ISDMRİSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK

🇹🇷 BİST
58.65
TRY
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
48/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
21/100
Dalio Risk ?
72/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺72.9
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
72%
Lothien Robustness Summary
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺7.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+414.2 arttı (₺1.5B → ₺7.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+283.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.3. Her 100₺ satıştan 21₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺2.7B fazla. Borç riski düşük.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %21. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.8. Makul değerleme aralığında.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+380.5 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-44.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%39.4
VaR 95% ?
%3.88
daily max loss
VaR 99% ?
%5.57
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.41
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%24.0
02.06.2026 → 12.08.2026
Skewness ?
0.85
Parametrik%3.88
Historik%3.30
Cornish-Fisher%3.12
Return Distribution
Valuation
Potential?
-7.7%
ROIC ?
3.0%
DCF Value ?
8.60
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+414.2 artarak 7.7B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+283.7
Hasılat çeyreklik %+14.3 büyüdü (36.2B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+25.9)
Brüt kâr marjı düşük: %9.0
Net kâr marjı yüksek: %21.3
FAVÖK çeyreklik %+14.7 büyüdü (4.8B TL)
FAVÖK marjı: %13.2
Toplam borç: 39.0B TL
Net nakit pozisyonunda: -2.7B TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.25x
Cari oran: 1.68x — yeterli likidite
Nakit %-19.6 azaldı → 41.7B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 2.9B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 1.6B TL
ROE düşük: %5.0
ROA: %3.1
Toplam varlıklar: 246.6B TL (%+1.0)
Özkaynak %+10.4 arttı → 156.1B TL
İşletme kârı pozitif: 1.9B TL
İşletme kârı büyüme: %+18.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.9x (Faiz: 482.8M TL)
Ödenmiş sermaye: 2.9B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 40.0B TL
İşletme sermayesi değişimi: %-14.0
CAPEX: 1.3B TL (Hasılatın %3.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+7.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 54.41 TL
Inflation Adjusted Data?
Reel net kâr %380.5 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %6.8 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %66 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Quarter CPI YoY Deflator Nominal Net Profit Real Net Profit Real Growth Nominal Revenue Real Revenue Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺7.7B ₺7.7B %+380.5 ₺36.2B ₺36.2B %19.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺1.5B ₺1.6B %-7.8 ₺31.7B ₺33.9B %4.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺1.5B ₺1.7B %-10.7 ₺31.8B ₺37.5B %4.0
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.6B ₺2.0B %-26.6 ₺33.5B ₺41.2B %4.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺2.0B ₺2.7B %+85.0 ₺28.7B ₺38.0B %6.0
2025/3 %38 ×1.40 ₺1.0B ₺1.4B %-91.1 ₺26.9B ₺37.7B %3.3
2024/12 %44 ×1.54 ₺10.5B ₺16.2B %+862.6 ₺64.6B ₺99.6B %27.6
2024/9 %49 ×1.64 ₺1.0B ₺1.7B %-66.2 ₺26.1B ₺42.8B %3.9
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %21.3
Net kâr marjı %21.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +16.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.3
ROE %8.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.2
FAVÖK marjı %13.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %9.0
Hasılat başına brüt kâr %9.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-8.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-8.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 13.8x Sector: 13.0x
F/K 13.8x — sektör medyanının (13.0x) %6 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.09x Sector: 1.29x
PD/DD 1.09x — sektör medyanı (1.29x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 10.3x Sector: 7.9x
EV/EBITDA 10.3x — sektör medyanının (7.9x) %29 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.68x
Cari oran 1.68x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.4x
Net Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.25x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 3.4x
Faiz karşılama 3.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+25.9
Hasılat yıllık %25.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+283.7
Net kâr yıllık %283.7 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 6.0B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.3B).
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
48/100
Orta düzey sağlamlık (48/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-7.7%
Eksi %7.7 beklenen değer (54.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 67.34 | PD/DD hedefi: 71.45 | EV/EBITDA hedefi: 45.38 | DCF hedefi: 14.66
Damodaran Değerleme
21/100
Düşük Damodaran skoru (21/100). ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
72/100
Düşük borç riski (72/100). Faiz karşılama oranı 3.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 60/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.0
ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin (36.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.60
DCF (8.60) güncel fiyatın %85.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 58.65
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₺72.9
Graham değeri (₺72.9) güncel fiyatın %24.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
13.8x vs 13.0x
Sektör medyanının %6 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.09x vs 1.29x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.3x vs 7.9x
Sektörden %29 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.0 vs %36.0 WACC
ROIC 32.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.2 vs %12.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (58.65), TRAMA-99 çizgisinin %7.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Price:: 58.65
TRAMA: 54.41
Difference: %+7.8
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ISDMR — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.