ITEItaltile Limited

🇿🇦 Güney Afrika Borsası
850.00
ZAR
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
59/100
Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
32/100
Dalio Risk ?
97/100
Piotroski ?
4/9
Nötr
Graham ?
R12.9
Pahalı
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
66/100
Lothien Sağlamlık: Güçlü (66/100)
Genel tablo olumlu. Finansal yapı sağlam, bazı riskler mevcut. | Kısa Vade: Nötr | Uzun Vade: Nötr | Pozitif: 6 | Negatif: 2 | Nötr: 1
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte R335M net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Kâr Stabil
Net kâr bir önceki çeyreğe göre fazla değişmedi (%+0.0). İstikrarlı seyir.
Yıllık Hasılatta Daralma
Yıllık hasılat %-1.2 düştü. Şirket daralmada.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %15.3. Her 100R satıştan 15R kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından R769M fazla. Borç riski düşük.
Güçlü Likidite
Cari oran 2.59x — kısa vadeli borçları rahat karşılıyor.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (R335M) ama FCF negatif (-R45M). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 7.4. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Düşük EV/EBITDA
EV/EBITDA: 3.7. Operasyonel kârlılığa göre ucuz değerleme.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%35.4
VaR 95% ?
%3.68
daily max loss
VaR 99% ?
%5.20
daily max loss
CVaR 95% ?
%5.11
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%26.1
22.01.2026 → 11.09.2026
Skewness ?
-0.17
Parametrik%3.68
Historik%3.60
Cornish-Fisher%3.71
Return Distribution
Valuation
Potential?
-0.2%
ROIC ?
20.1%
DCF Value ?
6.22
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik yatay seyrede (335.2M ZAR, %+0.0)
Yıllık net kâr %-10.2 geriledi
Hasılat çeyreklik yatay kaldı (2.2B ZAR)
Yıllık hasılat büyümesi ılımlı (%-1.2)
Brüt kâr marjı güçlü: %39.7
Net kâr marjı yüksek: %15.3
FAVÖK yatay seyrede (623.2M ZAR)
FAVÖK marjı güçlü: %28.4
Toplam borç: 941.0M ZAR
Net nakit pozisyonunda: -769.0M ZAR (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.13x
Cari oran güçlü: 2.59x — yükümlülükler rahat karşılanıyor
Nakit ve benzerleri: 1.7B ZAR
İşletme nakit akışı pozitif: 66.2M ZAR
Serbest nakit akışı negatif: -45.0M ZAR — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE düşük: %4.5
ROA: %3.3
Toplam varlıklar: 10.1B ZAR (%+0.0)
Özkaynak: 7.5B ZAR (%+0.0)
İşletme kârı pozitif: 462.8M ZAR
Faiz karşılama oranı güçlü: 50.9x (Faiz: 12.2M ZAR)
Ödenmiş sermaye: 1.2B ZAR
Net işletme sermayesi pozitif: 2.5B ZAR
CAPEX: 111.2M ZAR (Hasılatın %5.1'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 altında: %-7.8 — teknik trend olumsuz
Direnç seviyesi: TRAMA-99 = 922.28 ZAR
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %15.3
Net kâr marjı %15.3 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre +0.0 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %17.9
ROE %17.9 — orta düzey özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %28.4
FAVÖK marjı %28.4 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %39.7
Hasılat başına brüt kâr %39.7. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-2.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-2.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 7.4x Sector: 8.7x
F/K 7.4x — sektör medyanına (8.7x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı 1.33x Sector: 1.53x
PD/DD 1.33x — sektör medyanı (1.53x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 3.7x Sector: 4.4x
EV/EBITDA 3.7x — sektör medyanı (4.4x) ile uyumlu.
Indebtedness
Cari Oran 2.59x
Cari oran 2.59x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA 0.4x
Net Borç/EBITDA 0.4x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak 0.13x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 50.9x
Faiz karşılama 50.9x — faiz giderlerini ödeyebilmek için çok geniş marj.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %-1.2
Hasılat yıllık %-1.2 geriledi — hafif düşüş, yakından izlenmeli.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %-10.2
Net kâr yıllık %-10.2 gerilemiş — kârlılık baskı altında.
Sezonsellik Analizi Q1 (Oca-Mar)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q1 (Oca-Mar) (ort. kâr 358.1M). En zayıf çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 354.4M).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
59/100
İyi sağlamlık (59/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
-0.2%
Eksi %0.2 beklenen değer (848.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 988.75 | PD/DD hedefi: 1024.59 | EV/EBITDA hedefi: 1008.43 | DCF hedefi: 212.50
Damodaran Değerleme
32/100
Düşük Damodaran skoru (32/100). DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Zayıf
Dalio Risk Analizi
97/100
Düşük borç riski (97/100). Faiz karşılama oranı 50.9x — güçlü. Borç/EBITDA 0.4x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 95/100 | Borç Servis: 100/100 | Kalite: 92/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%20.1
ROIC (%20.1) sermaye maliyetini hafifçe (2.9 puan) aşıyor.
WACC: %17.2
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
6.22
DCF (6.22) güncel fiyatın %99.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 850.00
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor.
Nötr
Graham İçsel Değer
R12.9
Graham içsel değer: R12.9. Pahalı
Pahalı
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
7.4x vs 8.7x
Sektör medyanının %15 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.33x vs 1.53x
Sektörden %13 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
3.7x vs 4.4x
Sektörden %16 daha düşük EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%20.1 vs %17.2 WACC
ROIC 2.9 baz puan sermaye maliyetini aşıyor
Net Kâr Marjı (TTM)
%15.3 vs %28.4 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %15.3
TRAMA-99 Trend — Düşüş Trendi
Fiyat (850.00), TRAMA-99 çizgisinin %7.8 altında. Düşüş trendi sürüyor — teknik görünüm olumsuz. TRAMA, üstüne kırılana kadar baskı devam edebilir.
Price:: 850.00
TRAMA: 922.28
Difference: %-7.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
ITE — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.