ISDMRİSKENDERUN DEMİR VE ÇELİK

🇹🇷 BİST
58.65
TRY
Analiz Skorları
Lothien Sağlamlık Skoru?
48/100
Orta
Neden bu skor?
Damodaran ?
21/100
Dalio Risk ?
72/100
Piotroski ?
3/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
₺72.9
Makul
Aktif Metrik?
4/4
Güven?
72%
Lothien Sağlamlık Özeti
84/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (84/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 7 | Negatif: 1 | Nötr: 2
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte ₺7.7B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+414.2 arttı (₺1.5B → ₺7.7B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+283.7 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
3 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 3 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %21.3. Her 100₺ satıştan 21₺ kâr kalıyor.
Net Nakit Pozisyonu
Şirketin nakdi borçlarından ₺2.7B fazla. Borç riski düşük.
Düşük Nakit Dönüşümü
FCF/Kâr oranı sadece %21. Kâr kâğıt üzerinde, nakte dönmüyor.
Makul F/K
Trailing F/K: 13.8. Makul değerleme aralığında.
Reel Kâr Büyümesi Var
Enflasyon düzeltmesi sonrası reel net kâr %+380.5 arttı. Gerçek anlamda büyüyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-44.7 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Veri tarihi 2026-10-16 Yatırım tavsiyesi değildir; sayılar kural tabanlı model çıktısıdır. Skorlar nasıl hesaplanır

Skor künyesi
Veri tarihi 2026-10-16
Güncelleme sıklığı İş günleri TSİ 19:30 planlı analiz koşumu; her sembol her koşumda yenilenmeyebilir

Yöntem özetiLothien Sağlamlık Skoru (0-100), yayımlanmış finansal tablolardan ve fiyat verisinden sabit kurallarla hesaplanan alt skorların (Damodaran değerleme, Dalio risk, Piotroski F-skoru, kazanç kalitesi, momentum ve diğerleri) ağırlıklı bileşimidir. Kurallar, sektöre göre değişen ağırlıklarla kapsamdaki her hisseye otomatik uygulanır.

VarsayımlarHesaplar şirketin açıkladığı son dönem finansal tablolarına ve gecikmeli olabilen fiyat verisine dayanır. Dört çeyreği açıklanmamış dönemlerde yıllık rakamlar mevcut çeyreklerden ölçeklenebilir. Risksiz faiz, risk primi ve uzun vadeli büyüme gibi model parametreleri borsa bazında sabit varsayımlardır; şirkete özel beklenti içermez.

Çıkar çatışmasıLothien'i işleten MİDAK'ın ve ekibinin bu hisselerde pozisyonu olup olmadığına dair bir beyan yayımlanmamıştır. Sayılar böyle bir pozisyon dikkate alınmadan, aynı kurallarla otomatik üretilir.

UyarıBu bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir ve yatırım tavsiyesi değildir. Sayılar kural tabanlı modellerin çıktısıdır; mali durumunuza, risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Yalnız bu bilgilere dayanarak yatırım kararı vermek beklentilerinize uygun sonuç doğurmayabilir.

Model çıktısıdır; yatırım tavsiyesi değildir; modeller arası fark olabilir. Hata bildir

Risk Analizi (VaR) Yüksek
252 gün
Yıllık Volatilite ?
%39.4
VaR 95% ?
%3.88
günlük maks kayıp
VaR 99% ?
%5.57
günlük maks kayıp
CVaR 95% ?
%4.41
beklenen kayıp (kuyruk)
Maks Düşüş ?
%24.0
02.06.2026 → 12.08.2026
Çarpıklık ?
0.85
Parametrik%3.88
Historik%3.30
Cornish-Fisher%3.12
Getiri Dağılımı
Değerleme
Potansiyel?
-7.7%
ROIC ?
3.0%
DCF Değer ?
8.60
Borç Döngüsü?
Erken Genişleme
Bilanço Analizi? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+414.2 artarak 7.7B TL oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+283.7
Hasılat çeyreklik %+14.3 büyüdü (36.2B TL)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+25.9)
Brüt kâr marjı düşük: %9.0
Net kâr marjı yüksek: %21.3
FAVÖK çeyreklik %+14.7 büyüdü (4.8B TL)
FAVÖK marjı: %13.2
Toplam borç: 39.0B TL
Net nakit pozisyonunda: -2.7B TL (borçsuz)
Borç/Özkaynak oranı düşük: 0.25x
Cari oran: 1.68x — yeterli likidite
Nakit %-19.6 azaldı → 41.7B TL
İşletme nakit akışı pozitif: 2.9B TL
Serbest nakit akışı pozitif: 1.6B TL
ROE düşük: %5.0
ROA: %3.1
Toplam varlıklar: 246.6B TL (%+1.0)
Özkaynak %+10.4 arttı → 156.1B TL
İşletme kârı pozitif: 1.9B TL
İşletme kârı büyüme: %+18.8
Faiz karşılama oranı güçlü: 9.9x (Faiz: 482.8M TL)
Ödenmiş sermaye: 2.9B TL
Net işletme sermayesi pozitif: 40.0B TL
İşletme sermayesi değişimi: %-14.0
CAPEX: 1.3B TL (Hasılatın %3.5'i)
Son 8 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+7.8 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 54.41 TL
Enflasyona Göre Düzeltilmiş Veriler?
Reel net kâr %380.5 arttı (enflasyon düzeltmeli) — gerçek büyüme var
Reel hasılat %6.8 arttı — satışlar enflasyonun üzerinde büyüyor
Reel özkaynak son 40 çeyrekte %66 arttı — gerçek sermaye birikimi
Yıllık %32 enflasyona rağmen reel büyüme devam ediyor
Çeyrek TÜFE YoY Deflator Nominal Net Kâr Reel Net Kâr Reel Büyüme Nominal Hasılat Reel Hasılat Reel ROE
2026/6 %32 ×1.00 ₺7.7B ₺7.7B %+380.5 ₺36.2B ₺36.2B %19.8
2026/3 %31 ×1.07 ₺1.5B ₺1.6B %-7.8 ₺31.7B ₺33.9B %4.3
2025/12 %31 ×1.18 ₺1.5B ₺1.7B %-10.7 ₺31.8B ₺37.5B %4.0
2025/9 %33 ×1.23 ₺1.6B ₺2.0B %-26.6 ₺33.5B ₺41.2B %4.5
2025/6 %35 ×1.32 ₺2.0B ₺2.7B %+85.0 ₺28.7B ₺38.0B %6.0
2025/3 %38 ×1.40 ₺1.0B ₺1.4B %-91.1 ₺26.9B ₺37.7B %3.3
2024/12 %44 ×1.54 ₺10.5B ₺16.2B %+862.6 ₺64.6B ₺99.6B %27.6
2024/9 %49 ×1.64 ₺1.0B ₺1.7B %-66.2 ₺26.1B ₺42.8B %3.9
Temel & Teknik Analiz
Karlılık
Net Kâr Marjı %21.3
Net kâr marjı %21.3 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +16.6 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %8.3
ROE %8.3 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı %13.2
FAVÖK marjı %13.2 — orta seviye operasyonel verimlilik.
Brüt Kâr Marjı %9.0
Hasılat başına brüt kâr %9.0. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-8.4
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-8.4'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Değerleme
F/K Oranı 13.8x Sektör: 13.0x
F/K 13.8x — sektör medyanının (13.0x) %6 üzerinde. Hafif premium.
PD/DD Oranı 1.09x Sektör: 1.29x
PD/DD 1.09x — sektör medyanı (1.29x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 10.3x Sektör: 7.9x
EV/EBITDA 10.3x — sektör medyanının (7.9x) %29 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Borçluluk
Cari Oran 1.68x
Cari oran 1.68x — kısa vadeli borçları rahatlıkla karşılayabilir.
Net Borç / EBITDA 2.4x
Net Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir borç seviyesi.
Borç / Özkaynak 0.25x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı 3.4x
Faiz karşılama 3.4x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Büyüme
Hasılat Büyümesi (YoY) %+25.9
Hasılat yıllık %25.9 büyüdü — sağlıklı büyüme hızı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+283.7
Net kâr yıllık %283.7 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Sezonsellik Analizi Q4 (Eki-Ara)
Tarihsel olarak en güçlü çeyrek: Q4 (Eki-Ara) (ort. kâr 6.0B). En zayıf çeyrek: Q3 (Tem-Eyl) (ort. kâr 1.3B).
Skor Açıklamaları
Lothien Sağlamlık
48/100
Orta düzey sağlamlık (48/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-7.7%
Eksi %7.7 beklenen değer (54.11) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 67.34 | PD/DD hedefi: 71.45 | EV/EBITDA hedefi: 45.38 | DCF hedefi: 14.66
Damodaran Değerleme
21/100
Düşük Damodaran skoru (21/100). ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
72/100
Düşük borç riski (72/100). Faiz karşılama oranı 3.4x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 2.4x — yönetilebilir.
Kaldıraç: 79/100 | Borç Servis: 75/100 | Kalite: 60/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%3.0
ROIC (%3.0) sermaye maliyetinin (36.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %36.0
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
8.60
DCF (8.60) güncel fiyatın %85.3 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 58.65
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
3/9
Zayıf Piotroski (3/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
₺72.9
Graham değeri (₺72.9) güncel fiyatın %24.3 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Makul
⚖️ Sektör Karşılaştırması
F/K Oranı
13.8x vs 13.0x
Sektör medyanının %6 üzerinde — pahalı
PD/DD Oranı
1.09x vs 1.29x
Sektörden %16 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
10.3x vs 7.9x
Sektörden %29 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC vs WACC
%3.0 vs %36.0 WACC
ROIC 32.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Net Kâr Marjı (TTM)
%9.2 vs %12.3 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %9.2
TRAMA-99 Trend — Yükseliş Trendi
Fiyat (58.65), TRAMA-99 çizgisinin %7.8 üzerinde. Yükseliş trendi sürmekte; trend değişimi için TRAMA'ya yaklaşma takip edilmeli.
Fiyat:: 58.65
TRAMA: 54.41
Fark: %+7.8
Grafikler
Göstergeler
BB sapması ?
RSI eşikleri ?

Fiyat Grafiği ?
▲ KAP alım · ▼ KAP satım · ◆ KAP bildirim — KAP açıklamaları (içsel bilgi / pay-alım-satım / önemli-pay sahipliği); resmî bildirim, gün-içi gecikmeli.
RSI (14) ?
Bollinger Bantları ?
MACD ?
Altın Bazlı Fiyat + TRAMA (Hisse / Gram Altın) ?
F/K Oranı ?
PD/DD Oranı ?
FAVÖK ?
Net İşletme Sermayesi ?
Cari Oran ?
Reel vs Nominal Net Kâr (TÜFE Düzeltmeli) ?
Reel vs Nominal Hasılat (TÜFE Düzeltmeli) ?

İçeriden Alım-Satım Akışı

Kim aldı, kim sattı, ne kadar

ISDMR — Katılım Finans Uygunluğu
Yükleniyor…
Bu sayfadaki Lothien sağlamlık skorları, DCF teorik değerler ve analizler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) düzenlemelerine tabidir. Yatırım kararlarınızı almadan önce lisanslı bir yatırım danışmanına başvurunuz. Geçmiş performans gelecekteki sonuçların garantisi değildir.