedefi: 68.26 | EV/EBITDA hedefi: 239.90 | DCF hedefi: 217.06
Damodaran Değerleme
55/100
Orta Damodaran skoru (55/100). ROIC (%28.1) – WACC (%9.0) farkı +19.1 baz puan. Değer yaratma kapasitesi sınırlı.
Orta
Dalio Risk Analizi
67/100
Orta düzey borç riski (67/100). Faiz karşılama oranı 16.8x — güçlü. Borç/EBITDA 2.0x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 46/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 100/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%28.1
ROIC (%28.1) sermaye maliyetini 19.1 puan aşıyor → şirket değer yaratıyor.
WACC: %9.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
217.06
DCF (217.06) güncel fiyatın %20.5 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 273.04
Borç Döngüsü Fazı
Geç Genişleme
Borç döngüsü fazı: Geç Genişleme
Piotroski F-Score
6/9
Orta Piotroski (6/9). Bazı bilanço kriterleri karşılanmış, bazıları eksik.
Nötr
Graham İçsel Değer
$50.6
Güncel fiyat Graham değerinin %81.5 üzerinde ($50.6) — Graham'a göre pahalı.
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
24.3x vs 26.5x
Sektör medyanının %8 altında — ucuz
PD/DD Oranı
26.87x vs 4.51x
Sektörden %496 daha pahalı (defter değerine göre)
EV/EBITDA
18.0x vs 15.8x
Sektörden %14 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%28.1 vs %9.0 WACC
ROIC 19.1 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%19.4 vs %29.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %19.4
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (272.28), TRAMA-99 çizgisi (260.32) ile yakın seviyede (%+4.6). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 272.28
TRAMA: 260.32
Difference: %+4.6
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ içeriden alım · ▼ içeriden satım · ★ katalizör (haber-sezgisel) · ■ 13D aktivist · ■ 13G pasif — SEC Form 4 ~2 gün gecikmeli, yalnız yönetici/direktör/%10+ sahip; katalizör = haber-sezgisel; 13D/G = %5+ pay bildirimi ~5 iş günü gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Kurumsal Holdings — 13F (çeyreklik) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ITW — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.